سوریه
سنگ‌اندازی پ‌ک‌ک در تفاهم کردها و دولت سوریه
سوریه, غرب آسیا, یادداشت ۱۹ مهر ۱۳۹۸

️حدود دو هفته تلاش‌های مقامات سوری برای راضی کردن رهبران کردهای سوریه جهت هماهنگی و همراهی با دولت مرکزی عملا نتیجه نداد. عامل اصلی شکست در گفت‌وگوها سرکرده‌های گروهک تروریستی پ‌ک‌ک بودند که می‌دانستند در صورتی که دولت مرکزی سوریه به این مناطق بازگردد آنها از خیلی چیزها محروم خواهند شد و به همین دلیل آوارگی و دربه‌دری مردم مرزنشین و بی‌گناه را بر بسیاری از مسائل ترجیح دادند. اما در مورد اینکه چرا پ‌ک‌ک با آمدن دولت مرکزی سوریه به این مناطق ضرر می‌کرد؛ این موارد را می‌شود به این صورت برشمرد:

۱٫ در طول شش سال گذشته پ‌ک‌ک توانسته حکومتی خودمختار در این منطقه برقرار کند، این گروهک در حالی که در شمال عراق دچار شکست‌ در رسیدن به مطامعش شد و شاخه ایرانی آن نیز پس از شکست فضاحت‌بار در ارتفاعات جاسوسان هیچ جای پای ثابتی نتوانست پیدا کند، حالا در سوریه و در زیر سایه حمایت امریکایی‌ها توانسته بود بدون آنکه نگرانی عمده‌ای بابت حملات هوایی و زمینی دولت مرکزی سوریه داشته باشد یا حتی نگرانی از بابت حملات ارتش ترکیه داشته باشد، در حال تعمیق دولت فاشیستی خود در این منطقه بود.

۲٫ پ‌ک‌ک‌ در طول چند سال گذشته عملا تفکرات و ایده‌های خود را بر مردم منطقه تحمیل کرده بود و شروع به آموزش کودکان سوری بر اساس مرام تروریستی خود کرده بود. آنها به هیچ عنوان این موفقیت را در هیچ نقطه‌ای در طول چهار دهه گذشته پیدا نکرده بودند. آنها با نصب عکس عبدالله اوجلان و پنهان شدن پشت این عکس، عملا تفکرات باطلی را که در طول دهه‌های گذشته در کوهستان‌ها با خود داشتند، به شهرها و روستاهای آوردند که در خواب هم نمی‌دیدند و از دست دادن این فرصت برای آنها سخت بود.

۳٫ در حالی که در حملات داعش عملا بنیه نظامی کردهای سوریه و بومیان منطقه کم شده بود، پ‌ک‌ک با سرازیر شدن از قندیل و تجمیع نیروهایش از ایران، عراق، ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی به صورت رسمی شروع به تشکیل یک ارتش منسجم کرد که برای نخستین بار در طول دهه‌های گذشته دارای توپخانه، تانک، نفربر، انواع زره‌پوش، پادگان رسمی، تاسیسات پیچیده مخابراتی و ارتباطی بود. این ارتش منسجم که توسط امریکایی‌ها به شدت مسلح شده بود، برای سرکرده‌های پ‌ک‌ک یک غنیمت و فرصت بزرگ بود.

۴٫ تروریست‌های پ‌ک‌ک‌ برای علاوه بر آنکه بر جان و مال مردم منطقه مسلط شده بودند، به تاسیسات بزرگ نفتی و گازی سوریه نیز مسلط شدند. آنها پول مفت و بادآورده‌ای از غارت نفت سوریه به دست آوردند که حتی یک دلار آن را هم صرف آبادی ویرانی‌ها، ایجاد زیرساخت‌ها و کمک به حل مشکلات مردم نشد. این پول‌های بادآورده صرفا در جیب سرکرده‌های این گروهک می‌رفت و بخش اندکی نیز به نیروهای وفادار داده می‌شد. با این حال، بخشی از این پول هم صرف دستگاه تبلیغاتی و کلاهبرداری پ‌ک‌‌ک می‌شد که مکان اصلی آن در اروپا قرار داشت

۵٫ پس از آنکه شهر کرکوک دوباره به کنترل دولت مرکزی عراق درآمد، شما شاهد فرار گروهی عده بسیاری بودید، این افراد همان اعضای پ‌ک‌ک و سایر گروهک‌های تروریستی وابسته به آن بودند که از ایران، عراق، ترکیه و حتی سوریه پس از حمله امریکا به عراق به این شهر آمده بودند و عملا این شهر را اشغال کرده بودند. بسیاری از این افراد پس از فرار از کرکوک راهی شرق فرات در سوریه شدند و در این شهرها و روستاهای مختلف آن ساکن شدند. در صورت بازگشت دولت مرکزی سوریه به این منطقه، این افراد دوباره باید فراری شوند.

۶٫ سرکرده‌های پ‌ک‌ک به این فکر می‌کنند که ترکیه اگر تا ۳۰ کیلومتر هم وارد خاک سوریه شود، باز هم جای آنها تنگ نمی‌شود و آنها مناطق وسیعی مانند رقه، الحسکه و برخی از شهرها و روستاهای این دو استان به همراه دیرالزور را در اشغال خود دارند. به همین دلیل نیز ما شاهد مقاومت در مناطق مرزی توسط اهالی این شهرها و روستاها هستیم و هیچ خبری از پ‌ک‌ک نیست. در طول سه روز گذشته سرکرده‌های پ‌ک‌ک فقط بیانیه داده و گفته‌اند که از «خلق» به قول خودشان «کورد» حمایت می‌کنند و البته فقط حرف زده‌اند.

در صورت بازگشت دولت مرکزی سوریه به شرق فرات، عملا پ‌ک‌ک آواره خواهد شد، به همین دلیل نیز آنها در گفت‌وگوی کردها و سران عشایر عرب این منطقه با دمشق سنگ‌اندازی کردند. این سنگ‌اندازی تا جایی بود که معاون وزیر امور خارجه سوریه در نهایت تاکید کرد که ما دیگر با خائن‌ها و وطن‌فروش‌ها هیچ مذاکره‌ای نداریم! حالا هر چه «خلق کورد» هم توسط اشغالگران ترکیه‌ای کشته شوند، هیچ اهمیتی برای پ‌ک‌ک ندارند، آنها فاشیست‌هایی هستند که مانند داعش همه را غیر خود «تبهکار» می‌دانند و بهتر است که ریشه‌اشان کنده شود. کردها و عشایر سوریه هم چشم‌شان کور، خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند.

کریم جعفری

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.