قره باغ کوهستانی در هفته ای که گذشت

شنبه 15 مرداد 1 - 22:04
https://iswnews.com/?p=76485

تنش ها در قره باغ فرو نشسته و خبرهایی به گوش می‌رسد که گویا آذربایجان به خواسته های خود برای عمل به مفاد توافقنامه نوامبر 2020 نزدیکتر می شود.

رونمایی از تلفات نظامیان آذربایجان

رسانه های جمهوری آذربایجان به نقل از وزارت دفاع این کشور از مرگ پنج نظامی طی روزهای 12، 13 و 14 مرداد خبر می دهند که در شرایط غیر جنگی کشته شده اند. انفجار مین و سقوط سنگ از صخره در خطوط تماس رایون (استان) های کلبجر و لاچن با قره باغ کوهستانی دلیل مرگ سربازان وظیفه کشته شده بیان شده است!

چنانچه این عدد پایان تلفات ارتش آذربایجان در هفته جاری باشد مجموعا پنج نظامی برای تصرف ارتفاعات ساری بابا و قرخ گز کشته شده اند. مقام های این وزارتخانه روز سه شنبه 12 مرداد تنها از مرگ یک سرباز خبر داده بودند. به نظر می رسد وزارت دفاع این کشور از سیاست تاخیر در اعلام تلفات استفاده می کند.

پیکر سامر خدایف، بابک علی اف، طاهر علی اف، آنار کاظم اف و پنهان آقا امیر اف تحویل خانواده هایشان شده است.

خاکسپاری پیکر سرباز وظیفه سامر خدایف صمد اوغلو در زادگاهش شهرک «رامانا» باکو با عزاداری امام حسین علیه السلام همراه شده است.

تخلیه ارامنه قره باغ از لاچین

شهر «لاچن» و اطراف آن پیش از جنگ دوم قره باغ برای اسکان بخشی از ارامنه قره باغ کوهستانی مورد استفاده قرار می گرفت و آنها به این منطقه «بردزور» می گفتند. اکنون مقام های دولت ارمنی مستقر در قره باغ کوهستانی بنام «آرتساخ» از ساکنان «لاچن» و «آق هاونو» خواسته اند تا پایان ماه آگوست برابر با نهم شهریور، خانه های خود را تخلیه کنند و به داخل اراضی تحت کنترل آنها بروند.

شهر لاچن مرکز رایون لاچن طبق توافقنامه آتش بس باید به آذربایجان بازگردانده شود. این شهر و اطراف آن به عنوان یکی از نقاط اتصال کریدور لاچن به قره باغ کوهستانی (ناگورنو کاراباخ) تحت کنترل صلحبانان روسیه قرار دارد و تا پایان عملیات راه سازی کریدور جدید میان ارمنستان و قره باغ کوهستانی قابل استفاده است.

مسیر جدید کریدور لاچین (بردزور)

جمهوری آذربایجان 32 کیلومتر از کریدور جدید لاچن (بردزور) را ساخته و آماده تحویل کرده است. دولت الهام علی اف 11 مرداد (دوم آگوست) اعلام کرده بود که رفت و آمد از ارمنستان به قره باغ کوهستانی باید از این مسیر تازه شروع شود.

آغاز این مسیر از جنوب نقطه کنونی در خاک ارمنستان است و تنها یک بار در یک تقاطع از مسیر لاچن به شوشا عبور می کند و به شمال می رود. آذربایجان خواهان یک ایست و بازرسی در این منطقه است. مقام های قره باغ کوهستانی هنوز شش کیلومتری را که در محدوده تحت کنترلشان قرار دارد را نساخته اند. همچنین ارمنستان نیز جاده مناسبی برای استفاده از مسیر جدید ندارد.

خط قرمز: جاده فعلی در کریدور لاچین – خط سبز: جاده ساخته شده توسط آذربایجان – خط زرد: جاده ساخته نشده در قره باغ کوهستانی

بنابر گزارش سرویس ارمنی رادیو آزادی، ارمنستان روز جمعه 14 مرداد (پنجم آگوست) در روستای مرزی کورنیتزور با استفاده از ماشین آلات راهسازی در حال ساخت وساز و ترمیم جاده سال 1992 است که 12 کیلومتر طول دارد و طی یک سال آینده می توان از آن بهره برداری کرد.

محافل خبری آذربایجان مدعی هستند که ارمنستان می خواهد با تاخیر در ساخت گذرگاه جدید تخلیه لاچن را به عقب بیندازد. گغام استپایان فعال حقوق بشری قره باغ کوهستانی یکی از دلایل درگیری اخیر میان دو طرف را خواسته آذربایجان و امتناع ارمنستان بیان کرده بود.

تصرف یک ارتفاع دیگر توسط آذربایجان

ارتش آذربایجان در خطوط تماس کلبجر با شمال غربی قره باغ کوهستانی کوه بوزداخ را تصرف کرده است. ارامنه به این کوه سرتساسر می گویند. این کوه در شمال روستای چارکتر و هفت کلیومتری شمال صومعه دادیوانیک قرار دارد. این کوه با بلندی ۲۳۷۴ متر یک نقطه استراتژیک به حساب می آید.

منابع ارمنی در قره باغ کوهستانی مدعی هستند که تصرف این منطقه با تبانی نیروهای صلحبان روسیه انجام شده است.

موقعیت کوه بوزداغ در شمال قره باغ

اشغال خاک ارمنستان توسط آذربایجان

سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان گفته است که طی تنش های مرزی، 42 کیلومتر مربع از خاک این کشور توسط آذربایجان اشغال شده است.

بیشتر بخوانید:
چرایی و جزئیات درگیری اخیر در قره باغ کوهستانی و مرزهای ارمنستان
آخرین وضعیت قره‌باغ پس از حملات آذربایجان + نقشه میدانی
تلاش ناکام آذربایجان برای تصرف قره باغ کوهستانی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام