اسرائیل در یمن پایگاه ایجاد می‌کند!

یکشنبه 9 شهریور 99 - 22:35
https://iswnews.com/?p=36555

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ و به نقل از رسانه های یمنی، رژیم اسرائیل با کمک امارات قصد ایجاد پایگاه اطلاعاتی در جزیره سقطری واقع در جنوب سواحل یمن را دارد.

در صورت صحت این خبر، “هدف اصلی” اسرائیل از ایجاد پایگاه در سقطری کنترل اطلاعاتی تنگه باب المندب و آنچه که آنها کمک های پنهانی ایران به انصارالله می‌خوانند، خواهد بود.

بر اساس آخرین اطلاعات تحولات جهان اسلام از وضعیت جزیره سقطری، در حال حاضر به دلیل کنترل جزیره توسط دولت مستعفی منصورهادی و سعودیها، امارات حضور نظامی خاصی در این جزیره ندارد و تنها چند پایگاه کوچک در کنترل طرفداران آنها یعنی “شورای انتقالی جنوب” است. احتمالا در صورت ورود اسرائیلی ها به سقطری، از این پایگاه های کوچک استفاده خواهد شد.

جزیره سقطری با مساحت ۳،۶۵۰ کیلومتر مربع در جنوب یمن در اقیانوس هند قرار دارد و اشراف کاملی بر تنگه باب المندب دارد. تنگه باب المندب نیز نقطه اتصال و مسیر دریایی اصلی بین شاخ آفریقا و خاورمیانه است که دریای سرخ را به خلیج عدن و دریای عرب متصل می کند. بیشتر صادرات نفت و گاز طبیعی از خلیج فارس که از کانال سوئز یا خط لوله SUMED به اروپا و جهان صادر میشود از طریق این تنگه عبور می کند.

همچنین شایان ذکر است بر اساس اطلاعات منابع اریتره ای، رژیم اسرائیل از سال ۲۰۱۶ اقدام به احداث یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ بروی کوهستان إمبا سویرا در ۱۳۵ کیلومتری جنوب اسمره پایتخت اریتره کرده است. کوهستان إمبا سویرا با ارتفاع ۳۰۱۸ متر مرتفع ترین کوهستان در کشور اریتره است.
هدف از احداث این پایگاه نیز نظارت و اشراف کامل بر تنگه باب المندب و عبور و مرور دریایی و اشراف اطلاعاتی بروی سواحل یمن است.

موقعیت سوق الجیشی کوهستان إمبا سویرا در جنوب دریای سرخ
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام