استقرار نظامیان روسیه در شمال لیبی

سه شنبه 13 خرداد 99 - 02:13
https://iswnews.com/?p=32341

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ و بنابر گزارش منابع لیبیایی نیروهای نظامی روسیه کنترل پایگاههای نظامی شهر سرت در شمال لیبی را بدست گرفته‌اند.

طبق این خبر کنترل پایگاه مهم القرضابیه توسط ارتش ملی (تحت فرمان ژنرال حفتر) به نیروهای روسیه واگذار شده است.

این پایگاه کاربرد دو منظوره نظامی و غیرنظامی داشته و در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر سرت قرار دارد.
القرضابیه از مهم ترین پایگاههای نظامی معمر قذافی بود و در جریان جنگ داخلی لیبی توسط آمریکا بمباران شد و در سال ۲۰۱۵ میلادی مدت کوتاهی بدست داعش افتاد و در حال حاضر (از تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی) در کنترل ارتش ملی قرار دارد.

 

خبر استقرار نیروهای روسیه در این پایگاه، نشانگر برنامه ریزی ژنرال حفتر و حامیان خارجی اش برای مناطق شمالی لیبی است که اهداف آن دربرگیرنده‌ی جغرافیای شهرهای سرت و مصراته است.
استقرار روسها در سرت، در کنار خبر تدارک گسترده ارتش ملی برای عملیات نظامی در شمال لیبی، گویای حملات جدید به مواضع دولت وفاق در مصراته و طرابلس خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  نمی فهمم چرا روس ها رفتن با حفتر؟!!

  1. محراب گفت:

   سلام تفکر جریان حفتر ناسیونال سوسیالیست هست و با بازماندگان قذافی و همچنین ملی گراها و بعثیها رابطه بدی ندارند، حالا روسها با حمایت از چنین شخصی به دنبال ساختن جایگاه همپیمان شان در لیبی هستند.

   1. من گفت:

    روسها دارند اشتباه می کنند و ممکن است دستاوردهای سوری ایران و محور مقاومت را نیز به باد بدهند چون ترکها و اخوانی ها نیز قدرت زیادی دارند

   2. ناشناس گفت:

    یعنی ببین منافع چه میکنه.روسها دارن از نازیسم حمایت میکنن یه جورایی !

    1. ناشناس گفت:

     بجای روسهابایدمامیرفتیم

   3. ناشناس گفت:

    ممنونم محراب جان.
    آنوقت گروه مقابلش چه طرز فکری دارد؟

    1. محراب گفت:

     خواهش میکنم
     لطفا به این دو مطلب مراجعه کنید:
     https://iswnews.com/31783
     http://iswnews.com/2520

     1. ناشناس گفت:

      محراب جان مطلعه کردم و در باره اخوان ها هم جداگانه مطالعه شد. اخوانها خیلی به ما نزدیک ترند و ضد صهیو نیسم هستند. چرا با اخوانها همکاری نمیشه؟ در حالی که آن طرف بعثی و تجربه هشت سال جنک و قذافی و تجزبه امام موسی صدر.

  2. ناشناس گفت:

   پ ن پ راه بیفتن دنبال مش صفتر؟!

   1. فریدون اهورای گفت:

    شده محل منافع انواع کشورها ومردم هم باید ضررش بدند

  3. ناشناس گفت:

   چون دیکتاتور و مزدور است

   1. ناشناس گفت:

    اره خانه خاله است که شما برین

 2. موسی کریمزاده گفت:

  با سلام.دوکشور در دنیا تمام بدببختیهاوجنگ را به کشورهای اسلامی تحمیل میکنند.انگلیس در خفا و روسیه در آشکار

 3. ناشناس گفت:

  اوضاع خرابه این روزا کسی بیخوددست دوستی نمیده فقط منافع بدبخت مردم که همیشه قربانین وبس

 4. خان اوغلان.خ.اهری گفت:

  با توجه به اینکه تنها دولت قانونی و مورد تایید سازمان ملل وفاق ملی تحت رهبری سراج است این واگذاری اصلا مشروعیت ندارد. هر چند هدف حفتر و حامیانش یعنی مصر و امارات از این اقدام جلب توجه روسیه برای حمایت از شمال شرق و سواحل لیبی در قبال حملات پهپادی ترکیه است در عین حال افزایش تنش و خشونت می تواند مواضع آمریکا و اروپا را نسبت به اهداف روسیه برانگیزد.اما روسیه نیز می تواند ضمن جلب نظر ترکیه و بر اساس توافقی با سراج و دولت وفاق ملی جایگاه خود را در مدیترانه تثبیت نموده و مصر را نسبت به امنیت مرزهای آسوده خاطر کند در این شرایط هر گونه رودررویی و رقابت منفی روسیه با ترکیه به همکاری همانند سوریه مبدل می شود و تنها بازنده اصلی امارات خواهد شد که از همان ی با مصر چیزی بدست نمی آورند و همچنانکه در یمن خشم ایران و بی اعتمادی را برانگیخت در لیبی نیز بی اعتمادی راهبردی ترکیه را تنها دستاورد مداخلات در لیبی خواهد داشت…روس ها در این بازی شطرنج به راحتی می توانند ضمن عدم رقابت منفی با ترکیه در راهبردهای آینده قفقاز و آسیای مرکزی و دریای سیاه با ترکیه همکاری کنند و در مقابل جبهه غرب کمی خیال خود را از ترکیه راحت کنند .ترکیه نیز می تواند در منطقه اقتصادی مدیترانه که در اثر توافق با دولت قانونی لیبی بدست آورد و عملا فاصله زیادی با سواحل مصر دارد مصر را از تنش دور کرده و از این منطقه منتفع شود ..در صورتی که این سناریو که مطلوب برخی دول غرب نمی باشد محقق شود به همکاری راهبردی روسیه و ترکیه در سایر زمینه ها منجر شود.هر چند بحران ها زوایای مختلف و بازیگران و منافع چند زاویه ای دارد.و نباید از نقش انگلیس و منافع راهبردی نیز غافل بود.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام