پاسخ به سوالات کلیدی در خصوص جنگ یمن – شماره سوم

چهارشنبه 5 دی 97 - 15:14
https://iswnews.com/?p=16629

از جوانب توافق طرفین یمنی در سوئد تا بررسی تحولات آینده الحدیده و ابعاد عملیات احتمالی ائتلاف سعودی برای تصرف صنعاء

۷- آیا انصاراالله شهر تعز را از اوائل جنگ محاصره کامل کرده است؟ چرا به این برگ برنده بزرگ انصارالله خیلی کم اشاره شده یا حتی اشاره نمیشود؟

از ابتدای جنگ تابحال، مسیر تعز از شمال تحت کنترل انصارالله است و داخل شهر تعز نیروهای تابع ائتلاف دو دسته هستند که غالب طرفداران حزب اصلاح (وابسته به منصور هادی) هستند.
پس از شکست وهابیها در صعده و… از انصارالله؛ وهابیها در تعز تحت عنوان کتائب ابی العباس (از سردمداران وهابیها) تجمیع شدند. این گروه با حزب اصلاحی ها نمیتوانند کنار بیایند و اختلافات و درگیری زیادی دارند؛ بنابراین مسیرهای جنوب تعز هم در کنترل آنهاست و بر عبور کاروانهای اصلاحیها مسدود.
در نتیجه در رسانه‌های ائتلاف گفته می‌شود تعز در محاصره ست و برای ارسال کمکها از مسیر شمالی می‌خواهند استفاده ببرند که در مذاکرات بحث باز شدن مسیر شمالی شهر را مطرح کردند.


۸- آیا انصارالله از الحدیده عقب نشینی می‌کند؟ در تحلیل‌ها آینده توافق سوئد را چه پیش‌بینی می‌کنند؟

توافق سوئد حول سه موضوع الحدیده، تعز، تبادل اسرا شکل گرفته است.
مهم ترین بخش این توافق در خصوص الحدیده است. براساس توافق، آتش‌ بس در استان الحدیده جاری می‌شود و طرفین از شهر الحدیده و از سواحل الصلیف تا میدان الجمال عقب نشینی می‌کنند و همچنین طرفین نباید هیچگونه تجهیزات نظامی به منطقه وارد کنند.
تسهیل حرکت شهروندان و جابجایی کالا، بازگشایی گذرگاه‌ها برای رسیدن کمک‌های بشردوستانه، برچیدن تمامی تجهیزات و تشکیلات نظامی در شهر الحدیده، ذخیره درآمد حاصله از بندر الحدیده در بانک مرکزی یمن از دیگر جوانب توافق در خصوص الحدیده است.

مطمئنا موارد ذکر شده برای انصارالله و مردم یمن منافعی دارد که در ازای آن کنترل الحدیده را به نیروهای مشترک و سازمان ملل می‌سپارند و این مورد می‌تواند در کسب مشروعیت جهانی و حفظ قدرت اجتماعی انصارالله موثر باشد. (بطور کلی میتوان گفت ائتلاف می‌توانست در میدان جنگ الحدیده با تلفات و هزینه‌های بسیار می‌توانست پیروز باشد اما با توافق سوئد، انصارالله منطقه را بدون ادامه درگیری تخلیه می‌کند و دسترسی آنها به دریا محدودتر می‌شود. اما انصارالله برای رفع محاصره و کاهش فشارها بر مردم به این توافق تن داد.)
علیرغم فشارهای سیاسی کنگره آمریکا و اروپا به ائتلاف سعودی در خصوص یمن، هنوز درگیریها و حملات هوایی ائتلاف جریان دارد و انصارالله خود را ملزم به رعایت آتش بس می‌داند. در صورت تداوم چنین شرایطی اگر مفاد توافق در الحدیده اجرا نشود انصارالله خود را ملزم به رعایت آتش بس نخواهد دانست و در ماه جاری شاهد تغییرات محتمل خواهیم بود.

روند توافق در بخشهای دیگر تاکنون؛ گویای خوشبینی به اجرای سایر بخشهاست. اما پیشرفت سطح مذاکرات تا تشکیل دولت وحدت و صلح سراسری در یمن و… پیش‌بینی نمی‌شود، چرا که اختلافات انصارالله و دولت مستعفی منصورهادی در میدان سیاست به قوت خود باقیست و همچنین عملیاتها در صعده و نهم و سایر جبهات جریان دارد.

۹- آیا عملیات نظامی و تصرف پایتخت یمن یعنی صنعاء توسط ائتلاف سعودی محتمل است؟

با توجه به تداوم عملیات های ائتلاف در سایر جبهات نظیر صعده و نِهم و البیضاء، و هدف قرار دادن صنعاء بعنوان یکی از سه هدف نظامی ائتلاف در جنگ یمن (یعنی قطع دسترسی انصارالله با دریا، تصرف صعده، تصرف صنعاء) و همچنین تجربه الحدیده در ماههای اخیر، می‌توان گفت بله احتمال دارد!
زیرا ائتلافی که برای تصرف الحدیده این حجم از هزینه و تلفات را متحمل شده است و باز هم بر ادامه جنگ اصرار دارد، برای صنعاء نیز بالاتر از این را می‌تواند متحمل شود. (منابع مالی پولدارترین کشورهای جهان، خسارات و تلفات وارده انصارالله به ائتلاف را جبران می‌کند.)
اهمیت صنعاء علاوه بر اینکه پایتخت یمن و دارای ریشه تاریخی است، در موقعیت مناسب جغرافیایی آن شهر است که جریان غالب بر آن را، حاکم بر شمال و مرکز و مشرف بر جنوب یمن می‌کند.
در میادین نبرد مسلما شرایط جغرافیایی و بلندیهای اطراف صنعاء ائتلاف را زمین‌گیر خواهد کرد؛ (کما اینکه در جبهات نهم و صرواح شاهد بوده‌ایم)، اما دلیلی بر محال بودن تصرف آن توسط ائتلاف نیست.
ائتلاف علاوه بر جبهه صرواح و نِهم، از جبهات دیگر نظیر استان البیضاء و… می‌تواند وارد نبرد برای اشغال پایتخت شود. در صورت تحقق این امر شرایط مذاکره با انصارالله دیگر مثل امروز نخواهد بود. (اگرچه مذاکراتها در گذشته هر بار بدلیل زیاده خواهیها و دخالت ائتلاف شکست خورده است و انصارالله بدلیل کمبودهای ناشی از محاصره و سختی مردم یمن مجددا مجبور به مذاکره می‌شود.)

به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان 20 هزار تومان 30 هزار تومان 50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. فاضل گفت:

  با عرض سلام و تشکر خدمت دست اندرکاران سایت جهان اسلام
  من به خوبی متوجه موقیت پیچیده محور مقاومت هستم که چرا اشکارا فعلا نباید به یمن کمک شود ولی با این وجود سوالی دارم
  اینطور که پیداست اعتلاف نمی خواد کوتاه بیاد و اگر صنعا سقوط کند که بحث تمام است که البته با توجه به موقیت جغرافیایی صنعا و کلا شمال بعید به نظر می رسد سوال من اینجاست که با توجه به گذشت چهار سال از تجاوز به یمن و فشار هر چند ظاهری مجامع بین المللی بر سعودی پیشبینی نمی کنید که ایا انصار الله مناع اعتلاف را در اینده موثر تر تهدید کند یا محور مقاومت کمک ها را علنی تر و بیشتر کند؟ خواهشا جوااب بدید

  با تشکر

  1. مهراب گفت:

   سلام تشکر
   منافع دشمن اصلی انصارالله یعنی حکومت آل سعود روزبروز بیشتر تحت تهدیدات و حملات انصارالله ست، چون اختلاف آنها در سطح جزئیات نیست و در ایدئولوژی (تشیع و وهابیت) با یکدیگر تضاد اساسی دارند.
   کمک های مقاومت به انصارالله هم به اندازه سایر گروهها در لبنان و عراق و سوریه و فلسطین نیست و تا الان (طبق آنچه در روند چندساله جنگ شاهد بودیم) تا سطح انتقال دانش تولید تسلیحات و مشاوره نظامی بوده است و اظهارات مقامات هم گویای همین واقعیت است. در آینده هم اگر سطح روابط بیشتر شود رهبران مقاومت همانند گذشته ابایی از اعلام آن ندارند.

 2. ناشناس گفت:

  با سلام و تشکر از اینکه به سوالم در مورد تعز پاسخ دادین اما برام سوال شد که چرا عربستان راه تعز را از جنوب باز نمیکند که اسانتر است و چرا به انصارالله در شمال تعز متوسل میشود

  در ضمن به نظرم تحلیلتون ببشتر از اینکه به مقاومت روحیه بدهد به ائتلاف سعودی روحیه داد چون ناامیدانه تصرف الحدیده را امکان پذیر دانستین در حالی که به نظر من تصرف الحدیده امکان پذیر نبود و اگر کار میخاست به جای باریک بکشد قطعا انصاراالله رگهای حیاتی عربستان و امارات را مورد هدف قرار میداد تا الان هر چه پیشرفت کردند در بیابانها و ساحل بوده و از این به بعد جنگ شهری بود که انصارالله بسیار متبحر است و امکان نداشت بتوانند شهر الحدیده را تصرف کنند و همچنین صنعا و این تازه ظاهر کار است و اگر با ایمان به خدا مقاومت کنند به تصریح قران خداوند انها را یاری میکنند یا قران میفرماید اگر بیست نفر از شما در میدان جنگ صابر باشند بر دویست نفر غلبه میکنند یا در جای دیگر میفرماید چه بسا عده ای قلیل که بر عده ای کثیر به اذن خداوند پیروز شدند پس ما هیچ گاه نباید با این احتمالات ظاهری روحیه سربازان انصارالله و حامیانشان را ضعیف کنیم

  متشکرم از زحماتتون

  1. مهراب گفت:

   سلام
   در تحلیل، واقعیات باید مدنظر قرار داده شود و جهت گیری‌ها سطح همه جانبه نگری مطلب را تخریب می‌کند. ای بسا که تحلیل صحیح و همه جانبه منجر به دید درست به وقایع و پیشگیری از اتفاقات تلخ آینده شود.
   استناد محاصره الحدیده براساس آنچه در میدان نبرد دیده شد بیان و تحلیل شد، و آنچه در میدان بود این بود که ائتلافی تا دندان مسلح به هر شیوه ای و هر خسارت و تلفاتی تا ۵ کیلومتری محاصره کامل الحدیده پیش رفته بود و انصارالله دست خالی تا آخرین نفس در متر به متر الحدیده مقاومت می‌کرد. شیوه نبرد انصارالله ائتلاف را در مدت زمان بالا در باتلاق فرو می‌برد اما این موضوع در این زمان از جنگ و در زمین الحدیده وسط کار است و پایان آن نیست. شاید پایان آن همین فردا و در زمین الحدیده باشد.

 3. بهزاد کریمی گفت:

  مثل اینکه ایران این مبارزین و مجاهدین راه خدا را از یاد برده است

 4. abaranipm گفت:

  #آل_یهود #آل_سعود #آل_سقوط، لعنت الله علی قوم الظالمین ✊

تبلیغات در تحولات جهان اسلام