افشای جزئیات ترور رئیس جمهور اسبق یمن

سه شنبه ۵ آذر ۹۸ - ۲۰:۵۵
https://iswnews.com/?p=23864

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام، انصارالله با انتشار اسناد و مدارکی جزئیات ترور ابراهیم محمد الحمدی رئیس جمهور اسبق یمن در سال ۱۹۷۷ میلادی بدست سعودیها را فاش کرد.

ابراهیم محمد الحمدی رئیس‌جمهور یمن در سالهای ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ میلادی است که در ۱۱ اکتبر ۱۹۷۷ و دو روز قبل از سفرش به عدن به طور مرموزی به همراه برادرش ترور شد. وی در پی مقابله با نفوذ کشورهای خارجی علی الخصوص عربستان‌سعودی و طرح اتحاد یمن شمالی و جنوبی بود.

 

براساس گزارش انصارالله، جریان ترور الحمدی از آنجا آغاز می‌شود که احمد الغشمی (رئیس وقت ستاد ارتش و رئیس‌جمهور بعد از الحمدی) الحمدی و برادرش را دو روز قبل از سفر به عدن، به منزل خود دعوت می‌کند و شخصی به نام صالح الهدیان و سه نفر از نیروهای اطلاعاتی سعودی، الحمدی و برادرش را در خانه الغشمی ترور می‌کنند.
علی بن مسلم (مسئول پرونده یمن و مشاور دیوان پادشاهی سعودی) و صالح الهدیان (رابط نظامی سفارت سعودی در صنعاء) تحت فرمان سلطان بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی، نقش مستقیمی در این عملیات را داشته اند. علی عبدالله صالح و احمد الغشمی نیز در این ترور مشارکت داشته اند. (گفته می‌شود علی عبدالله صالح و محافظش، عبدالله الحمدی برادر رئیس‌جمهور را ترور می‌کند و جسد وی را به منزل الغشمی منتقل می‌کنند.)

در این گزارش دلیل ترور وی از سوی سعودیها تلاش وی برای اتحاد دو یمن شمالی و جنوبی، مقابله با نفوذ سعودیها در یمن، ورود وی به پرونده سیطره بر باب المندب و کنترل دریای سرخ، آغاز برنامه های اکتشاف نفت و ادعای بازگشت خاک جیزان و عسیر و نجران یه یمن عنوان شده است.

 

سندی که نقش آفرینی سعودیها در ترور ابراهیم محمد الحمدی را فاش می‌کند.

سندی که نقش آفرینی سعودیها در ترور ابراهیم محمد الحمدی را فاش می‌کند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام