اسرائیل در یمن پایگاه ایجاد می‌کند!

یکشنبه 9 شهریور 99 - 22:35
https://iswnews.com/?p=36555

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ و به نقل از رسانه های یمنی، رژیم اسرائیل با کمک امارات قصد ایجاد پایگاه اطلاعاتی در جزیره سقطری واقع در جنوب سواحل یمن را دارد.

در صورت صحت این خبر، “هدف اصلی” اسرائيل از ایجاد پایگاه در سقطری کنترل اطلاعاتی تنگه باب المندب و آنچه که آنها کمک های پنهانی ایران به انصارالله می‌خوانند، خواهد بود.

بر اساس آخرین اطلاعات تحولات جهان اسلام از وضعیت جزیره سقطری، در حال حاضر به دلیل کنترل جزیره توسط دولت مستعفی منصورهادی و سعودیها، امارات حضور نظامی خاصی در این جزیره ندارد و تنها چند پایگاه کوچک در کنترل طرفداران آنها یعنی “شورای انتقالی جنوب” است. احتمالا در صورت ورود اسرائیلی ها به سقطری، از این پایگاه های کوچک استفاده خواهد شد.

جزیره سقطری با مساحت 3،650 کیلومتر مربع در جنوب یمن در اقیانوس هند قرار دارد و اشراف کاملی بر تنگه باب المندب دارد. تنگه باب المندب نیز نقطه اتصال و مسیر دریایی اصلی بین شاخ آفریقا و خاورمیانه است که دریای سرخ را به خلیج عدن و دریای عرب متصل می کند. بیشتر صادرات نفت و گاز طبیعی از خلیج فارس که از کانال سوئز یا خط لوله SUMED به اروپا و جهان صادر میشود از طریق این تنگه عبور می کند.

همچنین شایان ذکر است بر اساس اطلاعات منابع اریتره ای، رژیم اسرائیل از سال 2016 اقدام به احداث یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ بروی کوهستان إمبا سويرا در 135 کیلومتری جنوب اسمره پایتخت اریتره کرده است. کوهستان إمبا سويرا با ارتفاع 3018 متر مرتفع ترین کوهستان در کشور اریتره است.
هدف از احداث این پایگاه نیز نظارت و اشراف کامل بر تنگه باب المندب و عبور و مرور دریایی و اشراف اطلاعاتی بروی سواحل یمن است.

موقعیت سوق الجیشی کوهستان إمبا سويرا در جنوب دریای سرخ
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام