افزایش تنشها در شمال شرق سوریه و احتمال عملیات مجدد ترکیه علیه کردها

سه شنبه 18 آذر 1399 - 20:19
https://iswnews.com/?p=39367

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” روسیه از نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) درخواست کرد تا کنترل شهر عین عیسی را برای جلوگیری از عملیات احتمالی ترکیه در این منطقه به ارتش سوریه واگذار کند.

در هفته اخیر تنش ها و درگیریها بین نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) و مسلحین تحت حمایت ترکیه در خطوط مرزی “منطقه امن” در شمال شرق سوریه به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده است.
این منطقه در گذشته نیز شاهد درگیریهای پراکنده بین نیروهای دو طرف بوده است اما درگیریهای هفته اخیر بسیار فراتر از حد معمول است و حتی چند نوبت عملیات های محدود نیروهای تحت حمایت ترکیه توسط SDF دفع شد و تلفات قابل توجهی متوجه مسلحین شده است.

بیشتر این درگیریها در دو نقطه اصلی حول مناطق عین عیسی و تل تمر اتفاق می افتد. شدت بمباران ها و درگیریها به اندازه ای است که ساکنان کمپ آوارگان عین عیسی برای در امان ماندن از بمباران ها در حال تخلیه این کمپ هستند.

دو روز گذشته در پی درگیریهایی که در شمال تل تمر در نزدیکی روستای تل ابوراسین و باب الخیر بین SDF و مسلحین ترکیه اتفاق افتاد یک سرباز ترکیه ای کشته شد و چندین نفر از مسلحین زخمی شدند.
هفته گذشته نیز چندین نفر از مسلحین ترکیه که قصد نفوذ ذر شمال عین عیسی را داشتند توسط نیروهای SDF کشته و زخمی شدند.

از این رو هیئت نظاکی روسی وارد شهر عین عیسی شد و با فرماندهان SDF دیدار و گفتگو کردند. بر اساس آخرین اطلاعات میدانی روسیه از SDF درخواست کرده است تا برای جلوگیری از آغاز عملیات احتمالی ارتش ترکیه و مسلحینش در عین عیسی، کنترل این منطقه را به نیروهای مشترک روسیه و ارتش سوریه واگذار کند. گفته میشود در صورت موافقت SDF در روزهای آینده ارتش روسیه دو پست نظامی جدید در اطراف عین عیسی ایجاد خواهد کرد.

در جریان عملیات پیشین ترکیه در این منطقه نیز، ترکیه تا نزدیکی تل تمر پیشروی کرد اما با ورود نیروهای ارتش سوریه و روسیه به میدان و ایجاد پست های نظامی مشترک در منطقه تل تمر، پیشروی ارتش ترکیه متوقف شد.

شایان ذکر است ارتش ترکیه عملیاتی را در تاریخ ۱۷ مهر ۹۸ با عنوان “چشمه صلح” در شرق فرات علیه نیروهای SDF آغاز کرد. این عملیات با چراغ سبز آمریکا آغاز شد و نیروهای آمریکایی با عقب نشینی از مناطق تحت عملیات ترکیه، کردها را در برابر ترکیه تنها گذاشتند و کردها مناطق بسیاری را به ارتش ترکیه و مسلحینش واگذار کردند. در نهایت SDF برای جلوگیری از ادامه پیشرویهای ارتش ترکیه در شرق فرات مجبور به پذیرش کمک از سوی روسیه و دولت سوریه شد و با ورود نیروهای ارتش سوریه و روسیه به شمال شرق سوریه و استقرار در مناطق مورد نظر در حد فاصل راس العین و تل ابیض، عملیات ارتش ترکیه در این منطقه با ایجاد یک منطقه امن و اعلام آتش بس متوقف شد.

کلیک کنید
به اشتراک بگذارید:

حمایت شما از تحولات جهان اسلام

10 هزار تومان  20 هزار تومان  30 هزار تومان  50 هزار تومان 100 هزار تومان
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام