شبه‌نظامیان کُرد؛ محور گفتگوی پوتین و اردوغان

یکشنبه 11 مهر 0 - 00:43
https://iswnews.com/?p=54546

روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته روسای جمهور روسیه و ترکیه در شهر بندری سوچی روسیه با یکدیگر دیدار و در خصوص موضوعاتی همچون خروج شبه نظامیان کُرد از برخی مناطق سوریه، لیبی، شبه جزیره کریمه، وضعیت استان ادلب سوریه و آخرین تحولات منطقه گفتگو کردند.

یکی از موضوعات مورد بحث اردوغان و پوتین در سوچی اخراج شبه‌نظامیان کُرد از مناطقی در سوریه به ویژه مناطق مرزی با ترکیه و عقب نشینی صد کیلومتری کُردها از نوار مرزی بوده است. این خواسته‌ی اردوغان پیش‌تر نیز عنوان شده بود. در سال 1398 پس از رایزنی روسیه و ترکیه مقرر گردید که شبه نظامیان کُرد از دو شهر “منبج” و “تل رفعت” خارج گشته و به منطقه حایل در 33 کیلومتری بین مرز ترکیه و سوریه عقب نشینی کنند اما به دلایلی این توافق اجرایی نشد.

دولت ترکیه جهت حفاظت از نیروهای نظامی خود در برابر کُردها بر عقب نشینی آنها از نوار مرزی تاکید دارد تا نیروهای ارتش ترکیه با خیالی آسوده‌ و امنیت بیشتری به گشت‌زنی در مناطق مرزی ترکیه و حتی مناطق داخلی سوریه بپردازند و در همین راستا، اردوغان از پوتین خواسته است تا مسکو در این باره به آنکارا یاری رسانده و از حملات شبه‌نظامیان کُرد علیه نظامیان ترکیه مخصوصا در مناطق تحت تسلط دولت سوریه جلوگیری کند زیرا گروه‌های مسلح ناشناس و شبه‌نظامیان کُرد، حملاتی را علیه مواضع و کاروان‌های لجستیک، گشتی و… ارتش ترکیه در مناطق شمالی سوریه انجام داده و باعث ایجاد تلفات در صفوف نظامیان ترکیه شدند.

همچنین حمایت آمریکا از شبه نظامیان کُرد، افزایش حملات علیه نظامیان ترکیه و بروز تلفات در میان آنها و تحت فشار قرار گرفتن اردوغان به دلیل افزایش تلفات نیروهای ترکیه در سوریه باعث شده است تا اردوغان حتی برای بهره برداری انتخاباتی نیز در تصمیم گیری جهت حمله به شبه نظامیان کُرد در قالب عملیات‌های جدیدی تحت عناوینی مانند افزایش امنیت مرزها، مبارزه با شبه نظامیان کُرد در سوریه و… دچار شک و تردید شود و این موضوع به شدت جایگاه سیاسی وی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام