آمار خسارات یمن پس از گذشت ۱۰۰۰ روز از جنگ

چهارشنبه 29 آذر 1396 - 10:59
https://iswnews.com/?p=7601

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری «تحولات جهان اسلام»؛ پس از گذشت ۱۰۰۰ روز از جنگ تحمیلی بر یمن، آمارها نمایانگر چهره واقعی ائتلاف سعودی است. ائتلافی که نام اسلام و مبارزه با تروریسم را یدک می کشد اما اهدافش نه مبارزه با ظلم و عدالتخواهی، بلکه کشتار مسلمانان و تخریب ممالک اسلامی است.

خسارات کلی مادی:
۲۵ میلیارد دلار هزینه اولیه خسارت به دارایی ها در زیرساخت های عمومی و مسکن تخمین زده می شود، که ۱۹٫۸۳ میلیارد دلار هزینه اولیه آسیب به مناطق مسکونی و شهرها تا ماه ژوئن ۲۰۱۷ میلادی است و ۵٫۲ میلیارد خسارت وارده به نیروگاههای برق طی این ۱۰۰۰ روز است.
۷۷۰ میلیون دلار خسارات اولیه جاده ها و پل ها است.
۴۸۰ میلیون دلار خسارت اولیه به بخش آب است.
یک میلیارد دلار هزینه خسارت به بخش بهداشت است.
۷ میلیارد دلار برآورد اولیه خسارات به علت وقفه تولید نفت در بخش های مختلف یمن است.

بخش خصوصی:
۷۵ میلیارد دلار خسارت بخش خصوصی یمن است که ۳۹ میلیارد دلار از خسارت، نتیجه بمباران مناطق صنعتی و تجاری توسط جنگنده‌های ائتلاف سعودی است.

بخش مخابراتی:
۷۶ میلیارد ریال خسارات بخش مخابرات یمن در پی بمباران جنگنده‌های ائتلاف سعودی است که بیش از ۴۰۰ سایت و شبکه اتصالات مخابراتی را تخریب کرده اند.

بخش شیلات و ماهیگیری:
۳٫۱ میلیارد دلار خسارات وارده به بخش ماهیگیری و تخریب صخره های مرجانی شده و بیش از ۵۰ هزار ماهیگیر در ساحل دریای سرخ هدف حملات ائتلاف سعودی قرار گرفته اند و بنادر و قایق ها و بازارها و مراکز این بخش را از بین برده و به همین دلیل، ماهیگیری سنتی ۷۵ درصد در سواحل غربی بخصوص تعز و الحدیده کاهش یافته است.

بخش کشاورزی:
۱۶ میلیارد دلار خسارت بخش کشاورزی یمن که ۱۳/۷ میلیارد دلار از آن تنها در ۷۲۰ روز وارد شده است.
۷۰۳٫۹ میلیون دلار ضرر شرکت های دولتی و تعاونی و مزارع است.
۵۰۰ میلیون دلار خسارت به جهت وام ها و کمک های مالی کشورهای دیگر به بخش کشاورزی است که جز توافقات رسمی در گذشته بوده است.
۱۱۲٫۳ میلیون دلار خسارت غیر مستقیم انجمن ها و تعاونی های کشاورزی است.
زیان های ناشی در تولیدات کشاورزی در طول دو سال گذشته، ۵/۲ میلیارد دلار است که شامل: «۱۴۵٫۱ میلیون دلار در از دست دادن بذر، ۵۸۹٫۹ میلیون دلار در بخش میوه، ضرر ۵۸ میلیون دلاری در بخش حبوبات، ۳٫۸ میلیارد دلار خسارات ناشی از محصولاتی مانند پنبه و سایر محصولات کشاورزی است.
۶٫۷ میلیارد دلار خسارت در بخش دام است که شامل: «۵٫۵ میلیارد دلار بخش مرغداری، ۱ میلیارد دلار ضرر کشتار سایر حیوانات، ۱۳۵٫۹ میلیون دلار بخش پرورش زنبور عسل و تولید عسل یمنی»
۳۰۲٫۵ میلیون دلار ضرر اولیه صادرات بخش کشاورزی یمن است که به دلیل تعلیق صادرات یمن به خارج وارد شده است.
۴۷۸٫۵ میلیون دلار ضرر اولیه اشتغال در بخش کشاورزی است که در طول دو سال جنگ به وقوع پیوسته و در حال حاضرانتظار می رود بیش از نیم میلیارد دلار باشد.

بخش حمل و نقل:
۲،۵ میلیارد دلار ضرر ناشی از حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی یمن شامل: «۲میلیارد دلار ضرر اولیه این بخش است که به دلیل هدف قرار دادن فرودگاه ها و تجهیزات ناوبری، فنی و ارتباطات و رادار و توقف سفر گردشگران و… است، ۹۰۰ میلیون ضرر و زیان بخش دریایی است که ۳۰۰ میلیون دلار فقط در بنادر الحدیده و المخا در دو سال گذشته است، ۱۹ میلیون دلار هم خسارت در بخش حمل و نقل زمینی است.»

بخش برق:
۶ میلیارد دلار خسارت اولیه بخش برق یمن است که شامل: «۲ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۲۴۳ هزار دلار خسارت شرکت های برق در طول سال اول جنگ است، ۶۵۹ میلیون و ۱۶۳ هزار دلار هزینه خسارت به سیستم برق رسانی، ۷۵۰ میلیون دلار هزینه اولیه خسارات بر پروژه های تولید برق و ۵۰۰ هزار دلار هزینه اولیه خسارات بر واحدهای نقل و توزیع و کنترل برق است.»

لینک منبع

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام