آینده مبهم انصارالله و صالح ؛ امکان آغاز جنگی دیگر در یمن

 محمود پیربداغی
نویسنده: محمود پیربداغی
سه شنبه 21 شهریور 96 - 23:02
https://iswnews.com/?p=3750

سه سال پیش، علیرغم همه تضادها، همگرایی صالح با انصارالله با یک هدف مشترک صورت گرفت و آن حذف هادی و مقابله با تجاوز سعودی و امارات بود و نتیجه این هم پیمانی، پیروزی مقاومت در مناطق شمال یمن، در دو سال و نیم گذشته بود.

برگزاری مراسم مستقل توسط حزب المؤتمر در روز پنج شنبه ۲۴ اوت (۲ شهریور)، خوشایند انصارالله واقع نشد و بدبینی های جوانان انصارالله نسبت به این شریک نامطمئن را افزایش داد. محمد ناصر البخیتی از کادرهای انصارالله اعلام کرد که صالح قصد داشته با استفاده از تجمع طرفدارانش، کودتا کند ولی انصارالله از وقوع آن پیشگیری کرده است.

درگیری میدان المصباحی در جنوب صنعاء، اختلافات صالح و انصارالله را آشکارتر ساخت. سپس سخنرانی صالح و انکار اختلافات با انصارالله، کمی وضعیت را آرام کرد. اما شواهد امر نشان می دهد انصارالله تصمیم گرفته تا برای محدود ساختن نفوذ سیاسی و نظامی صالح، کار را یکسره کند و اقداماتی از جمله تغییر رئیس شورای عالی قضایی و انتشار نیروهای مسلح در منطقه سنحان (زادگاه علی عبدالله صالح) را انجام داده است. در این میان، فهرست شهدای جنگ اول صعده که توسط ارتش صالح به شهادت رسیدند منتشر شده و همچنین پرونده های متعددی که صالح می تواند در آنها متهم ردیف اول باشد نیز رسانه ای شده است. برخی شخصیتهای زیدی مانند دکتر یوسف الحاضری با ذکر ۱۳ دلیل در گفتگوی تلویزیونی نیز اعلام کرده که حکم صالح و المؤتمر همانند حکم یهود است.

در مقابل صالح به نیروهای تحت امر خود دستور آماده باش کامل داده و حتی برخی جنگجویان قبایل طرفدار خود و نیروهای الحرس الجمهوری در محور نِهم را برای تقویت نیروهای خود فراخوانده است.

رسانه های سعودی بر آتش این اختلافات می دمند چون تصور می کنند بهترین فرصت برای شکسته شدن مقاومت در صنعاست تا پایان مطلوبی برای گرفتاریهای نظام آل سعود رقم بخورد. اما «بورس ریدل» تحلیلگر آمریکایی معتقد است که حساب کردن عربستان روی صالح، حماقت است و احتمال داده:

۱) در بهترین حالت، درگیری میان انصارالله و صالح به یک جنگ داخلیِ بدون پایان میان سه جبهه (انصارالله، صالح و هادی) در یمن منجر می شود.

۲) این درگیری با غلبه انصارالله و جذب نیروهای حزب المؤتمر توسط انصارالله پایان یابد که بدترین سناریو برای عربستان خواهد بود.

محمد حفظ الله عایش (زیدی روشنفکر) معتقد است درگیری انصارالله با صالح (و شکست صالح)، اشتباهی است که به نفع هادی تمام خواهد شد و اعضای مجلس نمایندگان وابسته به صالح که در صنعاء حضور دارند به عدن خواهند رفت تا مجلس هادی به حد نصاب برسد.

همچنین هادی در مصاحبه با «القدس العربی» گفته در صورت درگیری صالح با نیروهای الحوثی، پیروزی از آن الحوثی خواهد بود چون از صالح قوی تر شده اند ولی علی محسن الأحمر معتقد است در صورت درگیری این دو با هم، پیروزی از آن الحرس الجمهوری وابسته به احمد علی صالح خواهد بود.

توئیت أسامه ساری از مسئولان انصارالله نشان می دهد که رویداد مهمی در پیش است:

«‏اقتربت ساعه الصفر بإذن الله جل جلاله.. اقترب وعد الله الحق.. واقترب الأمل المعقود بنصر الله تعالى.. وازدادی شده تنفرجی».

گفتنی است صنعاء خود را برای دو رویداد مهم در روزهای آینده آماده می کند:

  • ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) سومین سالروز ورود انصارالله به صنعاء و به همین مناسبت قرار است مراسمی توسط انصارالله در میدان السبعین برگزار شود.
  • ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) پنجاه و پنجمین سالگرد سقوط امامت زیدی و تأسیس نظام جمهوری در یمن و برگزاری مراسم توسط صالح هر سال در این روز، زیرا خود را طرفدار نظام جمهوری و پایه گذار وحدت یمن می داند.

یادداشت از پیربداغی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام