آخرین وضعیت قره‌باغ پس از حملات آذربایجان + نقشه میدانی

پنجشنبه 13 مرداد 1401 - 15:30
https://iswnews.com/?p=76161

نیروهای ارتش آذربایجان پس از حمله ناموفق روز دوشنبه ۱۰ مرداد با میانجی گری نیروهای صلحبان فدراسیون روسیه روز سه‌شنبه آرامی را پشت سر گذاشتند. خواسته آذربایجان در طول مدت گفتگوهای روز سه شنبه خروج سریع باقیمانده ارتش ارمنستان و خلع سلاح شبه نظامیان ارمنی دولت قره باغ کوهستانی بر اساس توافقنامه آتش بس سال ۲۰۲۰ بوده است. همچنین عدم بازگشایی مسیر جدید در کریدور لاچین و خروج نیروهای روسی از این شهر نیز خواسته دیگر آنها به شمار می‌رود. عدم تامین این موارد باعث شده تا دور دوم درگیری با حمله ارتش آذربایجان از ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۲ مرداد آغاز شود.

تلاش مجدد آذربایجان برای تسلط بر قره باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نام این درگیری را “عملیات انتقام” گذاشته است. بنابر ادعای طرف آذری تنش با تیراندازی نیروهای ارمنستان آغاز شده که طی آن سرباز آنار کاظم اف رستم اوغلو در نزدیکی کریدور لاچن کشته شده و ارتش آذربایجان عملیات تلافی جویانه را انجام دادند. این گفته درست به نظر نمی رسد و آمادگی عملیات پیش از آن موجود بوده است.

محورهای درگیری

محورهای آق دره (مارتاکرت) در شمال قره باغ، عسکران (آسکران) در شرق و بلندی مشرف بر جاده لاچن (بردزور) به شوشا (شوشی) محل حملات زمینی و پهپادی ارتش آذربایجان بوده است.

حمله پهپادی آذربایجان به مواضع نیروهای ارمنی در قره باغ

نتایج حمله آذربایجان

درگیری محور عسکران به صورت تبادل آتش دو طرفه به شکل ایذایی دنبال شده و طرف آذری هیچ تحرک خاصی از خود نشان نداده است.

اما در بلندی های مشرف بر کریدور لاچن و نزدیکی روستای «یغتسهائوق»، «ساری بابا« و «قرخ گز» و چند تپه دیگر در غرب ناگورنو قره باغ به دست نیروهای ارتش آذربایجان افتادند. سنگرها و دو دستگاه خودرو در این نقاط ابتدا با پهپاد مورد حمله قرار گرفتند و نیروهای عمل کننده با آتش توپخانه، خمپاره پشتیبانی شده اند. نتیجه این حمله تامین دید روی بخشهای مهمی از جاده شوشا بوده و آذربایجان در حال تثبیت موضع و جاده کشی برای آن است.

همچنین پایگاه ارتش ارمنستان در شمال قره باغ و نزدیکی شهر مارتاکرت مورد حمله قرار گرفته که تعدادی خودروی کشنده توپ، مهمات و تجهیزات منهدم شده اند.

درگیری در ساعت شش عصر پس از گفتگو و مداخله صلحبانان روسیه متوقف شده است.

کریدور لاچین باز است

کریدور لاچن همچنان تحت کنترل صلحبانان روسیه است و رفت و آمد در آن جریان دارد.

آمادگی ارمنستان برای مقابله

ارتش ارمنستان تعدادی از نیروهای خود را به مرز و محل پیوند کریدور لاچن منتقل کرده ولی درگیری در این نقاط به چشم نمی خورد. همچنین ارتش آذربایجان نیرویی را به استعداد بیش از دو تیپ به رایون گده بی در مرز با استان گغارکونیک ارمنستان منتقل کرده است.

تلفات دو طرف

دو سرباز قراردادی ارمنستان بنام های آرتور خاچاطوریان و گورگن گابریلیان به دلیل شدت جرحت در بیمارستان شهر استپاناکرت (خان کندی) مرکز قره باغ کوهستانی کشته شدند و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند که حال ۴ نفر وخیم است.

اعلامیه رسمی آذربایجان تنها مرگ آنار کاظم اف را تایید می کند ولی منابع دیگر از سه زخمی با حال وخیم یا سه کشته دیگر خبر می دهند. نام یکی از کشته ها ایوب سلیمان اف گفته می شود و از مرگ یک سرهنگ هم خبر می دهند. این آمار هنوز به صورت رسمی تایید نشده اند.

گزارش وزارت دفاع روسیه

وزارت دفاع روسیه با گزارش آغاز درگیری توسط آذربایجان، بار دیگر تصرف نقاط در خطوط تماس را غیر قابل قبول خوانده است.

بیانیه وزارت دفاع روسیه

حمایت سیاسی متحدان روسیه

وزیر خارجه دولت دفاکتو اوستی جنوبی تحت حمایت روسیه (جدایی طلبان از گرجستان) با همتای ارمنی خود در قره باغ کوهستانی گفتگو کرده است. اوستی در حال طی روند برگزاری رفراندوم جدایی از ترکیب گرجستان و الحاق به فدراسیون روسیه است.

بیشتر بخوانید: تلاش ناکام آذربایجان برای تصرف قره باغ کوهستانی

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.