دلایل بحران افغانستان بعد از انتخابات

 تحولات جهان اسلام
نویسنده: تحولات جهان اسلام
دوشنبه 11 آذر 98 - 23:37
https://iswnews.com/?p=24203

علل تعویق اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و اعتراضات اخیر در این کشور چیست؟

تعویق اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دلایل متعددی دارد:

۱- تعلل و عدم استقلال کمیسیون انتخابات در اجرای سیر و روند قانونی.
۲- دخالت قدرت‌های خارجی بخصوص آمریکا.
۳- دخالت‌های پنهان و اعمال زور دولت حاکم.
۴- ممانعت مردم معترض به شمارش آرا در برخی شهرها.

 

در هفته‌ی اخیر هیاتی از نمایندگان دموکرات سنای آمریکا به کابل سفر کرده و به دیدار عبدالله عبدالله رفتند. رسانه‌ها می‌گویند در این دیدار آمریکاییها از عبدالله اعلام حمایت کرده اند. برخلاف این جهت‌گیری سنا، ترامپ موافق ریاست مجدد اشرف غنی است و این موضوع در سفر اخیر ترامپ به بگرام و دیدار ذلیلانه اشرف غنی با وی روشن‌تر شد.

علی‌رغم اینکه سران حزب جمعیت اسلامی نظیر عبدالله، از حامیان قدیمی شرکت نیروهای خارجی در جنگ افغانستان هستند، ترامپ و جمهوری خواهان آمریکا به غنی بیشتر اطمینان دارند و او را مطیع تر از هر فرد دیگری در افغانستان می‌دانند.

آنچه که دموکراتهای سنای آمریکا و اکثر مردم افغانستان بدان رسیده اند اینست که غنی ریاستش بر افغانستان مورد قبول و به صلاح نیست.
هرچند عبدالله نیز برای آمریکاییها فرد مناسبی در آینده افغانستان نیست، اما اکثر دموکراتها محبوبیت مردمی و توان معامله وی برای تحقق اهداف آنها را بهتر از غنی می‌بینند.
ترامپ نیز اشرف غنی را به جهت پذیرش تعامل و مذاکرات با طالبان ترجیح می‌دهد. چرا که ترامپ پس از شکست سیاستهای خارجی‌اش در غرب آسیا به ویژه در قبال ایران و سوریه، به دنبال برگ برنده‌ای در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا است.

 

حال این وضعیت نتیجه این کشمکشهای سیاسی است و نفوذ آمریکا بر حکومت افغانستان نه تنها سبب مشکلات مذکور شده بلکه موجب افزایش نفوذ طالبان بر مردم و تقویت روابط آنها با کشورهای همسایه و قدرتهای خارجی نظیر روسیه شده است.
این وضعیت آشوب همچنان سبب تعویق اعلام نتیجه انتخابات و قدرت گیری طالبان می‌شود و در صورت عدم دستیابی به توافقی نظیر توافق سال ۲۰۱۴ که جان کری آنرا رقم زد، باید منتظر یک برنامه دیگر نظیر عراق و لبنان بود.
شاید هم منافع آمریکاییها در تداوم همین آشوب برای ادامه چانه‌زنی با طالبان باشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام