اشرف غنی: بزرگترین اشتباهم اعتماد به آمریکا بود!

شنبه 11 دی 1400 - 10:06
https://iswnews.com/?p=60079

اشرف غنی در اولین مصاحبه خود با شبکه BBC پس از فرار از افغانستان گفت:
«بزرگترین اشتباه من اعتماد کردن به متحدان بین‌المللی مخصوصا آمریکا بود. متحدان بین‌المللی دائما بر من فشار وارد می‌کردند و محدودیت‌هایی را برایم وضع می‌کردند. آنها مرا قربانی کردند تا مقصر هرج‌و‌مرج و بحران افغانستان معرفی شوم.

خلیلزاد با طالبان گفتگو کرد و حکومت کابل در این گفتگوها کاملا نادیده گرفته شده بود. گفتگوهای صلح افغانستان به مسأله مربوط به آمریکا تبدیل شده بود نه افغان‌ها.
آزاد شدن ۵ هزار زندانی طالبان از سوی آمریکا در افغانستان، یکی از علل قدرت گرفتن طالبان و سقوط دولت بود.
خشم افغان‌ها و اینکه مرا مقصر تسلط سریع طالبان بر افغانستان می‌دانند، درک می‌کنم. با اتفاقات پیش آمده، کارنامه‌ی زندگی من نابود و ارزش‌هایم لگدمال شده است.

محب گفت تیم حفاظتی ارگ از هم پاشیده و توانایی جنگیدن با طالبان را ندارد. او گفت اگر من در ارگ بمانم، طالبان همه را خواهد کشت و اگر مقاومت می‌کردم، همه کشته می‌شدند.
دکتر محب بسیار ترسیده بود. او بیش از دو دقیقه برایم مهلت نداد.

قرار بود که به استان خوست برویم، اما خبر آمد که استان‌های خوست و ننگرهار نیز سقوط کرده است. نمی‌دانستم قرار است کجا برویم. هنگامیکه پرواز کردیم، مشخص شد که به کجا می‌رویم.

طالبان باید برای به رسمیت شناخته شدن لویه جرگه (مجلس بزرگان) برگزار کند.»

اشرف غنی، ساعت ۸:۴۵ روز یکشنبه ۲۴ مردادماه ۱۴۰۰، با میلیون‌ها دلار از اموال مردم افغانستان و دو فروند بالگرد به تاجیکستان (به روایتی دیگر به ازبکستان) و سپس عمان و نهایتا به امارات فرار نمود. او با فرارش حکومت افغانستان را به سقوط کشاند و طالبان پس از بیست سال بار دیگر بر افغانستان حاکم شد.

بیشتر بخوانید:
آخرین اخبار از درگیری‌های طالبان و ارتش افغانستان، ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار از درگیری‌های طالبان و ارتش افغانستان، ۲۵ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار از درگیری‌های طالبان و ارتش افغانستان، ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. الف گفت:

  نه مردک تو نمیفهمی این غربیا کارشون درسته درسته هرجا رفتن اونجا رو بهشت کردن این ایرانه که هرجا میره جنایت میکنه 😏

 2. .. گفت:

  حالا زیادی به خودش افتخار دادن! نوکرشون بودی.! چرا که غیر از این بود،این همه سال شما و باقی دوستانت که هنوز در افغانستان هستن! افغانستان رو سه دستی به یک رژیم محلد نمی دادید! به حالا هم در این دنیا میزنید روی سر کله هم دیگه و هم اخرت! .. هر دو یار یاور هم دیگه بودید و در کشتار و بدبختی و موادمخدر و فحشاء پرورش تروریست ها داعش و .. بسیار مسائل دیگر شریک هستید.

 3. رضا گفت:

  دنیای امروز دقیقا” همان دنیای قدیم است در سیاست ، ولی با ظاهر متفاوت . مزدوری و یوغ دیگران را حمل کردن ، آینده ای غیر از سرافگندگی ندارد . اشرف غنی یک فاشیست قوم گرای مزدور انگلیس بود که در جاسوس خانه او درس وطن فروشی خوانده بود و عملی غیر از آنی که کرد نمیتوانست داشته باشد . اولا” یوغ استعمار در گردن داشت و دوما” یوغ استبداد قوم پرستی که زایده پشتونیزم بود .او به هیچ یک قوانین انسانی پابند نبود . سخنرانی هایش نمایانگر جهل و خریت او بود و در باطن به مردم عقیده نداشت و رای مردم را دستمال توالت میدانست و با مهندسی انتخابات ، اعمال روحی و روانی درون خود را پیاده میکرد مثل خیلی از کشور های دیگر که ادعای مردم داردی دارند . نهایت و عاقبت چنین خصلت نابودی خود و مردم و کشور خواهد بود .

تبلیغات در تحولات جهان اسلام