بررسی فعالیت داعش در افغانستان

سه شنبه 21 آذر 1396 - 01:06
https://iswnews.com/?p=7427

پدیده پیچیده ای بنام داعش در سالهای اخیر، علاوه بر عراق و سوریه و سایر مناطق، کشور افغانستان را نیز مورد عنایت قرار داده و به لطف درگیری های ریشه دار در حداقل چهار دهه گذشته تاریخ معاصر این کشور و علل مختلف، به نان و نوایی هم رسیده اند.

مسأله چرایی شروع جنگ در دهه های اخیر افغانستان و تداوم آن توسط طالبان و وضعیت فعلی، بحث جداگانه ای است که ان شاءالله در آینده نزدیک بدان اشاره خواهیم کرد. اما حوزه فعالیت و نفوذ داعش در این کشور با توجه به شکست اخیر آنها در عراق و سوریه، از مباحثی است که نکاتی را حائز اهمیت و توضیح می کند.

۱_ آنچه که مشخص است هدف داعش از فعالیت در افغانستان داعش (طبق نقشه های منتشر شده توسط رسانه های داعش)، سیطره بر سرزمین خراسان است که ریشه در اعتقادات آخرالزمانی آنها نیز دارد.
ولی علل مهم تری برای حضور داعش در افغانستان وجود دارد که از بین آن می توان در درجه اول تهدید شیعیان افغانستان و در مرحله بعدی ایران و پاکستان، اشاره کرد. (با توجه به نقش رزمندگان فاطمیون و زینبیون در شکست داعش، تضعیف این نقطه قوت، جزء برنامه های اتاق فرماندهی داعش قرار گرفته است.)
از طرفی اوضاع نابسامان اقتصادی، اختلافات قومی، سرخوردگی از طالبان یا حکومت مستقر و حمایت های پنهان سرویس های جاسوسی غربی و… از علل پا گرفتن داعش در افغانستان است.
از طرفی دیگر همان طور که در مطلب «رشد داعش در افغانستان» اشاره کردیم، اعضای خارجی داعش در افغانستان عمدتاً از کشورهای ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان، عراق و قزاقستان می باشند که در گذشته در گروههای «تحریک اسلامی ازبکستان» و یا داعش در غرب آسیا فعالیت داشته اند. (تحریک اسلامی ازبکستان که در پاکستان نیز فعال بودند، از اواخر سال ۱۳۸۲ «مارس ۲۰۰۴» فعالیت خود را شروع کرده و در جنگ با ارتش پاکستان، در اتحاد طالبان و القاعده قرار داشتند.)

با توجه به اینکه تاکتیک نظامی داعش در افغانستان همانند عراق و سوریه همچنان جنگ چریکی (نامنظم) است. متاسفانه اعمال شنیع و ناهنجاری که باعث جذب عده ای می شود، نظیر جهاد نکاح و… در نقاط تحت اشغال آنها رواج دارد. (خطر این اعمال بیش از تخریب چهره فعلی اسلام، تخریب نسل آینده است که از جمله اهداف سکولاریستی و شیوع زنازادگی در طرح جنگ مذهبی سی ساله است.)

«تصاویر از اردوگاههای داعش در افغانستان_مناطق شرقی»

طبق بررسی مناطق فعالیت دواعش در افغانستان، مشخص می شود که دو محور اصلی برای عملیات آنها در نظر گرفته شده است: ۱- محور شرق (در استان های ننگرهار و خوست و کنر و…) ۲- محور شمال غربی (در استان های فاریاب و جوزجان و سرپل)

در شمال افغانستان، شهرستان های درزآب، قوش تپه استان جوزجان، مناطقی از شهر بلچراغ استان فاریاب، شهر صیاد استان سرپل (منطقه شیعه نشین میرزاولنگ در حومه این شهر قرار دارد.) تحت فعالیت دواعش قرار دارد.
در شرق نیز به ویژه در استان های ننگرهار و کنر و خوست، فعالیت و حضور دواعش گزارش شده است. اما این مناطق کوهستانی و صعب العبور است و به سختی می توان منطقه ای را تحت سیطره داعش ذکر کرد.
به صورت کلی دواعش در نقاط بسیاری از افغانستان حضور و فعالیت کرده اند، اما به خاطر عدم حمایت مردمی و درگیری با طالبان و یا ارتش و نیروهای مردمی آغاز آنها با پایان همراه شده است. البته در سالهای گذشته وزارت دفاع افغانستان به همراهی ناتو عملیات هایی را در جهت پاکسازی این مناطق انجام دادند اما به دلیل شرایط خاص اقلیمی مناطق شرقی و تعلل نیروهای محلی در شمال غرب همچنان مأمنی برای تحرکات دواعش است.

پی نوشت:آخرین اخبار از عملیات علیه داعش در افغانستان

براساس اعلام وزارت دفاع افغانستان، از روز گذشته نیروهای امنیتی، عملیات علیه داعش در مناطق شرقی آغاز شد که تاکنون بیش از هشت روستا در شهر خوگیانی استان ننگرهار، از سیطره دواعش پاکسازی شد.
همچنین بزودی عملیات پاکسازی مناطق شمال غربی (استان جوزجان، فاریاب و…) آغاز خواهد شد.

این عملیات در حالی راه اندازی می‌شود که اخیرا اخباری مبنی بر ورود اعضای فرانسوی و الجزایری گروه داعش بعد از شکست در سوریه و عراق به شمال افغانستان منتشر شده است. دواعش در شهرستان های قوش‌تپه و درزآب (استان جوزجان) که با ازبکستان هم‌ مرز است، در طی ماه شمسی جاری به پاسگاه‌ های مرزی درزاب حمله کردند و این تحرکات تا جایی پیش رفت که «واسیلی نیبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل، ضمن اظهار نگرانی از باب فعالیت داعش در افغانستان و شیوع تحرکات آن به کشورهای آسیای میانه و متهم کردن بالگردهای ناشناس (آمریکایی) به انتقال آنها در مناطق شمالی افغانستان، تعداد نیروهای داعش در افغانستان را ده هزار نفر اعلام کرد.

 

 

یادداشت بالا را می پسندید؟ هم اکنون از ما حمایت کنید!

 

[maxbutton id=”1″ ] [maxbutton id=”2″ ] [maxbutton id=”3″ ] [maxbutton id=”4″ ] [maxbutton id=”5″ ]

 

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  1. حسن یکشنبه, ۲۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳

    انشاالله خداوند داعش و اربابانشان را به درک واصل گرداند

    پاسخ
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.