توافق طالبان و آمریکا امضاء شد

شنبه ۱۰ اسفند ۹۸ - ۱۸:۴۷
https://iswnews.com/?p=29013

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ پس از حضور مقامات و نمایندگان کشورها و آغاز مراسم امضای توافقنامه آمریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر، ساعتی پیش این توافق توسط نمایندگان ارشد دو طرف امضاء شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان توافقنامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان را امضا کردند.

همزمان با امضای توافقنامه صلح؛ آمریکا، طالبان و دولت مرکزی اعلامیه مشترکی درباره نوع همکاری‌ خود در آینده تهیه کرده‌اند. این اعلامیه لحظاتی پیش از سوی اشرف غنی و مارک اسپر منتشر شده است.

در مقدمه این اعلامیه درباره تاریخ همکاری‌های ایالات متحده و افغانستان، ادامه این همکاری‌ها و همچنین شرایط امضای توافق صلح آمده‌ است؛ تضمین برای جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط گروه‌های تروریست، مشخص شدن جدول زمانی برای خروج همه نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف (ناتو و متحدین منطقه ای) از افغانستان، توافق صلح در پی مذاکرات میان افغانها و برقراری آتش‌بس همیشگی و جامع از شرایطی هستند که در این مقدمه بر آن اشاره شده‌ است.

بخش نخست این اعلامیه که تحت عنوان «تعهدات افغانستان و آمریکا» مشخص شده‌ است، چهار قسمت دارد:

۱. جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده تایید می‌کنند که القاعده، شاخه خراسان داعش و سایر گروه‌ها یا افراد هراس‌افکن جهانی همچنان از خاک افغانستان برای جذب اعضا، جمع‌آوری سرمایه، آموزش افراد وابسته و برنامه‌ریزی و تلاش برای انجام حملات که امنیت ایالات متحده، متحدانش و افغانستان را تهدید می‌کنند، استفاده می‌کنند. برای مقابله با این تهدید مداوم، جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده اقدامات خود را برای شکست القاعده، وابستگان آن و سایر گروه‌ها یا افراد تروریست بین المللی ادامه خواهند داد.

۲. ایالات متحده تعهدات خود در مورد پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان و سایر نهادهای دولتی را تأکید می‌کند؛ از جمله از طریق تلاش‌های مداوم برای ارتقاء توانایی نیروهای امنیتی افغانستان در مهار و پاسخ به تهدیدات داخلی و خارجی، مطابق با تعهدات خود تحت شرایط موجود توافق‌نامه‌های امنیتی بین دو دولت. این تعهد شامل پشتیبانی نیروهای امنیتی افغانستان در برابر القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه‌های تروریست بین المللی یا افرادی است که از خاک افغانستان برای تهدید ایالات متحده و متحدان آن استفاده می‌کنند.

۳. ایالات متحده آمادگی خود را برای ادامۀ فعالیت‌های نظامی در افغانستان با رضایت جمهوری اسلامی افغانستان تأیید می‌کند تا به‌منظور مختل کردن و تخریب تلاش‌های القاعده، شاخۀ خراسان داعش و سایر گروه‌های هراس‌افگن جهانی یا اشخاص برای انجام حملات در برابر ایالات متحده یا متحدین آن مطابق با تعهدات خود در توافق‌نامه‌های امنیتی موجود بین دو دولت و با درک موجود که عملیات ضد تروریسم ایالات متحده برای تکمیل و پشتیبانی از عملیات ضد تروریستی نیروهای امنیتی افغانستان انجام می‌شود. احترام به حاکمیت افغانستان و توجه کامل به امنیت و امنیت مردم افغانستان و حمایت از غیرنظامیان.

۴. ایالات متحده متعهد می‌شود تا مذاکرات بین افغانستان و پاکستان را تسهیل کند.

بخش دوم این اعلامیه در پنج جزء درباره چگونگی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پرداخته‌ است:

۱. ایالات متحده طی ۱۳۵ روز از اعلام این اعلامیه مشترک و توافقنامه آمریکا و طالبان، تعداد نیروهای نظامی‌اش را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد داد و سایر تعهدات در توافقنامه را نیز اجرا خواهد و با متحدین خود کار خواهد کرد. به همین ترتیب، کشورهای عضو ائتلاف، برای کاهش متناسب تعداد نیروهایش در افغانستان در یک دوره معادل به شرط عملی شدن تعهدات طالبان در توافقنامه عمل خواهند کرد.

۲. مطابق با ارزیابی مشترک ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، هم‌پیمانانش و ائتلاف، خروج نیروهای باقی مانده را از افغانستان در ۱۴ ماه پس از اعلام این اعلامیه مشترک و امضای توافق صلح آمریکا با طالبان تکمیل خواهند کرد و تمامی نیروهایشان را از پایگاه‌های باقیمانده در افغانستان با انجام تعهدات طالبان در این توافقنامه خارج خواهند کرد.

۳. ایالات متحده تعهد خود را مبنی‌ بر جستجوی بودجه سالانه، آموزش، تجهیز، مشاوره و حفظ نیروهای امنیتی افغانستان تأیید می‌کند تا افغانستان بتواند به‌طور مستقل از تهدیدهای داخلی و خارجی دفاع کند.

۴. جمهوری اسلامی افغانستان برای ایجاد شرایط به‌منظور دستیابی به یک توافق سیاسی و دستیابی به آتش‌بس پایدار، در یک گفت‌وگوی آمریکا با نماینده‌گان طالبان در مورد اقدامات اعتمادسازی شرکت خواهد کرد؛ این بحث‌ها شامل تعیین امکان سنجی رهایی تعداد قابل توجهی از زندانیان ازهر دوطرف است و ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان برای حمایت از این بحث از کمیتۀ جهانی صلیب سرخ کمک خواهد خواست.

۵. با آغاز مذاکرات میان افغانها، جمهوری اسلامی افغانستان متعهد می‌شود تعامل دیپلماتیک را با شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره فهرست تحریم‌های این سازمان بر طالبان آغاز کند.

در بخش سوم این اعلامیه، درباره گام‌های بعدی توافقات و تأیید آن از سوی شورای امنیت سازمان ملل بحث شده‌ است. این بخش نیز چهار جزء دارد:

۱. ایالات متحده برای این توافقنامه و ترتیبات مربوطه، درخواست تصویب و تأیید شورای امنیت سازمان ملل خواهد کرد.

۲. ایالات متحده و جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به ادامه روابط مثبت از جمله همکاری‌های اقتصادی برای بازسازی هستند.

۳. ایالات متحده از تهدید یا استفاده از زور در برابر تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی افغانستان یا مداخله در امور داخلی خودداری خواهد کرد.

۴. ایالات متحده به کار خود برای ایجاد اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی به‌منظور حمایت از تلاش مداوم برای دستیابی به یک توافق سیاسی در افغانستان ادامه خواهد داد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. شایان کریمی گفت:

    شاید این بخش کمدی ترین قسمت قرارداد بود
    “”ایالات متحده از تهدید یا استفاده از زور در برابر تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی افغانستان یا مداخله در امور داخلی خودداری خواهد کرد.””
    امیدوارم به استقلال عمل بیشتر افغانستان منجر شود

تبلیغات در تحولات جهان اسلام