مذاکرات روسیه و ترکیه بر سر عین عیسی و مخالفت SDF

چهارشنبه 3 دی 1399 - 19:59
https://iswnews.com/?p=39639

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” بر اساس اطلاعات میدانی یک هیئت نظامی روسی و ترکی در روستای شرکراک در شمال شرق عین عیسی در خصوص سرنوشت شهر عین عیسی با یکدیگر مذاکره کردند.

در این دیدار هیئت ترکیه به صورت جدی خواستار خروج نیروهای SDF از شهر عین عیسی شد و عنوان کردند این موضوع تنها راه توقف درگیریها در منطقه عیسی میباشد. با این وجود ترک ها به طرف روسی قول داده اند که درگیریها بصورت موقت تا زمانی که SDF در این خصوص تصمیم میگیرد متوقف خواهد شد.

از سوی دیکر اما نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) از پذیریش این موضوع خودداری میکنند و حاضر به خروج از شهر عین عیسی نیستند.

طی هفته های اخیر درگیریها و تنش ها در منطقه عین عیسی به بالاترین میزان خود رسیده است؛ این درگیریها پس از پایان عملیات چشمه صلح ترکیه در شرق فرات بی سابقه بوده است. تنش ها و عملیات های نظامی مسلحین ترکیه برای پیشروی در این منطقه به حدی رسید که در نهایت SDF مجبور شد از پلیس نظامی روسیه و نیروهای ارتش سوریه برای جلوگیری از پیشرویهای مسلحین ترکیه در عین عیسی کمک بگیرد.

شایان ذکر است نیروهای ارتش سوریه و روسیه در گذشته در تعدادی از نقاط در مسیر M4 و اطراف شهر عین عیسی حضور داشتند اما کنترل این شهر در اختیار SDF است.

اکنون با ورود پلیس نظامی روسیه و ارتش سوریه به عین عیسی و احداث چند پست نظامی جدید در منطقه، مقداری از تنش ها کاسته شده است اما این موضوع به تنهایی کافی نیست.

نیروهای دموکراتیک سوریه به رهبری شاهین جیلو که خود یکی از فرماندهان شناخته شده ی PKK است از یک طرف از روسیه و سوریه خواستار کمک در برابر ارتش ترکیه است اما از سوی دیگر از خروج از عین عیسی مخالفت میکند. این موضوع در گذشته نیز بارها در شمال سوریه اتفاق افتاده و SDF هربار طعم شکست را چشیده است.

در ماجرای عفرین، SDF که اکنون زعامت کردهای سوریه را بر عهده دارد از تحویل عفرین به ارتش سوریه و روسیه جهت جلوگیری از حمله و پیشروی ارتش ترکیه سرباز زد و این موضوع باعث شد تا نه تنها شهر عفرین بلکه منطقه وسیعی از شمال غرب استان حلب به اشغال ترکیه و مسلحینش در بیاید.

در ماجرای عملیات چشمه صلح ترکیه در شرق فرات نیز، آمریکا پشت SDF را خالی و در برابر ارتش ترکیه تنها گذاشت و در نهایت پس از آنکه مناطق وسیعی از شمال شرق سوریه به اشغال ترکیه و مسلحینش درآمد، SDF به ناچار از ارتش سوریه و روسیه کمک گرفت. هرچند که این تعلل باعث شد که مناطق وسیعی از شرق فرات از دست برود اما در نهایت پیشرویهای ترکیه متوقف شد.

اکنون در ماجرای عین عیسی نیز SDF همان اشتباه عفرین را تکرار میکند و حاضر به تسلیم این شهر به ارتش سوریه نیست.

به نظر میرسد نیروهای دموکراتیک سوریه با توجه به آنکه بصورت کامل از سوی آمریکا حمایت نظامی و سیاسی میشوند و بازوی ارتش آمریکا در سوریه هستند، بجای آنکه بیشتر به فکر صلاح و مصلحت کشور سوریه باشند به دنبال تحقق اهداف آمریکا در سوریه و سپس اهداف قومیتی خود هستند. بسیار ساده انگارانه است که تصور شود که SDF متوجه این موضوع نیست و یک اشتباه را چندین بار تکرار میکند؛ بلکه این اتفاقات عامدانه در حال روی دادن است و آنها ترجیح میدهند که مناطق سوریه اشغال شود اما در عوض به کنترل نیروهای ارتش سوریه نیفتد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. پنجشنبه, ۴ دی, ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸

    سلام.ترکیه قراره جایگزین امریکا بشه.بنظر میرسه،برنامه خود شهر رقه و بخش های دیر زور باشه.قبلا ترکیه وعده اش رو داده بود!.چون هر دو از یک ارباب دستور میگیرن(و sdf کاملا بی اراده).طی یک نقشه از پیش طراحی شده،احتمالا اهدافشون رو پیش میبرن.! درست مثل نقشه اذربایجان و ترکیه برای ارمنستان! که قشنگ نقشه مد نظر پیش رفت!(پشت صحنه سرمایه دارن قدرتمند جهان!).اینا هیچ وقت نمی تونن بدون سرمایه داران جهان کاری بکن! همانجور که امریکا نتونست بعد از خوردن ۱۳ موشک،کاری کنه! چون سرمایه داره و قدرتمندها جهان(که ترامپ و .. عروسک خیم شب بازیشون) نخواستن کاری صورت بگیره(از ترس از دست دادن ثروت زیاد!).ترکیه(و باقی زیرشاخه ها ارباب امریکایی،سرمایه داری) دقیقا همین خواب را برای ما هم دیدن! دیر یا زود عملیش میکنن..!. تاریخ ثابت کرده،اونا در مقابل خدا و کسانی که با دنبال خدا هستن،هیچ کاری نمی تونن بکن..! اگر همه حکومت ها(بی خدا) تاریخ ایران رو زنده کنید! هر کدوم سالی ۱۰۰۰ بار در مقابل امریکا شکست میخورن! چرا که اونا با دشمنی می جنگیدن،که میخواست مساحت بیشتری داشته باشد! اما این دشمن،کشور ابر قدرتی مثل نازی ها! رو با حیله و مکر نابود کردن.و بارها گفتن،جهان را تبدیل به شهرهای خود کنن!و همه جهان تبدیل به کشور خودشان شود!سازمان ملل سند ۲۰۳۰،زبان انگلیسی و کاهش جهان،مدیریت جهان،تغییرات ژنتیک انسان!،شبکه ها اجتماعی،سکولار و بی غیرت و بی حیا کردن جهان، .. همه برای اماده سازی این کار است.

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.