نقطه عطف بحران یمن؛ آیا انصارالله یمن را آزاد می کند؟

 محمد پارسا نجفی
نویسنده: محمد پارسا نجفی
پنجشنبه 28 فروردین 99 - 22:38
https://iswnews.com/?p=30554

در حالیکه دولت متجاوز سعودی در یمن اعلام آتش بس کرده است جنگنده های سعوی روزانه بیش از صد بار استان های یمن را بمباران می کنند اما در شرایطی که دولت سعودی با بحران های دیگری مانند شیوع کرونا و کاهش شدید تقاضای نفت دست به گریبان است چرا چنین وحشیانه دست به کشتار مردم یمن می زند؟

پاسخ این سوال در نکته ای مهم نهفته که اگر تحقق یابد می تواند به نقطه عطف در تاریخ یمن تبدیل شود. آن نکته، امکان آزادسازی استان راهبردی مارب  است که می تواند به دلایل متعدد ورق جنگ را در یمن برگرداند.
حزب اصلاح نقش پیاده نظام را برای ارتش متجاوز سعودی بازی می کند و در عین حال  ثروت استان مارب را غارت  و رفتاری که با مردم این استان دارد بسیار ستمگرانه است. همین رفتار اشغالگرانه حزب اصلاح با مردم استان های جوف و مارب موجب شد تا آنها برای رهایی از چنگال حزب اصلاح به  دولت نجات ملی یمن تحت رهبری انصارالله متوسل شوند.

زمانی که انصارالله دو ماه قبل توانست حزب اصلاح را در جبهه نهم شرق صنعا، شکست دهد مردم و قبایل جوف و مارب اعلام کردند اگر دولت صنعا برای آزادی این استانها اقدام کند به انصارالله کمک می کنند و دقیقا همین هم روی داد.

چنانچه مارب از چنگ حزب اصلاح رهایی یابد که امری بسیار محتمل است، ضربه ای بزرگ به سازمان رزم ارتش سعودی وارد می شود چرا که آنان از اعضای حزب اصلاح به عنوان پیاده نظام یا همان مزدور خود علیه انصارالله استفاده می کنند. این حزب علاوه بر انصارالله، با شورای انتقالی در جنوب و  با حزب مؤتمر در غرب یمن درگیر است اما پشتوانه مردمی در مناطقی که اشغال کرده ندارد.

از سوی دیگر انصارالله با پیروزی در مارب اکثر مناطق دارای تراکم جمعیتی در نیمه شمالی یمن را در اختیار خواهد داشت. ضمن آنکه با دستیابی به منابع انرژی  در مارب، بسیاری از مشکلات مردم یمن حل می شود و  بر توان صنعا برای آزادسازی مناطق دیگر افزوده می شود.
به همین دلیل است که دولت سعودی با همه توان تلاش می کند مانع از آزادی مارب شود. ژست آتش بس تبلیغاتی آنها دقیقا مانند صدها بمباران، فقط یک تاکتیک برای ممانعت از آزادی مارب به دست انصارالله است.

راهبرد انصارالله چیست
تصرف زمین به هر قیمت هرگز راهبرد انصارالله نبوده بلکه آنها روشی اخلاقی دارند که شاید در هیچ جنگ و انقلابی مشابه آن را نتوان دید.
دولت نجات ملی یمن به منظور آزادسازی استان های اشغالی حرکت نمی کند مگر آنکه مردم و قبایل یا احزاب محلی از انصارالله بخواهند که به آنها کمک کند تا به آزادی برسند. در آن هنگام است که انصارالله به منطقه وارد می شود تا به مردم کمک کند و آنان هم از دولت نجات ملی استقبال می کنند. مشابه آنچه در جوف و مارب انجام شد.
انصارالله معتقد است اگر بدون حمایت مردمی برای آزادسازی مناطق اشغال شده، اقدام کنند ممکن است نتیجه وارونه شود بنابراین با آزادی مارب و کاهش قدرت حزب اصلاح، مردم اهل سنت جنوب می توانند به دولت نجات ملی صنعا به عنوان یک پشتوانه و راه نجات از اشغالگری سعودی – اماراتی نگاه کنند.

چرا مارب مهم است
حزب اصلاح بر منابع خدادادی مارب چنگ انداخته و مانع استفاده مردم یمن از دارایی های خودشان به ویژه در مناطق مرکزی است در نتیجه با سیطره انصارالله بر مارب مردم و دولت نجات ملی می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند.
البته این احتمال که دولت سعودی بعد از آزادی مارب همه تاسیسات نفت و گاز را یک شبه بمباران و نابود کند، بسیار قوی است بنابراین در دوماه گذشته انصارالله تلاش کرد از در مصالحه با حزب اصلاح بر آید تا وارد شهر مارب نشود اما بتواند از منابع ارزشمند آن برای مردم مظلوم تحت محاصره یمن استفاده کند.
به همین دلیل است که فتح این شهر، دو ماه زمان برده و الا همان روزهای اول پیروزی در نهم، مارب زودتر از شهر حزم در آستانه آزادی قرار داشت.
در صورت پیروزی انصارالله در مارب، مردم سایر مناطق نیز برای خلاصی از شر مداخلات خارجی از انصارالله یاری بطلبند. بنابراین حتی اگر انصارالله وارد شهر مارب هم نشود ابعاد شکست ارتش سعودی در ۴ محور مهم قابل بررسی است؛

اقتصادی: منابع انرژی و تاسیسات اقتصادی مارب چنانکه بیان شد برای طرفین راهبردی است.

نظامی: مرکز فرماندهی ارتش سعودی در یمن در مارب مستقر است و پیروزی ارتش یمن به معنای شکست بزرگی برای آل سعود خواهد بود.

سیاسی: مارب تنها پایگاه دولت هادی در شمال یمن و پایتخت حزب اصلاح است و زمانی که آنها این استان مهم را نداشته باشند در اصل هیچ حضوری در آن منطقه نخواهند داشت.

جغرافیایی: استان مارب میان شمال و جنوب یمن است و حدفاصل میان صنعا و حضرالموت. حضرالموت استانی که به منابع بسیار عظیم نفت مشهور است.

جریان های سیاسی جنوب یمن
بعد از سقوط دولت عبدالله صالح  چهار جریان سیاسی در جنوب یمن مطرح شدند؛

تشکیلات منصور هادی که نقش نیروی مزدور را برای ارتش سعودی ایفا می کند و بخش بزرگی از نیروهای آن اعضای حزب اصلاح هستند.
شورای انتقالی جنوب به ریاست عیدروس الزبیدی که وابسته به امارات است و خواستار جدایی از شمال بوده و در عین حال به شدت با حزب اصلاح دشمن است. درگیری خونین آنان با ارتش عربستان از تابستان گذشته تاکنون ادامه دارد. آنها بارها کاخ المعاشیق عدن و مرکز دولت هادی در جنوب را تصرف کردند.  هانی بن بریک معاون این تشکیلات که سلفی و تحصیلکرده مدارس عربستان است.
شخصیت های حراک در شورای عالی  و نیز صنعا به ریاست مهدی مشاط مشارکت می کنند.
مجلس الإنقاذ الوطنی الجنوبی به رهبری احمد قحطانی که اخیرا تشکیل شده و دخالت امارات و عربستان در جنوب یمن را محکوم می کند. این جنبش با آنکه در استان المهره تشکیل شده اما در همه استان های جنوب با استقبال مواجه شده است.

مردم المهره به صورت سنتی از دولت سعودی بیزار است و تاکنون نیز در جنگ با انصارالله از دولت مستعفی هادی حمایت نکرده و خواستار عدم دخالت عربستان و امارات در امور داخلی یمن هستند. همین روحیه می تواند زمینه ساز رویکرد به دولت نجات مستقر در صنعا باشد. تنها همسایه یمن غیر از عربستان کشور عمان است که کل مرز آن با یمن در استان المهره قرار دارد.

چگونگی آینده یمن بدون سعودی
یمن کشور زیبایی با منابع طبیعی فراوان است. استعداد طبیعی این کشور برای تولید محصولات کشاورزی در تولید قهوه، موز و … شهرت جهانی داشته است. موکا بهترین قهوه جهان مربوط به استان تعز است. متاسفانه از زمانی که آل سعود با همکاری انگلیس بر کشورهایی مانند بَحران و حجاز مسلط شد به یمن هم طمع داشت و مانعی در مسیر پیشرفت و رفاه یمن بوده است.
در صورتی که این کشور از محاصره و بمباران ارتش متجاوز سعودی در امان بماند می تواند از استعداد بالقوه خود در گردشگری کم نظیر و منحصر به فرد خود، معادن و نفت و گاز بهره مند شود.

همه اینها در صورتی است که نفاق جریان های وابسته به سعودی و امارات که به نیابت از آمریکا و انگلیس فعالیت می کنند از میان برود و رویکرد همگرایی دولت نجات ملی یمن مورد تایید همه مردم وجریان ها قرار گیرد. این مهم با راهبردی که انصارالله در پیش گرفته و جریان های مختلف را با خود همراه می سازد ممکن است به حقیقت بیپوندد.  

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  امیدوارم انصارالله بتونه مارب آزاد کنه و اگر این اتفاق بیفته میشه امیدوار بود مجلس الإنقاذ الوطنی الجنوبی هم با انصار الله کنار بیاد.

 2. Mazaher گفت:

  باسلام
  بله همینطور است که شما بیان فرمودید لیکن بنظر میرسد کشور ما در حمایت و توان دیپلماسی خود در کمک به رسمیت شناختن دولت صنعا از تمام ظرفیت خود استفاده نمیکند.

  1. ناشناس گفت:

   مثلا چکار کند

 3. ناشناس گفت:

  سلام رسانه های عربی گفتن انصارالله کوه جبل مراد واقع در جنوب شهر مارب گرفته البته یکسری گفتن حملاتی شده دفع شده آیا درسته این خبر بلخره گرفتن این منطقه رو یا نه.

 4. ali گفت:

  به نکته مهمی اشاره کردید. رمز موفقیت جبهه مقاومت همینه. برخلاف قدرت های استعماری نیروهای مقاومت تنها وقتی مردم مظلوم درخواست کمک میکنند به یاری اونها میرند و متجاوزین رو شکست میدند و هیچوقت چیزی رو به کسی تحمیل نمیکنند و وقتی مردم مظلوم این حد از اخلاص و نیت پاک رو میبینند حاضرند از هر طیف و گروهی که هستند از نیروهای مقاومت حمایت کنند و در هر انتخاباتی به اونها رای بدند. مقایسه کنید با امریکا که با نیت چپاول نفت و ثروت های ملی کشورها با شعار حمایت از دموکراسی و حقوق بشر مردم بی گناه رو بمباران و تکه تکه میکنه.

  1. ناشناس گفت:

   سعید
   ان شاء الله پیروزی با جبهه مقاومت است

 5. ناشناس گفت:

  انشاالله برادران یمنیمان موفق شوند

 6. ناشناس گفت:

  ان شاالله که پیروزی نزدیک است…

 7. امید گفت:

  اگر یمن آزاد شود می‌تواند در زمینه اقتصاد ی به سرعت پیشرفت کند در بازسازی هم ایران شریک خوبی می‌تواند برایش باشد محور مقاومت هم تقویت مشود

 8. ناشناس گفت:

  انشاالله

تبلیغات در تحولات جهان اسلام