قزاقستان، سقط جنین ترکستان بزرگ

 مرتضی غلامرضائی
نویسنده: مرتضی غلامرضائی
دوشنبه 20 دی 1400 - 23:59
https://iswnews.com/?p=60814

در چندین روز اخیر و در پی افزایش سقف قیمت سوخت در قزاقستان شاهد اعتصاب و تجمع و آشوب های مسلحانه در این کشور بودیم. اعتصاباتی که به صورت غیرطبیعی و سریع رنگ و بوی خشونت و آزادی بخشی به خود گرفت. اما آنچه در این اعتراضات توجه بسیاری از کارشناسان را جلب کرد حضور موثر عناصری در این آشوب ها است که قبلا در سوریه تحت عنوان گروه های مختلفی با دولت سوریه مبارزه کرده اند. عناصری که از ابتدای بحران سوریه با حمایت ترکیه جذب و به سوریه اعزام می شدند.

در آن زمان شاید اکثر کارشناس ها این اقدام ترکیه را مقطعی و محدود به سوریه می دانستند. حتی بعدها که ترکیه از این عناصر در لیبی و قره باغ نیز استفاده کرد هم بسیاری بر این باور بودند که این اقدامات سازمان های امنیتی ترکیه برنامه ریزی شده نیست و فقط بنا به ضرورت پیش آمده صورت گرفته است.

اما با بازگشت این عناصر و حضور موثر، تیمی و برنامه ریزی شده آنان در آشوب های قزاقستان برای بسیاری مشخص شد که این اقدامات مسلما از قبل برنامه ریزی شده است. در کنار این ها باید توجه داشت ترکیه به بهانه های نژادی و با شعار ترکستان بزرگ مدارسی نیز در این کشور و دیگر کشورهای آسیای مرکزی تاسیس کرده است. همچنین فرودگاه آلماتی که این عناصر از آن برای رفتن به ترکیه و بازگشت از آن استفاده کرده اند، سهامدار عمده آن شرکت های چندملیتی وابسته به جریان های قدرت در ترکیه هستند.

قطعا قزاق ها هیچ وقت باور نمیکردند زمانی که شهروندان این کشور جذب گروه های تکفیری می شدند و برای اعزام به سوریه به ترکیه می رفتند و همزمان ترکیه هم با شعار همنژادی و ترکستان بزرگ در این کشور سرمایه گزاری فرهنگی و اقتصادی می کرد، هدف نهایی ترکیه نوعثمانی، همدستی با کشورهای غربی برای تغییر حکومت به روش مسلحانه و به قدرت رساندن تندروهای نزدیک به خود در این کشور است تا این کشور را زمین جدید رقابت با روسیه و چین نماید. اما غیر از قزاقستان ترکیه در دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز به بهانه های نژادی سرمایه گزاری کرده است.

آنچه مسلم است پس از آشوب های قزاقستان و مشخص شدن ماهیت اقدامات ترکیه در آن، کشورهای آسیای مرکزی دیگر به ترکیه به عنوان شریک راهبردی و برادر همنژاد نگهبان نگاه نمی کنند و فعالیت های ترکیه در این کشورها بخصوص در زمینه فرهنگی و مدارس رو به کاهش خواهد گذاشت. دیگر کشورهای آسیای مرکزی که بنیه دفاعی کمتری نسبت به قزاقستان دارند دیگر ترکستان بزرگ را نه تنها پشتوانه نژادی برای درگیری های امنیتی، بلکه آن را به چشم تله تکفیری تروریستی برای خود خواهند دید که با توجه به حکومت های خودکامه این کشورها قابلیت رشد سریع در آنها را دارد. علاوه بر این ها من بعد روسیه نیز به جهت جلوگیری از آسیب به منافعش برای محدود کردن اقدامات ترکیه در این منطقه تلاش مضاعفی خواهد کرد.

باید انتظار داشت ترکستان بزرگ دیگر تنها بر روی کاغد خواهد بود و شکل نگرفته کشورهای آسیای مرکزی با نظر مثبت روسیه سریعتر خود را از دایره آن خارج خواهند کرد. مسئله ای که موجب می شود به دنبال شریک قدرتمند دیگری بروند که به دلیل سابقه تاریخی و اشتراکات قبل و پس از فروپاشی شوروی روسیه گزینه اول آن ها خواهد بود. اما سوال اینجاست، در کشور ما چقدر به آسیای مرکزی اهمیت داده می‌شود و چقدر از ظرفیت های آن آگاه هستیم. ما چه برنامه ای برای همگرایی با این کشورها که اتفاقا با آنها سابقه و اشتراک تاریخی و فرهنگی داریم ترسسیم نموده ایم. آیا در این دوره گذار در آسیای مرکزی اقدامی از سوی ما بر خلاف دوقرن گذشته در این عرصه شاهد خواهیم بود؟

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد گفت:

  ادعاها در حد زیادی روی هوا بود!
  ادعاهای نامعتبر رسانه ای که روس‌ها همیشه ذکر می‌کنن اصلا چیز خوبی برای نتیجه گیری و تحلیل نیست!

  1. علی اس اس گفت:

   شما ها از اون دسته ادمایی هستید که هیچی خبر ندارید ترکیه نقشه رو هم تر سیم کرده کجای کاری داره عملیش میکنه سرت از برف بیار بیرون ادعا از چیزی خبر نداری نظر نده

  2. نیما صاد گفت:

   تحلیل جالبی بود
   منتهی میخواستم بدونم چقدر شواهد معتبری برای ارتباط تکفیری‌ها و ناآرامی‌های قزاقستان وجود داره؟
   چون همه تحلیل‌های بعدی به این بستگی داره

   ممنون از زحمات شما و کانال خوبتون

  3. علی گفت:

   برای دانستن ارتباط ترکیه و تکفیری ها نام دیکی آرمان رو جستجو کن ببین کیه و چکار کرده

   سردسته قزاقهای درگیر توی سوریه و سردسته مسلحان غوغای قزاقستان که دستگیر شد ارتباطش با میت ترکیه رو اعتراف کرده گرچه نیازی به اعتراف نبود سفرهای مرتب به ترکیه داشته بعد از جنگ سوریه

 2. دانیال رحیمی گفت:

  سلام

  تشکر فراوان از زحمات فراوان شما

  خیلی وقته کانال رو دنبال میکنم

  تقریبا کانال از صداقت خوبی برخورداره

  اما نیازه روی ی نقشه تراکم مسلمانان جهان رو با
  نوع تفکرات شون معرفی کنه تا قبل از هر چیز تصویری روشن از سرزمین هایی اسلامی توی ذهن مخاطب ایجاد بشه
  میزان رابطه تاریخی و امروز کشور ایران با این نقاط ب صورت جامع در اختیار مخاطب قرار بگیره
  تا دوستان بتونن تحلیل درستی از اینده داشته باشن

  باید مذاهب مختلف شیعه سنی و پراکندگی
  اختلاف نظرها و سلیقه ها و گرایش های اجتماعی و نحوه ی تراکم اون ها معرفی بشه

  دوستان عزیز بیشتر ب تحولات میدان نبرد میپردازن
  و تحلیل و تحولات اساسی اقتصادی اجتماعی عدالت مذهب تفاوت دیدگاها ….ب صورت کافی و علمی پرداخته نمیشه

  نقطه ظعف بزرگ ب نظرم اینه ک بیشتر ب تحولات پرداخته میشه تا دلایل ریز و درشت ((علت تحولات))

  کمتر ب اشتباهات دوستان پرداخته میشه

  توی جذب مخاطب فوق العاده بی استعداد و ضعیف هستید

  نمیشه با ی دیدگاه یا نظر نقاط ضعف یا قدرت
  و ایده رو رسوند فقط اعلام توجه است

  ممنون بابت دلسوزی و کارتون
  ب یاری اهورامزدا موفق باشید

  1. نیما صاد گفت:

   منم موافقم با ضعیف بودن جذب مخاطب. کانالی با این حجم اطلاعات خیلی بیشتر باید روی جذب مخاطب و روی تبلیغ چارچوب‌های رسانه‌ای‌ش کار کنه
   همچنین نوشتن مقالات و تحلیل‌ها

   کانال‌هایی با اطلاعات دست چندم و کپی‌کاری چندین برابر مخاطب دارن و تو رسانه‌های معتبر مث فارس هم تبلیغ میشن. حیفه واقعا

تبلیغات در تحولات جهان اسلام