تحولات افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و کشمیر، ۲۴ تیر ۱۴۰۱

جمعه 24 تیر 1401 - 22:19
https://iswnews.com/?p=74816

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” درگیری نیروهای احمد مسعود و مسلحین طالبان در شهرستان‌های فرنگ، ده صلاح و اندراب در استان بغلان و شهرستان خنج در استان پنجشیر جریان دارد.

۱- بامیان:
– در ۱۷ تیر ماه، مسلحین طالبان شش نفر را در منطقه غندک به اتهام ترور ناکام “ملا عبدالله سرحدی” استاندار طالبان، بازداشت کردند.
– در ۲۰ تیر ماه، “ملا عبدالله سرحدی” استاندار طالبان از توزیع کمک های بشردوستانه برای آوارگان شهرستان بلخاب در شهرستان یکاولنگ ممانعت کرد.
– در ۲۱ تیر ماه، مسلحین طالبان در دره فولادی شهر بامیان یک گردشگر خارجی و دو نفر غیرنظامی را به اتهام تیراندازی بازداشت کردند.

۲- بغلان:
– در ۱۹ تیر ماه، نیروهای احمد مسعود به فرماندهی بریالی سنگین بر فرمانداری شهرستان خوست و فرنگ حمله کردند. در این حمله ۱۱ نفر از مسلحین طالبان از جمله “قاری صبرالله” فرمانده قطعه سرخ مجاهدین هلمند کشته و زخمی شدند.
– در ۲۰ تیر ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود در روستای لغک واقع در منطقه بنو از توابع شهرستان اندراب، دو نفر از مسلحین طالبان کشته شدند.
– در ۲۱ تیر ماه، کاروان مسلحین اعزامی طالبان از استان‌های جنوبی برای نبرد با نیروهای احمد مسعود وارد شهرستان‌های اندراب و خوست و فرنگ شدند.
– در ۲۲ تیر ماه، مسلحین طالبان در شهرستان خوست و فرنگ بیش از ۳۰ نفر غیرنظامی را به اتهام همکاری با نیروهای احمد مسعود بازداشت کردند.
– در ۲۲ تیر ماه، بر اثر حمله نیروهای احمد مسعود در شهرستان خوست و فرنگ، ۱۱ نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.
– در ۲۳ تیر ماه، “ملا یعقوب مجاهد” وزیر دفاع طالبان، برای مدیریت جنگ در جبهه شهرستان اندراب به این منطقه سفر کرد.
– در ۲۳ تیر ماه، بر اثر درگیری مسلحین طالبان و نیروهای سپاه آزادی در روستای کاسه تراش و دره جر واقع در شهرستان ده صلاح، ۱۲ نفر از مسلحین طالبان کشته و زخمی شدند.

۳- بلخ:
در ۲۳ تیر ماه، داعش یکی از مسلحین طالبان را پس از اسارت در شهرستان بلخ، ذبح کرد.

تصویری از یکی از اعضای طالبان که پس از اسارت توسط داعش به قتل رسید.

۴- پنجشیر:
– در ۱۹ تیر ماه، مسلحین پشتون تبار طالبان بیش از ۲۰ خانواده از جمله خانواده فرمانده ملک از فرماندهان میدانی نیروهای احمد مسعود را از شهرستان دره به کوچ اجبار کردند.
– در ۲۰ تیر ماه، مسلحین پشتون تبار در شهرستان بازارک، سه نفر از افراد “عبدالحمید خراسانی” معاون فرمانده امنیت طالبان را به جرم پوشیدن کلاه پکول (کلاه محلی تاجیک‌ها) بازداشت کردند.
– در ۲۰ تیر ماه، عبدالحمید خراسانی معاون فرمانده امنیت طالبان، از مسلحین پشتون تبار هلمندی این گروه به دلایل تعصبات قومی و زبانی انتقاد کرد و خواستار پادرمیانی مقامات طالبان برای آزادی افرادش شد.
– در ۲۳ تیر ماه، نیروهای احمد مسعود و مسلحین طالبان در شهرستان خنج درگیر شدند. در پی این درگیری بیش از صد نفر از مسلحین طالبان برای ساعاتی به محاصره نیروهای احمد مسعود درآمدند.

۵- تخار:
در ۲۱ تیر ماه، در پی بازداشت مولوی عزیز از فرماندهان تاجیک تبار طالبان و بروز اختلافات داخلی در استان تخار، مسلحین تاجیک تبار و ازبک تبار طالبان با مسلحین پشتون تبار در منطقه ترشت واقع در شهرستان ورسج و شهرستان خواجه بهاالدین با یکدیگر درگیر شدند. تلفات این درگیری‌ها مجموعا ۲۴ کشته و زخمی عنوان شده است.

۶- کابل:
– در ۱۹ تیر ماه، مسلحین طالبان منازل مسکونی مردم مناطق نوآباد، قل آبچقان، دهمزنگ، و باغش وحش واقع در منطقه سوم شهر کابل را بازرسی کردند.
– در ۲۲ تیر ماه، افراد مسلح ناشناس “شیخ سردار ولی ثاقب” رئیس شورای علمای سلفی را در شهر کابل ترور کردند.
– در ۲۳ تیر ماه، افراد مسلح ناشناس هفت نفر غیرنظامی را در شهرستان پغمان تیرباران کردند.

۷- غزنی:
– در ۱۹ تیر ماه، مسلحین جبهه آزادگان “مولوی شریف” مشهور به “مولوی سیف خالد” مدیر اطلاعات شهرستان اندر را در روستای منار ترور کردند.
– در ۲۲ تیر ماه، افراد مسلح ناشناس دو نفر غیرنظامی را در منطقه ششم شهر غزنی تیرباران کردند.

۸- قندوز:
– در ۲۰ تیر ماه، طی حمله نیروهای احمد مسعود در روستای اندرابی ها در شهرستان خان آباد، یک فرمانده میدانی طالبان به همراه چند نفر از مسلحین تحت امرش کشته شدند.
– در ۲۴ تیر ماه، مسلحین طالبان پس از کشف مخفیگاه عوامل داعش در روستای قنجغه واقع در شهرستان امام صاحب، سه نفر از اعضای این گروه را به قتل رساند.

۹- میدان وردک:
در ۲۲ تیر ماه، مسلحین گروه تحریک ملی و اسلامی افغانستان، مولوی بشیر معاون اداری مرکز آموزشی پلیس طالبان را در شهر میدان شهر ترور کردند.

۱۰- هرات:
مسلحین گروه جبهه وطن دوست مدعی حمله به خودروی حامل مسلحین طالبان در منطقه اول شهر هرات و تلفات ۱۰ نفره طالبان شدند.

۱۱- مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرد که مسلحین طالبان تاکنون چهار نفر از خبرنگاران افغانستانی را در استان‌های هرات، کاپیسا، پکتیا و دایکندی بازداشت و زندانی کرده‌اند.

۱۲- در ۲۱ تیر ماه، احمد مسعود فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان، در گفتگو با رسانه ها، راه حل مشکل کنونی افغانستان رایزنی های سیاسی است نه جنگ. او همچنین برنامه های غلط دولت آمریکا را عامل سقوط حکومت افغانستان و بدبختی مردم افغانستان عنوان کرد.

۱۳- پونیت سینگ، رئیس انجمن جهانی هند از خارج کردن یک گروه ۲۱ نفره از سیک‌های مقیم افغانستان از کابل خبر داد. پیش از این نیز ۱۱ نفر از سیک‌های افغانستان در یک پرواز ویژه به هند منتقل شده بودند.

۱۴- تاجیکستان:
طبق اظهارات مقامات دولت تاجیکستان، بیش از ۲۰۰ شهروند تاجیکستان در صفوف طالبان هستند که به “طالبان تاجیک” معروف هستند.

۱۵- پاکستان:
– در ۲۲ تیر ماه، حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، مبارزات انتخاباتی میان دوره ای را در ۲۰ حوزه انتخابیه ایالت پنجاب آغاز کرده است. عمران خان در یک راهپیمایی در شهرک دریا خان در حومه‌ی شهر بهاکار شرکت کرده و انتخابات را جنگ واقعی برای استقلال و یک جهاد علیه توطئه آمریکا دانسته است.
– در ۲۳ تیر ماه، مسلحین گروه تروریستی ارتش آزادی بخش بلوچستان یک افسر پاکستانی با نام “لایق بایگ میرزا” را در منطقه زیارت واقع در ایالت بلوچستان ربودند.
– در ۲۳ تیر ماه، ساکنان ایالت سند با راه اندازی اعتراضات ضد پشتون و تروریست خواندن آنها، صدها نفر از پشتون های ساکن این ایالت را مورد ضرب و شتم قرار داده و مجبور به خروج از این مناطق کردند.

۱۶- کشمیر:
در ۲۳ تیر ماه، بر اثر حمله داعش به نظامیان هندی در شهر سرینگر، سه سرباز هندی کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

بیانیه داعش درباره حمله به نظامیان هندی در کشمیر
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام