اخبار
مذاکرات مأرب به کجا رسید؟
اخبار, غرب آسیا, یمن ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

پس از عدم دیدار مهدی المشاط با “مارتین گریفیتس” فرستاده سازمان ملل در یمن، وی درخواست دیدار با رهبر انصارالله را انجام داد و در این دیدار خواسته های کلی انصارالله براساس توافق سوئد، نظیر: رفع محاصره یمن، بازگشایی فرودگاهها و تبادل اسرا و… بررسی شد.

اما سران قبایل طرفدار انصارالله در مأرب، در جلسه با گریفیتس شروط خود را برای عدم حمله به مأرب به شرح موارد ذیل اعلام کرده‌اند:

 

۱- آزادی اسرای قبایل مأرب که توسط نیروهای منصورهادی ربوده و زندانی شده اند.
۲- واگذاری کنترل مأرب به دولت نجات (مستقر در صنعاء).
۳- برقراری اتصال برق، گاز و نفت برای کلیه استان های یمن‌.
۴- بازگشایی جاده اصلی صنعاء_مأرب و تسهیل رفت‌وآمد مسافران.

 

در نهایت مارتین گریفیتس در جلسه شورای امنیت مجددا طرفین را به توقف درگیریها و آغاز مجدد مذاکرات فراخواند و مدعی سرگردانی آوارگان جنگ در الجوف شد. (به نوعی انصارالله مقصر جلوه داده شد.)
وی همچنین از طرفین درگیر (دولت مستعفی و انصارالله) خواستار بازگشایی دسترسیها به شهرهای تعز، مأرب و الحدیده شد. و بدین صورت تلاشهای یکطرفه سازمان ملل جهت پیشگیری از شدت گرفتن درگیریهای مأرب بی نتیجه ماند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر در مورد "مذاکرات مأرب به کجا رسید؟"

ناشناس :

اینم طرف انگلیس استاد حسن عباسی میگفت سازمان ملل جز ارتش آمریکاست راست میگفت جماعت آنگلاساکسون فکر کردن خیلی زرنگ اند
یه حال اساسی بهشون باید داد.

۱۴
۳
میثم :

انشالله فاز بعدی مذاکرات در مارب تحت کنترل انصارالله برگزار خواهد شد

۱۱
۱
ناشناس :

بیشتر به نظر میاد مذاکرات پشت پرده صورت گرفته و قرار هست یمن شمالی و جنوبی شود، این پیشروی ها هم جزئی از همان پلن هست، عربستان هم برای همین رفته سراغ عدن

۱
ناشناس :

شوخی میکنی
عربستان سال ها دنبال دست اندازی در استان های شمالی یمن بوده بخصوص الجوف و مارب چون بزرگترین ذخایر نفتی شبه جزیره عربستان در این بخش کشف شده و منابع غنی گاز هم داره بخش کوچکی فقط یمن در مارب استخراج میکنه که از به دست انصار الله بیفته بقا یمن به اون بستگی داره بخش های دیگه که اقیانوسی از نفت که هنوز برداشتی ازش صورت نگرفته اصلان دلیل جنگ عربستان همین منابع اگر از دست بده دلیلی برای جنگ نداره همین موضوع که عربستان وا میداره جنگ ادامه بده.

۱
ناشناس :

اگرمارب رو بگیرن ی برگ برنده دارن

۹
۱
ناشناس :

خوب باید مارب ازاد باید بشود و بعد نوبت سواحل تعز است و بعد تعز نوبت حدیده می سرد

۱