تحریم دادستان دادگاه کیفری بین المللی توسط آمریکا به جرم حقیقت یابی!

پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹ - ۱۶:۴۸
https://iswnews.com/?p=36717

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” ایالات متحده آمریکا دادستان دادگاه کیفری بین المللی، فاتو بنسودا را به دلیل ادامه تحقیقات در مورد پرونده جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان تحریم کرد.

بر اساس گفته های وزیر خارجه آمریکا، فکیسو موچوچوکو ،رئیس بخش صلاحیت ،تکمیل و همکاری های دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) نیز در لیست سیاه مسدود شدن دارایی ها و ممنوعیت سفر قرار گرفت.
پمپئو همچنین هشدار داد موسسات و افرادی که در این پرونده با دادگاه کیفری بین المللی همکاری میکنند در معرض تحریم های آمریکا قرار دارند.

در نوامبر ۲۰۱۷ دادستان دیوان کیفری بین‌المللی، فاتو بنسودا از قاضیان این دیوان خواست تا مجوز لازم برای آغاز بررسی رسمی در مورد مسئله جنایاتی جنگی در افغانستان که شامل نظامیان آمریکایی، طالبان و حتی دولت افغانستان میشود را صادر کنند. از آن زمان تاکنون مقامات آمریکا بارها از ابزار تهدید و تحریم علیه دادگاه کیفری و کشورها و اعضای عضو برای جلوگیری از تحقیقات استفاده کرده است.

به راستی این سوال مطرح میشود که آمریکا چرا اینگونه از تحقیقات در مورد جنایت جنگی در افغانستان هراس دارد و خود را به آب و آتش میزند تا از روند پیشرفت عادی پرونده جلوگیری کند؟! آیا آمریکا از برملا شدن واقعیت ها میترسد؟

طی سالهای گذشته گزارشات بسیاری در خصوص احتمال ارتکاب جرایم جنگی توسط سازمان سیا و ارتش آمریکا در افغانستان منتشر شده است. بر اساس یکی از این گزارشها در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۴ میلادی نظامیان و مأموران اطلاعاتی آمریکا در جریان جنگ افغانستان اقدام به شکنجه دست کم ۶۱ تن از بازداشت شدگان در داخل خاک افغانستان کردند که مصداق ارتکاب جرایم جنگی است.
یا در سال ۲۰۱۵ میلادی در حمله هواگرد نظامی آمریکا به بیمارستانی در شهر قندوز که توسط دکترین بدون مرز اداره میشود دستکم ۴۲ نفر کشته شدند و بیشتر از ۳۰ نفر زخمی شدند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام