ریشه‌ی اعتراضات بهسود در چیست؟

سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹ - ۱۴:۵۶
https://iswnews.com/?p=41319

بهسود منطقه‌ای در غرب استان میدان وردک واقع در مرکز افغانستان است که بین سه استان بامیان، غزنی و کابل قرار دارد. اکثر جمعیت منطقه شمالی و غربی استان میدان وردک را قوم هزاره‌ها تشکیل می‌دهند و اقوام دیگر نظیر پشتون‌ها (از جمله کوچی‌ها و وردکی‌ها) و تاجیک ها در اقلیت قرار دارند. این منطقه از نقاط اصلی درگیری و اختلاف کوچی‌ها و هزاره‌ها است.

کوچی‌ها قبایلی هستند که در افغانستان و پاکستان ساکن هستند و اغلب آنها به صورت کوچ‌نشینی زندگی می‌کنند. کوچی‌ها از همپیمانان اصلی طالبان هستند و در ازای حمایت آنها، طالبان زمین‌ها و اموال هزاره‌ها را به آنها واگذار می‌کرد. پس از سقوط امارت اسلامی طالبان در افغانستان، هزاره‌ها مجددا توانستند مناطق خود را از سیطره کوچی‌ها پس بگیرند و بهسود یکی از این مناطقی است که کوچی‌ها همچنان به آنها حمله می‌کنند.

با وجود باقی ماندن تهدیدات کوچی‌ها در سالهای اخیر، فرماندهانی نظیر عبدالغنی علیپور در بهسود فعال شده‌اند و از این مناطق محافظت کرده‌اند. دولت اشرف غنی نیز به اتهام خودسری، اخلال در امنیت و فعالیت مسلحانه علیپور، چندین بار اقدام به بازداشت (در ۴ آذر ۹۷) و پیگرد وی کرده‌اند که هر بار با مخالفت شدید مردم بهسود و مناطق دیگر واقع شده است.

در آخرین تلاشهای دولت که با انتصاب فرماندهان پلیس در مناطق حصه اول و دوم بهسود همراه شد، مردم اقدام به اعتراض و تجمعاتی در حومه‌ی مراکز دولتی و امنیتی از جمله ساختمان فرمانداری شهر بهسود کردند که به طرز مشکوکی منجر به درگیری شد و نیروهای دولتی مردم را به گلوله بستند. منابع دولتی مدعی‌اند که مسلحین تابع علیپور مانع حضور آنها در پاسگاه‌های بهسود شده و آنها به سمت پاسگاه‌ها و مردم شلیک کرده‌اند.
علیرغم اعتراضات مقامات دولتی و نمایندگان مجلس، این درگیریها همچنان به صورت پراکنده ادامه دارد و نیروهای دولتی حملات به غیرنظامیان را متوقف نکرده و اقدامات خود را با بهانه‌ی فعالیت غیرقانونی مسلحین تابع علیپور توجیه می‌کنند.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. مهدی گفت:

    بر خلاف دیگر اقوام افغانستان، پشتونها همیشه مخالف حضور فرهنگی ایران در افغانستان هستن محمود افغان یک پشتون بود که زمینه ی جدایی افغانستان کنونی از ایران را فراهم کرد. پشتونها بودند که سلسله ی صفویان را سقوط دادند در هنگام حمله ی آنها به اصفهان پایتخت صفویان شما یک هزاره یا تاجیک یا ازبک رو در میان لشکر محمود افغان نمی بینید! حکومت های پشتون با اسکان اقوام پشتون بارکزای در مرز افغانستان با ایران سعی در جلوگیری نفوذ ایران در افغانستان را داشتند و دارند. سیاست کلی حاکمان پشتون از همان اول اسکان اقوام پشتون پاکستان در افغانستان و به نوعی پشتونیزه کردن افغانستان بوده هست و خواهد بود! هزاره های ترکتبار شیعه مذهب که در نواحی مرکزی افغانستان سکونت دارند همیشه یک سد در برابر گسترش پشتونیزم بودند. امروز جنگ در بهسود،فردا در بامیان،پس فردا در پنجشیر و هرات و در نهایت گسترش آن در نواحی سنی نشین ایران هم مرز با افغانستان! لطفا فریب این طالب ها را نخورید!

تبلیغات در تحولات جهان اسلام