اخبار
گزارش ماهانه تحولات یمن ۳ اردیبهشت ۹۸ – شماره نهم | آخرین وضعیت جنگ یمن بهمراه نقشه میدانی جبهات
اخبار, غرب آسیا, نقشه, یادداشت, یمن ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

طی یک ماه گذشته جبهات یمن همچنان آماج درگیری و حملات سنگین بوده است. اما این تحولات موجب تغییر جدی در روند جنگ نشده و خلاء برتری در جنگ موجب تداوم فرسایشی شدن نبردها در پنجمین سال شده است و بنظر می‌رسد این موضوع علیرغم همراهی منصورهادی و سایرین با ائتلاف سعودی، در رقابت نظامی بیشتر به ضرر ائتلاف سعودی باشد تا انصارالله.

آخرین تغییرات و وضعیت جبهات:

البیضاء:
در محور شمالی و شرقی و غربی تغییری بوجود نیامده است و در محور جنوبی انصارالله طی عملیاتی مدیریت ذی‌ناعم را به طور کامل از نفوذ القاعده و داعش پاکسازی کرده است و درگیریها در مدیریت الزاهر ادامه دارد.

 

صنعاء و الجوف:
تغییری در این جبهات صورت نگرفته و درگیریها در نوار مدیریتهای نِهم، المتون، خب و الشعف جریان دارد. انصارالله با کنترل منطقه الصبرین و الخلیفین همچنان جاده الحزم-البقع را قطع کرده است.

 

صعده:
درگیریها در جبهات کتاف، باقم، ملاحیط جریان دارد و طبق آخرین تغییرات، نیروهای ائتلاف سعودی در وادی آل ابوجباره، حومه شمالی باقم و ارتفاعات مران متوقف شده اند.

 

الحجه:
درگیریها در شمال الحجه در حومه حرض تغییری نداشته و پس از بازپسگیری مناطق جنوبی کوه شبکه و النار، این ارتفاعات صحنه درگیری بین ائتلاف و انصارالله است.
در جبهه مثلث عاهم و حیران نیز ائتلاف سعودی مدعی پیشروی در مدیریت عبس (تا حومه شمالی سوق الربوع) و جنوب مدیریت میدی (تا وادی حبل) است و اخبار در خصوص این مناطق در حال حاضر ضد و نقیض است.

 

الحدیده:
تداوم محاصره الدریهمی ادامه دارد و اوضاع ساکنان الدریهمی بدلیل محاصره این منطقه رو به وخامت است. علیرغم مذاکرات و توافق سوئد، نقض آتش بس و درگیریهای پراکنده در نوار ساحلی و شرق و جنوب شهر الحدیده ادامه دارد.

 

تعز:
درگیریها در این جبهات جریان داشته و نیروهای کتائب ابی‌العباس چند روزی با نیروهای منصورهادی (حزب اصلاح) درگیر شدند. مسیرهای جنوبی تعز همچنان در سیطره کتائب ابی‌العباس است و عبور و مرور به شهر تعز توسط آنها کنترل می‌شود.

الضالع:
عملیات انصارالله در شمال الضالع منجر به پاکسازی ارتفاعات و مناطقی در جنوب حقب و شمال مریس شده و نیروهای انصارالله ارتفاعات الناصه و پادگان الصدرین را آزاد کردند.

از طرف دیگر ائتلاف سعودی حملات خود را در جبهه العود (جنوب مدیریت النادره) و مدیریت الحشاء ادامه داده و طبق آخرین اخبار منطقه الخشبه و حمک و جبل العود صحنه درگیریهای سنگین است.

همچنین بنابر اظهارات سخنگوی ارتش یمن، مدیریه الحشا بطور کامل از وجود نیروهای ائتلاف سعودی پاکسازی شد.

 

نتیجه گیری:
عملیاتهای انصارالله در ماه گذشته، نتایج موثرتری داشته و عموم مناطق عملیات نظیر شمال الضالع و جنوب البیضاء، تحت کنترل آنها قرار گرفته است.
از سویی دیگر پیشروی ائتلاف سعودی در شمال الحجه و نوار ساحلی دریای سرخ (همانند الحدیده) در حال خطرساز شدن است.
از جمله موضوعات دیگر که قدرت سیاسی و نظامی انصارالله را می‌تواند تحت شعاع قرار دهد: شورش قبایل مخالف نظیر قبایل حجور، نشست‌های سیاسی نظیر نشست نمایندگان مجلس در سیئون (تحت کنترل منصورهادی) و انتخاب رئیس مجلس، کودتا در سودان و اطاعت ارتش سودان از عربستان و امارات و… است که در آینده جوانب آن بیشتر روشن خواهد شد.

 

نمایش نقشه آنلاین یمن

 

 

یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

 

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

 

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

 

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر در مورد "گزارش ماهانه تحولات یمن ۳ اردیبهشت ۹۸ – شماره نهم | آخرین وضعیت جنگ یمن بهمراه نقشه میدانی جبهات"

ناشناس :

خدا خودش کمکشون کنه.

۲۷
۷
بهزاد :

با این همه دشمنی عربستان با ایران باز هم ایران در حمایت از انصارالله سستی میکنه

۲۱
۴
Mahdi :

به گفته حضرت آقاانشاالله باکمک ایران عربستان وامارات به دست برادران انقلابی میوفته و به گفته منادی امام زمان دکترعلی شیبانی بزرگترین پیشگوی اعراب برادران حوثی اماده وورود به عربستان باشید یا مولا .

۴
۱