نقش عملیاتهای اخیر انصارالله در اوضاع یمن

 محراب
نویسنده: محراب
چهارشنبه 14 اسفند 98 - 19:12
https://iswnews.com/?p=29231

بررسی عملیات انصارالله در الجوف و مأرب، و آخرین وضعیت حزب اصلاح و گروه تروریستی القاعده در یمن

۱- کلیت عملیات انصارالله در ماههای اخیر:

عملیات انصارالله از مدیریت نهم در شمال شرق صنعاء آغاز شد و در غرب مأرب ادامه پیدا کرد و پس از درگیریهای سنگین در روزهای اخیر، منجر به آزادسازی مدیریتهای الخلق و الغیل و در نهایت مرکز استان الجوف یعنی شهر الحزم شد.
اهداف عملیات انصارالله از این عملیات اولا دور کردن خطر سقوط پایتخت و سپس پاسخ به نقض توافق دولت مستعفی منصور هادی بود. همچنین انصارالله به دنبال به صلح کشاندن دولت مستعفی است. دولت مستعفی اگرچه با اختلافات درونی مواجه است اما در موضوع عدم صلح و جنگ با انصارالله هنوز متحدند.
فارغ از نکاتی که در مطالب گذشته اشاره شده است، سیطره انصارالله بر الحزم منجر به تسلط کلی بر استان الجوف خواهد شد و مواضع ائتلاف سعودی در مأرب را از جهت شمالی متزلزل خواهد کرد. کمااینکه روز گذشته خبر مذاکره قبایل شمال مأرب با انصارالله منتشر شد و این نشان از برنامه انصارالله برای مأرب دارد.

نکات خاص عملیات انصارالله در الجوف عبارتند از:
۱- انجام گرفتن چند عملیات موشکی و پهپادی در خاک سعودی (نجران و جیزان) و مواضع ائتلاف سعودی و نیروهای منصورهادی در شهرهای الحزم و مأرب.
۲- یکی از این عملیاتهای موشکی در الحزم آنقدر دقیق انجام شد که چند نفر از فرماندهان اعزامی ائتلاف برای کمک به شیخ امین العکیمی در حفظ الحزم، طی آن کشته شدند و شیرازه نیروهای ائتلاف در الحزم پاشیده شد. (شاید دلیل اصلی عقب نشینی ائتلاف از الحزم کشته شدن همین فرماندهان رده اول بود.)
۳- انصارالله همزمان با عملیات در الخلق، الغیل و الحزم با قبایل این مناطق مذاکره میکرد و یکی از عوامل پیروزیهای ضربتی انصارالله را میتوان اتحاد و همراه کردن قبایل با خود دانست.
در این راستا ساقط کردن جنگنده مهاجم سعودی و به دنبال آن حمله هوایی جنگنده های ائتلاف سعودی به المصلوب (که در اثر آن حدود ۳۵ نفر کودک و زن در آن شهید شدند) نیز محرکی برای پشتیبانی قبایل از انصارالله شد.

آنچه پیش‌بینی می‌شود اینست که انصارالله پس از فتوحات اخیر در جبهات نِهم، غرب مأرب و مرکز استان الجوف به پایگاه اصلی طرفداران حزب اصلاح و دولت مستعفی منصور هادی یعنی شهر مأرب فشار وارد خواهد کرد. همان طور در مطلب هم اشاره کردیم فتح مأرب بسیار سخت است و به پیش نیازهایی نظیر تصرف الحزم و تدارکات گسترده نظامی را نیاز دارد.

۲- آیا حزب اصلاح در حال سقوط است؟ دولت مستعفی منصور هادی با چه مشکلات و تناقضاتی روبروست؟

اخیرا دولت مستعفی منصورهادی با تفکرات اخوان المسلمینی دچار تناقضات بزرگی شده است. بطور مثال منصورهادی پس از مرگ حسنی مبارک برای السیسی (رئیس جمهور فعلی مصر و دشمن درجه یک اخوان المسلمین) پیام تسلیت فرستاد و یا قطریها (حامی اصلی جریان اخوان المسلمین) به درخواست سران حزب اصلاح برای نجات شیخ امین العکیمی از محاصره در الحزم و عدم حمله انصارالله به مأرب وساطت می‌کنند. این اقدامات نشانگر اختلافات درونی رهبران دولت مستعفی با حزب اصلاح است.
برخی وزرای دولت مستعفی نظیر صالح الجبوانی (وزیر حمل‌ونقل) و احمد المیسری (وزیر کشور) با اعضای وابسته به سعودی ۱۸۰ درجه اختلاف نظر دارند.

نیروهای منصورهادی به تنهایی نمی توانند با انصارالله مقابله کنند و این مساله در گذشته و حال مشخص شده است. آنها برای بقا در قدرت یمن به اتحاد با یکی از جریانهای یمن نظیر جنوبیها یا انصارالله یا القاعده و داعش احتیاج دارند. جنوبیها که خواهان تجزیه اند، القاعده و داعش هم بطور کلی جغرافیایی به اسم یمن را به رسمیت نمی‌شناسند و شبه جزیره عربی را محور کار خود می‌دانند. پس بهترین همپیمان برای آنها انصارالله است اما وابستگی آنها به ائتلاف سعودی مانع این موضوع است و قبایل شرقی یمن هم از استعمار سعودیها در این مناطق ناراضی هستند.
بنابراین فتح مأرب می‌تواند پایان قدرت آنها در یمن را رقم بزند، مگر انصارالله از این قصد منصرف شود.

۳- مذاکرات سیاسی انصارالله در چه مرحله ایست؟

سطح روابط سیاسی و بین المللی انصارالله در چند ماه اخیر گسترش پیدا کرده و دیدارهای دیپلماتیک محمد عبدالسلام (سخنگو و مسئول مذاکرات انصارالله) با نمایندگان کشورهای اروپایی و… در عمان افزایش پیدا کرده است.
علاوه بر این پیشنهادات قطر در عملیاتهای اخیر انصارالله و پذیرش وساطت آنها از طرف رهبر انصارالله نشانه خوبی بر خارج شدن انصارالله از انزوای جهانی دارد. البته در این موضوع کمک های ایران نقش به سزایی داشته است.

۴- وضعیت کلی القاعده یمن پس از ترور رهبر آنها چگونه است؟

کشته شدن قاسم الریمی رهبر القاعده در شبه جزیره عربی توسط آمریکا دو دلیل می‌تواند داشته باشد: ۱- نجات دادن القاعده از فرسایش در یمن ۲- افول قدرت القاعده در یمن.

استعداد القاعده در یمن بواسطه تشکیل حزام الامنی توسط امارات و اتحاد برخی قبایل طرفدار القاعده با دولت مستعفی تضعیف شد و میتوان گفت آمریکا با کشتن الریمی به دنبال ایجاد تغییر در ساختار این گروه در یمن است. حال این تغییر به منظور تقویت یا تضعیف آنهاست مشخص نیست. اما بنظر می‌رسد به منظور تزریق نیروهای القاعده به ارتش منصورهادی جهت مقابله با انصارالله صورت گرفته است.

یادداشت: محراب

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  نقشه انلاین روهم بروزکنیدوبگید انصارالله تاکجاهاپیشروی کرده بعضیامیگن الان توی۷کیلومتریه مارب هس

  1. ناشناس گفت:

   دقیقا همینطوره میگن به ۷ تا ۱۰ کیلومتری مارب رسیدن

  2. محراب گفت:

   سلام این فاصله مربوط به جبهه صرواح هست و ربطی به پیشرویهای اخیر در الجوف ندارد. مواضع انصارالله در جبهه صرواح سالهاست در همین فاصله از مأرب قرار دارد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام