آسیای میانه و شبه قاره
تحولات افغانستان ۱۲ مهر ۹۸

آخرین اخبار از انتخابات ریاست جمهوری و جبهات نبرد با طالبان

۱– انتخابات ریاست جمهوری افغانستان:
_عبدالله عبدالله: مردم علیه خودکامگی، زورگویی رای دادند. رای ما بسیار زیاد است اما نتایج را کمیسیون انتخابات اعلام می‌کند و در صورتیکه جلوی تقلب ها گرفته شود بیشتر هم می‌شود. بعضی مقامات در انتخابات دخالت کردند که به جزایشان خواهند رسید. به خاطر مصلحت های گذشته قربانی دادیم و یک تقلب کار و دروغگو را به حیث رئیس‌جمهور انتخاب کردیم.
_عطا محمد نور: نتایج ابتدایی انتخابات نشانگر پیروزی یکی از نامزدهاست. کسانیکه در انتظار خلق بحران، نپذیرفتن نتایج و کشاندن مردم به خیابانها هستند، لطفا چنین ایده‌ای را از سر دور کنند. چون اینبار ریاست اجرائیه‌ای وجود نخواهد داشت. (اظهارات آقای نور دارای تناقض است و مشخص نیست که منظور او عبدالله است یا غنی.)
_حکمتیار: اگر در شمارش آرا تقلب صورت نگیرد، من رقبای انتخاباتی خود را شکست داده ام.
_کمیسیون انتخابات: آرای بدون بایومتریک و تقلبی بعد از موعد انتخابات اعتبار ندارد و شمارش نمی‌شود.
_مسلمیار (رئیس مجلس سنا): آرای بدون بایومتریک و بعد از وقت انتخابات را بر پدر کمیسیون انتخابات می‌قبولانیم.
_حاجی محمد محقق: تصفیه قومی در انتخابات پیش روی جریان دارد. مراکز دروغین در شهرهای ناامن افتتاح شده و رای بنام آن ریخته شده است. لیست مردم توسط حکومت جابجا و یا حذف شده بوده است.

۲- غزنی:
_تظاهرات مردم بخاطر شهادت ۴ نفر از غیرنظامیان طی حمله‌ی هوایی اشتباهی در روستای ده حاجی شهرستان خواجه عمری

۳- تخار:
_بازپسگیری شهرستان خواجه غار توسط نیروهای امنیتی از طالبان

۴- جوزجان:
_درگیری سنگین طالبان و نیروهای امنیتی در شهرستان درزآب (برخی منابع از سقوط درزآب و محاصره ۱۵۰ نفر نیروی امنیتی توسط طالبان خبر داده اند.)

۵- غور:
_کاروان حامل صندوق های آرا انتخابات ریاست جمهوری، در شهرستان لعل و سرجنگل هدف حمله‌ی طالبان قرار گرفت. (ساکنان این منطقه مذهب تشیع دارند و گفته می‌شود غالب رای آنان به عبدالله عبدالله بوده است.)

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.