ایجاد مرکز مشترک ترکیه و روسیه برای نظارت بر آتش بس قره باغ

پنجشنبه 22 آبان 99 - 14:54
https://iswnews.com/?p=38744

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه و هولوسی آکار وزیر دفاع ترکیه توافق نامه ای را برای ایجاد مرکز مشترک روسیه و ترکیه برای نظارت بر آتش بس قره باغ امضا کردند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده یک مرکز مشترک در خاک آذربایجان و در مناطقی که به تازگی آزاد شده است ایجاد خواهد شد. موقعیت دقیق این مرکز تاکنون اعلام نشده است اما به نظر میرسد آقدام یکی از گزینه های محتمل باشد.

وظیفه این مرکز مشترک نظارت بر روند صحیح اجرای توافق آتش بس در قره باغ است. ایجاد مرکز مشترک ترکیه و روسیه در راستای بند ۵ توافق آتش بس قره باغ میباشد.
در بند ۵ توافق آتش بس آمده است: “به منظور افزایش اثربخشی کنترل بر اجرای توافق نامه ها توسط طرف های درگیر، یک مرکز حفظ صلح برای کنترل آتش بس تشکیل میشود.”

پیشتر کرملین عنوان کرده بود که برای حضور نظامیان ترکیه در قره باغ توافقی صورت نگرفته است. به نظر میرسد منظور کرملین از این بخش از بیانیه، عدم حضور نیروهای نظامی ترکیه در کنار گشتی های نظامی روسیه در داخل منطقه ناگورنو-قره باغ باشد و نه حضور آنها در مرکز مشترک نظارت بر روند صلح.
وزیر دفاع ترکیه نیز در جدیدترین نطق خود عنوان کرد: ترکیه در نیروهای مشترک حافظ صلح برای نظارت بر اجرای توافق آتش‌بس در قره‌باغ حضور خواهد داشت.

با این حال سرگی لاورف وزیر امور خارجه روسیه عنوان کرد که مرکز نظارتی در قره باغ از راه دور با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین فعالیت خواهد کرد و ناظران ترکیه به قره باغ سفر نخواهند کرد.

در آینده مشخص خواهد شد که آیا نیروهای ارتش ترکیه در مرزهای جدید قره باغ نیز حضور فیزیکی خواهند داشت خیر.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. علی اس اس گفت:

    میرزا توی تمام زمان درگیری ها یک نکته برا من سوال بود چرا اذربایجان از سمت جنوب فقط انطور پیش روی کرد در حالی که میتونست از همه جا پیشروی کنه

  2. مجید گفت:

    به جای ترکیه ایران باید شرکت می کرد چون مثل روسیه در این جنگ بیطرف بود. لااقل ایران و روس و ترکیه می شد بهتر بود. نباید این جاها را که سرزمین چندسال پیش خودمان است و مردم هر دو طرف جزو ایران بزرگ بودند را به دست غریبه بسپاریم.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام