اندر حکایت مذاکرات کردهای عفرین و دولت سوریه در مورد حمایت نظامی از منطقه عفرین

نویسنده:
یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶ - ۱۵:۴۴
https://iswnews.com/?p=8879

” مذاکرات کردهای عفرین با ارتش سوریه ! “

تیتری که در هفته های اخیر بارها و بارها در رسانه های سوری و فضای مجازی تکرار میشود و هربار با اعلام شکست مذاکرات و یا تکذیب طرفین به پایان میرسد..

 

پس از تجاوز ارتش ترکیه به خاک سوریه در منطقه عفرین شاهد یک سری اتفاقات زنجیروار در شمال غرب سوریه بودیم و رویدادهای معناداری در وهله اول برای کردهای سوریه اتفاق افتاد که مایه عبرت است..

 

از یک سو رفتار منفعلانه آمریکا در قبال کردهای عفرین بار دیگر ثابت کرد که آمریکا تنها در حوزه ای ورود پیدا میکند و یا علاقه نشان میدهد که داری سود قابل سرمایه گذاری باشد و موضوعاتی نظیر دفاع از مظلوم و یا مبارزه با تروریسم ادعایی بیش نیست. با اتفاقات اخیر در منطقه عفرین بار دیگر استاندارهای دوگانه آمریکا در برخورد با مسائل منطقه آشکار شد اما اینبار این کردها هستند که طمع تلخ “استاندارد دوگانه” آمریکا را میچشند!

جایی که آمریکا برای حفظ منافع خود در حوزه رود فرات و در شمال شرق سوریه با تجهیز کردها و تشکیل نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) و اضافه کردن مسلحین مخالف دولت به این گروه در نقش یک سوپاپ اطمینان، مناطق وسیعی را در اختیار خود گرفت و کردها به خوبی نقش یک پیاده نظام آمریکایی را ایفا کردند؛ اما زمانی که منطقه عفرین تحت تهاجم ترکیه قرار گرفت تنها به محکوم کردن این حمله و چند مذاکره فرمایشی با ترکیه بسنده کرد..

 

با تمام این اوصاف محور مقاومت و به دنبال آن دولت سوریه آنقدر بی معرفت نیست که کمک هایی که در سالهای محاصره ی نبل و الزهرا از طریق مناطق کرد نشین عفرین به اهالی شهرکها صورت میگرفت را فراموش کند و یا بالاتر از آن چشمان خود را بروی تجاوز یک کشور بیگانه به خاک خود ببندد.

واقعیت این است که کردهای عفرین در طول سالهای جنگ سوریه به گواه اسناد تاریخی بیشتر از کردهای دیگر مناطق سوریه اصالت خود را حفظ کرده اند و همواره رفتاری متمایز از دیگر یاران خود در دیگر مناطق سوریه نشان داده اند و اکنون وقت اتخاذ تصمیم درست است تا قبل از آنکه دیر شود.

 

از این رو محور مقاومت و ارتش سوریه بارها و بارها از طریق مذاکرات تلاش کرده اند تا راهی برای مشکل عفرین بیابند اما هربار با کارشکنی آنهایی که هنوز به محور غیر بومی ! سر سپرده اند، مذاکرات و تلاشها با شکست مواجه شده است؛ و تعجب از این است که زمام امور در منطقه عفرین بدست آنهایی افتاده است که بدون اجازه آمریکا کاری نمیکنند با آنکه میدانند آمریکا هیچ کمکی به آنها نخواهد کرد، حتی اگر منطقه عفرین بطور کامل اشغال شود ..
عبرتها در تاریخ بسیار است؛ فقط کافیست مردم عفرین به سرنوشت مردم اقلیم کردستان عراق بیاندیشند و بدانند که تعیین سرنوشت خود را به دست چه کسانی خواهند سپرد و پیامد این کار چه خواهد بود..

 

البته این به معنای توقف کمک ها به مردم عفرین نیست؛ کماینکه کمکهای دارویی، غذایی، و برخی کمکهای نظامی در سطح پایین مانند برخی مهمات و برخی خودروهای نظامی مقاومت در اختیار مردم عفرین جهت دفاع از خاک خود قرار داده شده است اما کمک های سنگین نظامی و آنچه که سبب بازدارندگی ارتش ترکیه شود نیاز به توافق و اجرایی شدن برخی ملاحظات است.

 

روسیه نیز که تا قبل از حملات ترکیه به عفرین گفته میشد از ضریب نفوذ بالایی در عفرین برخوردار است نشان داد که نفوذ خاصی در عفرین ندارد و یا قصد دارد سیاست “یکی به نعل یکی به میخ” خویش را اینبار در عفرین به نمایش بگذارد..

روسیه در چند نوبت پیش از حمله ترکیه و یا در ابتدای حملات، مذاکراتی را با کردهای عفرین انجام داد اما نتیجه ای نداد، البته با قدرت روسیه بر کسی پوشیده نیست که اردوغان بدون چراغ سبز و سکوت روسیه هرگز نمیتوانست اینگونه به عفرین حمله ور شود…

 

در هر صورت با وضعیت موجود اولین و بهترین گزینه برای کردهای عفرین مذاکره و کنار آمدن با دولت سوریه است تا شاید از سقوط عفرین و اشغال آن بدست ترکیه جلوگیری کند.

در صحنه میدانی هرچند که پیشروی نیروهای تحت امر ترکیه به آرامی صورت میگیرد، اما واقعیت این است که تا چند گام بعدی مسیر عفرین برای ترکیه همواره خواهد شد و به یکباره نیروهای ترک بر دروازه های عفرین خواهند بود؛ بنابراین کردها باید زودتر تصمیم بگیرند.

 

در هفته های اخیر در چند نوبت رسانه های نزدیک به مقاومت اخباری مبنی بر مذاکرات موفق و توافق کردها با ارتش سوریه منتشر کردند که در هربار با تکذیب کردها مواجه شد.

 

واقعیت این ماجرا نیز این است که از روز اول مذاکرات انجام شده است و تا این لحظه نیز ادامه داشته است اما هیچگاه توافق کاملی صورت نگرفته است و خبرهایی با مضمون کامل شدن توافق، چیزی جز بازی رسانه ای برای هموار کردن مسیر مذاکرات نیست که طبعا فقط در حد همین جنگ روانی و رسانه ای کاربرد دارد و بروی آن نمیشود خیلی مانور داد ؛ بلکه اینجا وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است که مستقیما و با جدیت بیشتری ورود پیدا کند و تکمیل کننده آن باشد.

از دستگاه دیپلماسی کشور و آقای ظریف انتظار میرود آنطور که شایسته نام ایران است و به مانند آنچه که روسیه در قبال ترکیه انجام میدهد، دستگاه دیپلماسی کشور نیز بتواند امتیازات بیشتری از ترکیه طلب کند و تمامیت ارضی سوریه را به معاملات پشت پرده قدرتهای جهانی نبازد..

 


پی نوشتی برای پانترکها و پانکردها و رفع سوء تفاهم ها !

 

موضع مستقل تحولات جهان اسلام در خصوص رویدادهای منطقه و مردم منطقه از سالیان گذشته تا کنون مشخص بوده و هست و به کسانی که تازه به جمع خوانندگان ما اضافه شده اند علی الخصوص انواع “پان ها” توصیه میشود قبل از هر اظهار نظر عجولانه و یا عصبانیت به آرشیو سالهای گذشته در خصوص موارد مشابه مراجعه کنند.

ظلم، ظلم است و مظلوم، مظلوم. فرقی نمیکند بر چه کسی و یا در چه زمانی روا شده باشد، ما همواره تلاش کرده ایم که یاور مظلوم و بر علیه ظلم باشیم. در ماه های اخیر و با افزایش تنش ها میان کردها و ترک ها در شمال سوریه این مسئله نمود بیشتری پیدا کرده و شاهد فعالیت روز افزون پانترکها و پانکردها هستیم.

اگر تحولات جهان اسلام به مقوله تهاجم ترکیه به کردهای شمال سوریه میپردازد نه از باب حمایت از کردها و ضدیت با ترک ها بلکه از باب بیان حقایق است . بعنوان مثال پر واضح است که “تحولات”، گروه PKK که در مرزهای غربی کشور به ایجاد ناامنی و خرابکاری میپردازد را یک گروه تروریستی میداند! اما این بدان معنا نیست که چشم بروی حقایق حمله ترکیه به شمال سوریه به بهانه PKK ببندد! و یا در محکومیت حمله ترک ها به شمال سوریه، پانکردها به این فکر باشند که از آنها دارد حمایت میشود!

 

همانطور که در زمان حمله داعش به کوبانی، در کنار کوبانی ایستادیم و از آنها حمایت کردیم؛ اکنون نیز در کنار مردم عفرین خواهیم بود و از آنها حمایت میکنیم و همچنین اگر روزی PKK و کردهای ستیزه جو به مناطق ترکیه حمله کنند و یا به بهانه های واهی اقدام به خرابکاری کنند، در کنار ترک های مورد ظلم! واقع شده خواهیم بود و اقدامات خرابکارانه را محکوم میکنیم، کمااینکه در گذشته نیز چنین کردیم.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. ناشناس گفت:

  خیلی داری جوش عفرین رو میزنی دیگه شورشو در اوردی.

  ۰
  1. ساسان گفت:

   خدایا چقدر پانترک خائن توی کشورمون داریم

   ۰
 2. ناشناس گفت:

  شما که اینقدر خوب نظر می دی پاشو برو وزارت خارجه به ظریف بگو. که البته فکر کنم راه ندن بری داخل و بندازنت بیرون .

  ۰
 3. ناشناس گفت:

  با اینکه توافقو نمیشه تغییر داد و عفرین حتما مال ترکیه است نمی دانم چرا ارتش ترکیه از طرف جنوب پیشروی نمیکنه و ارتباط زمینی رژیم و کردهارو قطع نمیکنه تا دیگه همه راحت شیم از این اظهار نظرها

  ۰
  1. م گفت:

   تو رو به خدا ادبیات را نگاه کنید …رژیم، کرددها ….

   وقتی می خواد از ترک صحبت بشه می گه ترکیه …

   خسته شدم از جهل جماعت نژاد پرست …
   خسته شدم از نادانی جماعت پان …

   ۰
  2. ناشناس گفت:

   مگه ارث باباته پانترک خائن وطن فروش که عفرین مال اردوغانه داعشیه ، عفرین مال سوریه هست وکردها

   ۰
 4. ناشناس گفت:

  نکته جالب دیگر اینکه ؛ بعد از انتشار عکس هایی از حضور خودروی نظامی ایرانی سفیر در عفرین در اختیار تروریست های پ ک ک ، مجموعه تحولات جهان اسلام با عدم نمایش کامنت هایی که به این مورد اشاره میکرد ، اینبار زیرکانه با استفاده از ترکیب «خودروهای نظامی مقاومت» بیش از پیش به سیاست بازی خویش در فعالیتهایش صحه میگذارد

  ۰
  1. Mirza گفت:

   عزیز جان فقط یک سند و مدرک بیار که اپراتور خودروها از اعضای PKK باشند .

   ۰
 5. ناشناس گفت:

  درود بر شرف شما که دست پانتورکها و پانکردها را رو میکنید. پانکردیسم البته در اثر بی کفایتی حکومتهای ایرانی در دوره صفویه تا قاجار ریشه داره که این حکام نتوانستند یا نخواستند از مردمشان در برابر ترکتازی و آدمخواری عثمانی محافظت کنند. و افسوس که سه قوم متمدن آذری و کرد و ارمنی بارها خونشان توسط عثمانی ریخته شد. اما ظاهرا پانترکیسم یک جک ابلهانه بیش نیست که نظریه پردازان نوینش تعدادی یهودی اشکنازی بوده اند و آن کتب کذایی کودکانه را در اواخر عثمانی نوشته اند. متاسفانه هنوز برخی نمی دانند نژاد ربطی به زبان ندارد و بسیاری از زبانها بزور به مردمانی تحمیل شده اند یا بتدریج جایگزین گردیدند که در طول تاریخ بشری امری رایج است. اما وقتی که یک فرد سفیدپوست مو بور وچشم آبی در ترکیه دم از پانتورکیسم می زند و خود را یک قز یا آقز می داند و درباره هم نژادیش با ترکان چشم بادامی زردپوست کشور قز آق ستان و مغول ستان یاوه سر می دهد و از گرگ زاده شدنش می گوید و مباهات به تاراجگری از مغولستان تا آناتولی می کند، در واقع وی متوجه مسایل ژنتیک و آزمایش دی ان ای و نیز مباحث زبانشناسی و باستان شناسی نیست. و نمیفهمد که زبان یونانیش در چند نسل پیش به زور تغییر یافته و اینکه وی در ریشه از قدیمی ترین ملل متمدن و صلح دوست جهان است.
  در سابقه تاریخی عثمانی یا همین ترکیه کذایی جز توحش و آدمخواری و خونخواری چیزی نمی بینیم. اقلیتی کوچیده از صحرای مغولستان و ایغورستان که تمدن و زبان و هویت اکثریت بومی بزرگ آناتولی را تغییر دادند و برچند قوم ریشه دار تعدیها و کشتارها کردند. از جمله کشتارهای وحوش عثمانی که دولت جعلی ترکیه وام دار آنهاست اینها هستند: کشتار یونانیها، آذری ها، کشتار ارمنی ها، کشتار یونانیها، کشتار عرب زبانها و عرب ها … . در همین سالهای اخیر تبعیضی که علیه اقلیت آذریه بلغار چرکس و یا کردها داشته اند شرم آور است.
  جالب که یکمشت نادان که نه درکی از ژنتیک و باستانشناسی دارند، سنگ استانبول را به سینه می زنند و در حزبی با مضمون پانتورکی در اوج بی سوادی در بسیاری از مناطق ایران بطور حضوری و مجازی خوشرقصی میکنند. چندی پیش در یکی از صفحات مجازی نزدیک به این فرقه کم عقل متنی با این مضمون خواندم که خواب از سر می پراند:
  “ما باید مردم گیلک و تالش را از گیلان و مازندران بیرون کنیم و کم کم پانتورکهای وطن پرست را از استانهای دیگر مهاجرت بدهیم به این دو استان تا تمام مشاغل و مناصب و اقتصاد را بدست بگیرند تا در لحظه ای سرنوشت ساز ما بتوانیم گیلانیان و مازندرانیان را بیرون کنیم و بدون مشکلی باکو را به عشق آباد ترکمنستان متصل کنیم تا تورکستان بزرگ محقق شود”
  نمی دانم به این طور اعمال و ماجراجویی ها باید خندید یا باید گریست.

  ۰
  1. Mirza گفت:

   الله اکبر .

   ۰
 6. ناشناس گفت:

  کمک دولت سوریه یا متحدینش ازباب معرفت نیست برادر، اینجا رفیق بازی نداریم تو سیاست داداش

  حکومت سوریه میگه عفرین رو کلا بدین بع من بدون هیچ امتیازی ، بحث سر اینه وگرنه. کردها حاضرن سرزمینشونو به هرکی بدن به جز نوعثمانیهای تروریست پرور.

  زمان محاصره نبل وزهرا هم کردها تابه آخروایسادن و‌کمک کردن حالانوبت این وره که کمک کنه به کردها بدون سوء استفاده از موقعیتی که کردها داخلش گرفتارشدن

  ۰
  1. ناشناس گفت:

   کردها با استفاده از موقعیتی که دولت بشار اسد گرفتارش شده بود ، تا اینجا پیش رفتن !
   انتظار اینکه حالا دولت بدون استفاده از همون موقعیت که کردها از شبیه همون موقعیت سؤاستفاده که سهله ، خیانت کردند ، بی انصافی است

   ۰
 7. علی گفت:

  من یه کوردام اما تا زنده ام سنگ ایرانو به سینه میزنم حالا میخاد اخوند سر کار باشه یا جمهوری و یا پادشاهی… نوسراداموس یه پیش بینی کرده که ایرانی ها استامبول رو میگیرن … فکر کنم منظورش کوردا باشه که جزئی از ایرانن. کوردای سوریه راهی بجز کنار اومدن با حکومت مرکزی رو ندارن ، چشم انتظار داشتن به امریکا اشتباهه هرچند تا حالا کمک های خوبی کردن اما امریکایی ها خاورمیانه ای نیستن و دست اخر باید با همسایه هامون کنار بیام.

  ۰
  1. ناشناس گفت:

   برو بابا ادامه خوابتو ببین

   ۰
 8. عبدي گفت:

  این پی نوشت اخیر شما هم مث همون سیاست یکی به میخ یکی به نعل روسیه بود ?

  ۰
  1. Mirza گفت:

   خیر . اینجا دقیقا به معنای گفتن حقیقت است. ما دیپلمات نیستیم که سیاسی کاری کنیم؛ ما انقلابی هستیم و واضح حرف خودمون را میزنیم.

   ۰
 9. ناشناس گفت:

  دوستان کمی با انصاف باشیم کردهای سوریه و عراق و ترکیه شرایط کردهای ایرانی الاصل ایران را ندارند آنها هیچ وقت خود را از ملت آن کشورها نمی دانند بر عکس کرد های ایران ظلمی که بشار اسد وپدرش به کردها روا داشتند بر هیچ احدی پوشیده نیست و ظلم صدام وعثمانی به نظر من ایران در مورد کوردهای عفرین باید طرف مظلوم که اتفاقا ایرانی الاصل نیز هستند را بگیرد

  ۰
تبلیغات در تحولات جهان اسلام