طالبان تأمین حق آبه ایران از رود هیرمند را پذیرفت

سه شنبه 31 خرداد 1401 - 18:36
https://iswnews.com/?p=73215

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” در پی سفر و رایزنی هیأت وزارت انرژی و آب دولت طالبان با مقامات ایران در تهران، دو طرف بر اجرای معاهده هلمند و تأمین حق آبه ایران از رود هیرمند توافق کردند.

در نتیجه سفر و گفتگوی هیأت اعزامی وزارت آب و برق طالبان با مقامات وزارت نیرو ایران در تهران، دو طرف بر تأمین حق آبه ایران از رود هیرمند مطابق معاهده هلمند توافق کردند. علیرغم تاکید چند باره‌ی طالبان بر تعهد به تأمین حق آبه ایران از رود هیرمند در طول یکسال اخیر، این موضوع هیچگاه از نظر عملی مورد توجه آنها قرار نگرفت.
طبق اظهارات “برکت الله آریوبی” رئیس آب‌‌های فرا مرزی وزارت انرژی و آب دولت طالبان، در نتیجه بیست و پنجمین نشست آب هلمند در تهران، سال جاری یک سال آبی غیرنرمال است و هر دو کشور با توافق بر این موضوع، برای پرداخت حق آبه ایران، تأسیسات مشترک و ایستگاه های اندازه گیری آب خواهند ساخت.

مطابق معاهده هلمند در سال ۱۳۵۱ ه.ش حق آبه ایران از رود هیرمند در سال نرمال آبی، ماهیانه ۸۲۰ میلیارد متر مکعب آب می‌باشد و دولت افغانستان ملزم به تامین این میزان آب است.

پی نوشت: علیرغم تعهد و تاکید طالبان بر تأمین حق آبه ایران از رود هیرمند، همچنان تداوم و پیگیری گفتگوها تا اجرای کامل حق آبه ایران و رفع نواقص فنی معاهده هلمند برای جلوگیری از نقض تعهدات دولت حاکم بر افغانستان موضوع مهمی است. از این رو مطالبه‌گری حق طلبانه حقوق مردم استان سیستان و بلوچستان تا رفع مشکلات ناشی از عدم پرداخت حق آبه هیرمند، همچنان سرلوحه کار “بخش افغانستان تحولات جهان اسلام” است.

بیشتر بخوانید:
ویدیو: پاسخ نماینده مجلس ایران در خصوص حقابه ایران و مسائل زیست‌محیطی سیستان و بلوچستان
یادداشت: ماهیت اختلاف ایران و افغانستان بر سر آب چیست؟
سد کمال خان؛ باج خواهی اشرف غنی در سایه خواب دیپلماسی ایران

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. محمد چهارشنبه, ۱ تیر, ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۲

  به همین خیال باشید

  پاسخ
 2. موحد چهارشنبه, ۱ تیر, ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۸

  من بارها گفتم ما دوستی بهتر از طالبان نداریم

  پاسخ
 3. عبداله دوشنبه, ۸ خرداد, ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰

  برادران در مورد طالبان و داعش این را باید گفت که : سگ زرد برادر شغال است.

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.