آخرین وضعیت میدانی در دیرالزور ؛ پیشروی SDF در شمال الصور ؛ ورود روس ها به میادین شمال دیرالزور

یکشنبه 30 مهر 96 - 13:49
https://iswnews.com/?p=5548

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” برای جلوگیری از افزایش تنش بین ارتش سوریه و SDF در شمال دیرالزور، نیروهای روسیه وارد میادین نفتی/گازی عصبه،جفرا و شرکت کونیکو شدند.

– در هفته اخیر نیروهای SDF موفق شدند ارتباط بین مرکده و الصور در شمال دیرالزور را قطع کنند. در پی این پیشرویها مناطق وسیعی در حد فاصل این دو شهرک به کنترل SDF درآمد که از مهم ترین آنها میتوان به جاسمی،غیران، معیجل، کبار و جناه اشاره کرد.

لازم به ذکر است در هفته های اخیر تمرکز کردها بر پیشروی در امتداد نهر خابور قرار گرفته و آزادسازی روستاها و مناطق در امتداد نهر خابور بر اساس همین سیاست است .

 

– وضعیت میدانی در اطراف شهر دیرالزور در چند روز اخیر تغییر چندانی نداشته است اما مهم ترین اتفاق صورت گرفته در این محور ورود نیروهای روسیه به میادین الجفرا، عصبه و کونیکو در شمال دیرالزور است. پس از آنکه SDF در هفته های گذشته موفق به سیطره بر مناطق مذکور شدند؛ شاهد افزایش تنشها بین ارتش سوریه و نیروهای کرد در این منطقه بودیم و حتی کار به درگیریهای پراکنده و توپخانه ای کشید. از این رو طبق توافق و برای جلوگیری از افزایش درگیریها بین ارتش سوریه و SDF ، نیروهای روسیه وارد این مناطق شدند و وظیفه نظارت را برعهده گرفتند.(با رنگ آبی در نقشه مشخص شده است)

روسیه و آمریکا متعهد شده اند که نیروهایشان بروی زمین با یکدیگر درگیر نشوند ..

 

نکته جالب بعد از این توافق آن است که مسلحین محلی حاضر در مناطق نفتی/گازی العمر که در گذشته با داعش بیعت کرده بودند؛ از داعش جدا شدند و به SDF پیوستند و SDF بلافاصله کنترل خود بر میادین العمر را اعلام کرد! این در حالی است که نیروهای SDF با میادین العمر فاصله ی بسیاری دارند و این حرکت در آینده میتواند مشکل ساز باشد چرا که روسیه و آمریکا تعهد کرده اند نیروهایشان با یکدیگر درگیر نشوند و دست ارتش سوریه در حمله به مناطق مذکور بسته خواهد بود.

میادین عظیم نفتی/گازی العمر در استان دیرالزور از اهمیت بسیار بالایی برخودار است و مطمئنا ارتش سوریه از آن به راحتی نخواهد گذشت..

 

وضعیت نهایی و اینکه سرانجام کنترل این مناطق در اختیار چه کسی قرار خواهد گرفت هنوز مشخص نیست.باید منتظر ماند و دید که آیا روسها به میدان های نفتی و گازی العمر هم ورود خواهند کرد و یا شاهد درگیری گسترده بین ارتش سوریه و SDF خواهیم بود.

اما مشخصا ورود زمینی روس ها در این زمینه میتواند یک امتیاز مثبت برای ارتش سوریه محسوب شود.

نقشه با کیفیت

 

استفاده از نقشه های تحولات “با ذکر منبع” برای تمامی خبرگزاری ها و رسانه ها آزاد است .

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  مشرق زده که میادین را کردها گرفتند، اون هم دقیقا در زمانی که داعش حمله ی گسترده ای را دیشب به المیادین ترتیب داده و زمانیکه ارتش مشغول بوده داعش هم میادین نفتی را تخلیه کرده تا کردها راحت تصرفش کنند.
  اینطور خیلی حیف میشه، زحمات زیادی برای تصرف المیادین و نزدیکی به میادین العمر کشیده شد و شهدای زیادی تقدیم شد، حالا هم که داعش تنها به مقابله با ارتش سوریه میپردازه و مناطق را تقدیم قسد میکنه. از طرفی کار رقه هم تموم شده و نیروهای بیشتری از کردها به منطقه تحت مزدوری امریکا اعزام میشند که شاید باعث بشه حتی زودتر به مرزهای عراق برسند.

 2. ناشناس گفت:

  اگر همکاری محلی ها باشه که در اینصورت سایر مناطق را هم تحویل ائتلاف میدند. نظامی های داعش هم فقط با ارتش سوریه میجنگند وقتی آواره بشند. چقدر مرده خوری ائتلاف و اعمال نفوذش بر گروه تروریستی ای که خودش ایجاد کرده و حالا داره حذفش میکنه تا زمین بدست بیاره نفرت انگیزه!!
  اردوغان هم داره تلاش میکنه با تجزیه ی سوریه شاید مرزهاش را دوباره ترسیم کنه با گفته های امروز معاون نخست وزیرش!

 3. ناشناس گفت:

  میادین العمر هم ازدست رفت،روسها هم اگه واردبشن باتوافق اس دی اف و آمریکاخواهدبود و برای کاهش تنش خواهدبود نه سیطره بر آن یاکمک به ارتش سوریه ومتحدینش

 4. محمد گفت:

  من در عجب بودم که چرا یکمرتبه نیروهای نمر متوقف شدند و برای چند روز هیچ خبری ازشون نبود در حالیکه بسیار به این میدان نفتی نزدیک بودند. البته این توقف سهیل حسن یادآور توقف همین نیروها در مرزهای شهر الباب است که صبر کردند تا نیروهای تحت امر ترکیه (طی ظاهرا توافقی بین روسها و ترکها) این شهر رو تصرف کنه. به نظر من تمام این داستان یک توافق از پیش انجام شده بین روسها (نیروهای سهیل حسن که ظاهرا نیروهای سوری تحت امر روسیه هستند) و امریکاییها بود.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام