آسیای میانه و شبه قاره
عبدالله عبدالله را بیشتر بشناسیم

شناخت کلی از شخصیت و فعالیتهای سیاسی عبدالله عبدالله

“عبدالله عبدالله” متولد سال ۱۹۶۰ در کابل، بعنوان فردی که نرم و ملایم سخن می‌گوید شناخته می شود.
پدر وی “غلام محی الدین خان” بود که در دوران حکومت ظاهرشاه در مقام یک سناتور بود.

 

عبدالله پس از اتمام تحصیلات پزشکی خود با تخصص چشم از دانشکده کابل، در سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ میلادی بعنوان دکتر چشم مقیم در کابل خدمت کرد.
در طول حمله شوروی به افغانستان، وی به پاکستان رفت و در بیمارستان وترنری شهر پیشاور مشغول به کار شد.
عبدالله پس از حمله شوروی به افغانستان بازگشت و به مقاومت مجاهدین به نام “ائتلاف شمال” پیوست. وی بعدها مشاور نزدیک “احمد شاه مسعود” مبارز آزادیخواه افغانستان شد.

 

عبدالله، که نژادش ترکیبی از قومیت تاجیک و پشتون می‌باشد، در طول این سالها توانست پایگاه سیاسی خود را گسترش دهد و بعنوان اولین نخست وزیر و وزیر امور خارجه در حکومت پس از طالبان منصوب شود.
او پیش از این و قبل از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۱۹۹۶، به عنوان وزیر امور خارجه در حکومت به رهبری “ائتلاف شمال” خدمت کرده بود.

 

عبدالله بعنوان رهبری برجسته در افغانستان ظاهر شد و از زمان ظهور دموکراسی در سال ۲۰۰۴ پس از برکناری طالبان از قدرت، سه بار نامزد ریاست جمهوری شده و هر سه بار شکست خورده است.
او نتایج انتخابات اخیر را با تهمت تقلب به اشرف غنی رد کرد!

 

عبدالله عبدالله این بار مقاومت کرده و دوشنبه گذشته همزمان با اشرف غنی، مراسم تنفیذ مقام ریاست جمهوری و سوگند خود را در کابل برگزار کرد!

منبع: الجزیره
ترجمه: آقای طوطاخیل

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر در مورد "عبدالله عبدالله را بیشتر بشناسیم"

ناشناس :

تیترتون تقلیدی از تیتر سایت صدای امریکا است

۲
۲
ناشناس :

تهمت تقلب نه، بلکه تقلب قطعی بوده.

۵
۲
صادق :

عبدالله رای میلیونی دارد ولی غربیها بخاطر نزدیک بودن عبدالله در گذشته ها به ایران و همینطور بخاطر تعلقات نژاد تاجیکی اش نمی پسندند. عبدالله برای بار سوم برنده واقعی انتخابات هست اما بدبخت بیچاره بیشتر تاجیک شناخته میشود و ازین جهت غربیها سد راهش میشوند.

۳
۲