آذربایجان
مروری بر خطوط کنترل قره باغ + نقشه قره باغ

در حدود قرن هفتم هجری، منطقه مثلثی شکل بین رودهای کر، ارس و کوهستانهای زنگه زور، قراباغ نام گرفت. جغرافیای این منطقه دارای تنوع فراوانی بوده و متشکل از دشت های وسیع تا کوهستانهای بلند می باشد. در اواخر قرن هجدهم، خان محلی قراباغ به عنوان قدرتمندترین حاکم محلی بر دیگر خانات قفقاز، سایه افکنده بود ولی طی شیوع بیماری های مرگبار و مهاجرت ساکنان، این منطقه تقریبا خالی از سکنه گردید.

در اوایل تشکیل اتحاد جماهیر شوروی ، بر طبق درخواست ساکنان قراباغ ، این منطقه به دو قسمت تقسیم شد. دشت های پست قراباغ به جمهوری آذربایجان شوروی اعطا و نواحی ارمنی نشین کوهستانی به حالتی خودمختار درآمد که «ناحیه خودمختار قراباغ کوهستانی» نام گرفت(به زبان روسی: ناگورنو کاراباخسکای آوتونومنای اوبلاست/Нагорно-Карабахская автономная область).

با فروپاشی شوروی و آغاز مناقشات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در اوایل دهه ۹۰ میلادی، وضعیت به رویارویی نظامی انجامید که نیروهای مشترک ارمنستان و قراباغ، بخش هایی از اراضی جمهوری آذربایجان را اشغال کرده و نیروهای جمهوری آذربایجان نیز بخش هایی از منطقه خودمختار در حوالی خوجاوند و ماراقا را به اشغال درآوردند.

چنانکه روی نقشه نشان داده شده است ، خطوط کنترل در قراباغ به چند قسمت تقسیم می گردد:
– نواحی تحت کنترل جمهوری آرتساخ شامل اراضی سابق ناحیه خودمختار به علاوه اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان .
– قسمتی از اراضی ناحیه خودمختار سابق که امروزه تحت کنترل نیروهای جمهوری آذربایجان است.
– منطقه حائل بین نیروهای دو طرف که با هاشور سفید مشخص شده است.

هرچند نواحی تحت کنترل جمهوری آرتساخ توسط کارگزاران این جمهوری اداره می شود اما جمهوری ارمنستان به دلیل ضمانت قانونی، مسئولیت دفاع از این مناطق را دارد. لازم به ذکر است، اخبار منتشره در خصوص تبادل آتش و یا کشته و زخمی شدن مرزبانان دو طرف به دلیل ورود غیرقانونی عمدی یا سهوی به منطقه حائل بوده و تعرض هریک از طرفین به اراضی طرف مقابل صحت ندارد.

برای نمایش نقشه در اندازه اصلی رو آن کلیک کنید


یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

۱۰ هزار تومان ۲۰ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۵۰ هزار تومان مبلغ دلخواه

در مورد ما بیشتر بدانید: صفحه کمک های مردمی

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 نظر در مورد "مروری بر خطوط کنترل قره باغ + نقشه قره باغ"

ناشناس :

قره باغ و هفت شهرستان اشغالی توسط روس و ارمنی سرزمین تاریخی متعلق به جمهوری آذربایجان بوده وهست شورای امنیت سازمان ملل طی این ۲۷ سال اشغال چهار قطعنامه صادر کرده و ضمن محکوم کردن بر فاجعه نسل کشی خوجالی توسط ارمنی ها و اشغالگری اشان خواستار خروج فوری و بدون قید شرط عقب نشینی کند ، اما تا به امروز این قطعنامه ها را اجرا نکرده و به اشغالگری ادامه میدهد

۵۷
۶۴
Mirza :

درود.
سرزمین تاریخی جمهوری آذربایجان؟! :))
استان آذربایجان شمالی ایران که در صد سال اخیر با بی عرضگی شاهان ایران و برخی مسائل دیگر از ایران دزدیده شد و اکنون کشور آذربایجان نامیده میشود چه تاریخ و ریشه ای دارد جز ایران!؟
وقاحت و پرورویی تا به کجا.
ما به تمامیت ارضی فعلی جمهوری آذربایجان احترام میگذاریم و همچنین به مردم این خطه اما این دلیل نمیشود یک عده کار را از حد بگذارنند و با وقاحت و پرورویی ادعای گزاف و بزرگتر از دهانشان بکنند.
این افراد کار را بجایی رسانده اند که اکنون ادعای تصرف دیگر استان های غربی و شرقی آذربایجان را در مخیله ی پوچشان میگذرانند؛ زهی خیال باطل.

در خصوص مناقشه قره باغ همه چیز بر اساس شواهد و تاریخ مشخص و این سایت طرفداری کسی را نمیکند و هر آنچه که در واقعیت وجود دارد بصورت شسته و رفته و واضح بیان میشود؛ خواه به ضرر خودی باشد خواه به ضرر دشمن.

کامنت های پانترکسیم، پانفارسیم، پان ارمنیسم…. در این سایت منتشر نخواهد شد.

۱۰۷
۵۴
ناشناس :

ایول

۲۳
۱۲
ناشناس :

دوستان این اراجیف دیگه چیه من به این منطقه رفتم مردم اینجا کاملا از استقلال حمایت میکنن واز حکومت ظالم علی یف ضله شدن

۵
۹
عقیل :

نخجوان و آذربایجان باید به مام وطن عزیز ایران برگردند درود بر آذربایجان شمالی ایران عزیز درگاه اول باید نخجوان را برگردانیم کارسخته اما شدنیست

۱۱
۴
ناشناس :

کشتار شوشی
کشتار سوماقیت
کشتار باکو
و قتل عام ارمنیان گنجه
و …
را هم باید در نظر بگیریم تا بتوانیم درک درستی داشته باشیم.
مسایل اینچنینی باید روشن شود تا مردم در درک درستی داشته باشند و در دام تبلیغات فریبانه و ستیزه گرانه ی دولت های قومگرا نیفتند.
ممنون از سایت خوبتان

۱۱
۲۸
ناشناس :

سلام اخبار مربوط به برخی کشورها به روز نمی شوند مثل اخبار آذربایجان

۱۵
۲
Mirza :

سلام و درود.
اخبار که همیشه موجود است مشخصا؛ اما مجموعه تحولات بروی دسته ی خاصی از خبرها تمرکز دارد و بروی حوزه مشخصی از تحولات کار میکند و خبرهای فعلی آذربایجان در این حیطه نمیگنجد. خبرهای خاص را از ما بجویید.

۴
۸
ناشناس :

آذربایجان شمالی قسمتی از خاک ایران عزیز است که بر اثر بی لیاقتی شاهان قاجار جدا شده که جز پیشینه تاریخی ایران چیزی ندارد به امید روزی که به مام میهن برگردد.یاشاسین ایران .یاشاسین اذربایجان

۳۷
۲۳
كامران :

از عنوان جعلی و خودخوانده اشغالگران ارمنی و نامگذاری منطقه به اسم ارتساخ پرهیز کنید و لطفا اصلاح شود ، ارامنه هم اگر میخواهند در بلند مدت به عنوان یک ملت در منطقه حضور داشته باشن باید دست از اشغال و تجاوز بردارن و الا با این روند جایی در منطقه نخواهند داشت و این نکته فراموش نشود که هنوز اذربایجانی های ایران اراده و نظر خود را در این مورد بنا به دلایل مختلف بیان نکرده اند

۳۱
۱۲
ناشناس :

شما مشکل خودتونو حل کنید آذربایجانی ها نیاز به نظر شما نداری.

۷
۱۱
آیهان :

شما خودتان از عنوان جعلی آرتساخ استفاده کردین,پس یک پان ارمنیسم بشمار میروید

۱۶
۹
ناشناس :

درود بر کشورم جمهوری اسلامی ایران که همیشه در کنار ملت مسلمان آذربایجان بوده و هست و برتمامیت ارضی آذربایجان و بازگشت قاراباغ و ۷ شهر اطراف آن تاکید دارد

۲۳
۴
ناشناس :

قره باغ از نامش پیداست که جز مالکیت کدام کشوز میباشد لطفا دوستان و بیطرفان دقت نمایندکه زنده یاد شریعتی فرموده که خر همان خر است شکلش دگر است پس باید نتیجه گرفت که بین ملت مسلمان و مسیحیان خط رقابت همان منطقه قره باغ می باشد پس باید مواظب باشیم جنگهای صلیبی امروز هم که هست ادامه دارد اما به شکل جدید لطفا پان فارس و پان ترک بازی در نیاوریم بلکه متحد شویم و در مقایل این نقشه شوم یک دست باشیم

۱۸
۴