ترکیه رقیب مذاکرات صلح آذربایجان و ارمنستان

چهارشنبه 17 فروردین 1401 - 13:49
https://iswnews.com/?p=67250

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سران جمهوری های آذربایجان و ارمنستان برای مذاکرات صلح با یکدیگر دیدار می‌کنند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه و شارل میشل رئیس شورای اروپا، در تماس های تلفنی جداگانه با الهام علیف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفتگو کرده اند.

این دیدار روز چهارشنبه ششم آوریل (۱۷ فروردین) به میزبانی و میانجی گری اتحادیه اروپا در بروکسل بلژیک برگزار می‌شود. پیش از این با میانجی گری توویو کلارین نماینده ویژه قفقاز اتحادیه اروپا، دیداری سه جانبه میان حکمت حاجی اف دستیار سیاست خارجی رئیس جمهور آذربایجان و آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان در بروکسل برگزار شده بود.

کلارین درباره این گفتگوی سه جانبه گفته است: این گفتگو برای جستجوی راهکار چالش های موجود و دیدار سه جانبه سران دو کشور آذربایجان و ارمنستان با شارل میشل رئیس شورای اروپا برگزار شده است.

الهام علی اف در پیامی می گوید: شارل میشل با من و پاشینیان دیدار سه جانبه برگزار می‌کند. امیدوارم دیدار با پاشینیان سودمند باشد. همچنین دفتر پاشینیان نیز موضوع این دیدار را تایید کرده اما از طریق گروه مینسک به گزینه های پنجگانه دولت آذربایجان درباره شرایط صلح پاسخ منفی داده است.

پیش بینی قرارداد صلح در قفقاز

آندرانیک اوانسیان تحلیلگر سیاسی ارمنستان در کانال تلگرامی خود درباره آینده مذاکرات با ابراز خوش بینی می‌گوید: پاشنیان به آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان دستور داده تا کارگروه ویژه صلح با آذربایجان تشکیل شود. چنانچه همه چیز خوب پیش برود قرارداد صلح در ماه می میلادی (اردیبهشت و خرداد هجری خورشیدی) امضا می‌شود.

دولت ترکیه رقیب اروپا و روسیه

تمام تلاش‌های روسیه و اتحادیه اروپایی برای برگزاری مذاکرت صلح در حالی به سرانجام خود نزدیک می‌شود که دولت ترکیه در این باره موفقیتی به دست نیاورده است.

شبکه تلویزیونی آهابر (خبر یک) ترکیه از تلاش های ناموفق مقام های کشورش برای میزبانی دیدار سه جانبه سران آذربایجان و ارمنستان به میزبانی ترکیه خبر می‌دهد.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در گفتگو با این شبکه می‌گوید: ما می‌خواستیم یک دیدار سه جانبه در ماه مارس (اواسط اسفند و فرودین) میان مقام های برجسته آذربایجان و ارمنستان در شهر آنتالیا برگزار شود که این کار ممکن نشد. پیشنهاد ما روشن است و اذربایجان مخالفتی ندارد. ممکن است که آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان بار دیگر به ترکیه سفر کند.

بنابر گزارش تحولات جهان اسلام چنانکه روشن است ترکیه می‌خواهد با میزبانی مذاکرت و انعقاد قرارداد صلح به رقیبی جدی برای روسیه و اتحادیه اروپایی مبدل شود. اما این تلاش به دلیل جانبداری از آذربایجان به جایی نرسیده و اکنون میدان دار مذاکرات اتحادیه اروپا است. روسیه نیز با قرارداد ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ گزینه های مورد نظر خود را به هر دو طرف دیکته کرده و سود می‌برد. تنها دولت ترکیه است که نتوانسته تحفه ای از این رقابت به دست بیاورد.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.