مذاکرات ۳ ضلعی صلح؛ نفر دوم طالبان برای اولین بار در مسکو مقابل دوربین قرار گرفت

نویسنده:
چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸ - ۰۳:۲۷
https://iswnews.com/?p=19176

یادداشت سید احمد موسوی مبلغ، رئیس خبرگزاری اطلس افغانستان

مسکو میزبان دومین نشست بین‌الافغانی با هدف برقراری گفت وگوهای غیر رسمی میان طالبان و سران سیاسی افغانستان بود.
 
هیئت سیاسی افغانستان در این گفت وگوها را حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، حنیف اتمر ، عطا محمد نور، محمد محقق و کریم خلیلی (رئیس شورای عالی صلح) و برخی از چهره‌های سرشناس تشکیل می دهند.
لطیف بهاند، سفیر افغانستان در روسیه تنها مقام حکومت افغانستان است که به نمایندگی از وزارت خارجه افغانستان در نشست شرکت کرده است.
 
به گفته «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گروهی از اعضای ارشد طالبان از جمله «ملا عبدالغنی برادر» نیز به منظور حضور در این گفت وگوها به مسکو رفته اند. ملا برادر معاون رهبر طالبان که در این اجلاس، برای اولین بار مقابل دوربین رسانه ها قرار گرفت، همچون گذشته با تاکید بر دو نکته، در اجلاس حضور یافت.
نکته اول این که از نظر او و گروه طالبان، صلح و آتش بس، مادامی که نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، امکان پذیر نخواهد بود.
نکته دوم مورد توجه ملا برادر نیز این بود که در هیچ شرایطی، با دولت افغانستان که به گفته او، دولتی بی اراده و دست نشانده است، گفت وگو نخواهند کرد.
 
از سوی دیگر، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح افغانستان نیز در سخنان خود بر این مطلب تاکید کرد که «طالبان، فکر حضور در قدرت به عنوان یک گروه فاتح را از سر بیرون کنند.» او گفت که طالبان نباید تصوری همچون تصور مجاهدین در شکست نیروهای شوروی سابق، درباره آمریکا و حکومت افغانستان داشته باشند.
 
حامد کرزی و سفیر افغانستان در مسکو نیز، از نقش روسیه در گفت وگوهای صلح استقبال و بر تقویت آن تاکید کردند.
 
این ابراز نظرها، می تواند از سه جریان فکری و سیاسی متفاوت حاضر در گفت وگوها حکایت داشته باشد. گروه طالبان، به عنوان یک طرف گفت وگوها، که همچنان بر مواضع سابق خود پافشاری دارند و این پافشاری می تواند به این معنی باشد که به رغم ادعا در زمینه پیشرفت مذاکرات طالبان و آمریکا، هنوز طرف ها در اصلی ترین مسائل مورد مذاکره (خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و کیفیت ورود طالبان به قدرت)، اختلاف نظر جدی دارند.
از سوی دیگر، تعدادی شخصیت سیاسی به دنبال آن هستند که چهره شکست خورده آمریکا در افغانستان را به نحوی ترمیم کنند و خروج احتمالی آمریکا از افغانستان را آبرومندانه نشان دهند.
طیف دیگری نیز که از سیاست های تکروانه آمریکا در افغانستان و نیز مذاکرات صلح، ناراضی هستند، در تلاش اند سهم کشورهای منطقه و از جمله روسیه را در معادلات سیاسی افغانستان افزایش دهند تا آمریکا، فرصت کمتری برای جولان در آینده سیاسی افغانستان داشته باشد و به نظر می رسد در شرایط کنونی، دولت افغانستان نیز از چنین رویکردی، پشتیبانی می کند.
 


یادداشت جناب موسوی در روزنامه خراسان نیز به چاپ رسیده است: لینک

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام