جنگ نابخردانه ترکیه در عفرین سوریه، منجر شد تا دولت اردوغان و شرکای ملی گرای آن مسلمانان چین بویژه ایغورها را بخاطر مبارزات خود برای پیشبرد اهداف سیاسی و مذهبی بسیج کند.


عبدالله بزکورت رئیس دفتر روزنامه “امروز الزمان” ترکیه است که این روزنامه پرفروشترین روزنامه انگلیسی در ترکیه محسوب میشود.
در ادامه، صحبت ها و تحلیل های آقای عبدالله بزکورت در مورد بسیج ایغور ها توسط ترکیه را مطالعه می نمایید.


“وب مخفی” از شبکه هایی است که توسط سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) در میان ایغورها و دیگر گروه های مسلمان از کشورهای آسیای میانه مانند منطقه سین کیانگ چین منتشر شده است که نه تنها راهنمای حمل و نقل را برای آنها فراهم میکند، بلکه تسهیل در امور جهادی ایغور های چین نیز میشود.

ایغور ها سر سخت ترین شبه نظامیانی هستند که می توان آنها را در جنگاوری، هم رده چچن های روسیه دانست. اکنون اردوغان خواهان بسیج گروه های بزرگ ایغور در ترکیه و خارج از ترکیه برای پیشبرد اهداف خود است.

این کاملا یک بازی خطرناک است که اردوغان و همکارانش با بکارگیری منابع دولتی که بعدها با صدور گذرنامه و اسناد مسافرتی و در موارد دیگر با ارائه اسلحه و تدارکات، دانه های ذهنی جهادی را در میان ایغورها کاشتند.

هفته گذشته شاهد نشانه های جدی بودیم که بیانگر آن بود که جوامع ایغور در ترکیه که قبلا افراطی شده بودند، وارد جنگ دیوانه واری میشوند که توسط دولت ترکیه آغاز شده است.

در ۱۰ مارس ۲۰۱۸ حدود ۷۰۰ مسلمان چینی از مرز جنوب شرقی (استان هاتای) در نزدیکی سوریه بازدید کردند و در دفتر مرکزی حزب عدالت و توسعه (AKP) که حزب اردوغان محسوب میشود، ظاهر شدند تا حامل پیام حضور آنها در نبرد عفرین باشند .

سیت تیموتروک، رئیس انجمن فرهنگ و همبستگی ترکستان شرقی (Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği در ترکیه)، گفت: “ما می خواهیم در کنار نیرو های ترک در عفرین مبارزه کنیم. ”

تیموتروک که در کنار i̇brahim güle رئیس حزب عدالت و توسعه در استان هاتای بود گفت: «قلب صدها هزار نفر از مردم شرق ترکستان که در ترکیه زندگی می کنند و همچنین ۳۵ میلیون مردم ترکستان شرقی [منطقه خودمختار سین کیانگ چین] برای ترکیه، ارتش ترکیه و نیروهای ترکیه می تپد.

تیموتروک از نماینده حزب AKP خواست تا حامل پیام ایغور ها به اردوغان باشد. پیامی که همراهی ایغور های ترکستان با ارتش ترکیه در نبرد های سوریه را مخابره می کرد.
او به واضحی گفت که مسلمانان ترکستان شرقی در سفر به شهرستان مرزی ترکیه، حامل این پیام هستند که مسلمانان چین تحت فرمان فرمانده کل قوا، اردوغان هستند و آماده اشاره رئیس جمهور ترکیه هستند تا جانشان را برای خدا و ملت ترکیه قربانی کنند.
این گروه ۷۰۰ نفره ایغور سپس برای اهدای خون به زخمی های عملیات عفرین رفتند. همچنین از مقر فرماندهی نیرو های ویژه پلیس در استان هاتای بازدید کردند.

در ویدیو زیر قسمت هایی از سخنان “سیت تیموتروک” در جمع ایغورها را مشاهده میکنید:

در ۴ مارس ۲۰۱۸ یک جوان ملی گرا به نام الپرنلر، عضو حزب (bbp) که از نزدیکان رئیس جمهور ترکیه محسوب میشود، برنامه ای را با ایغورها برای حمایت آنها از دولت را به نمایش گذاشت.
هدایت اگوجان رئیس آموزش و پرورش انجمن ترکستان شرقی نیز در آن برنامه حضور داشت و وعده داد که ۳۰۰،۰۰۰ مردم از ترکستان شرقی علیه محورِ شری که به ترکیه حمله کند، مقابله خواهد کرد.

اگوجان با حمایت از دخالت ارتش ترکیه در عفرین، اظهار داشت که ترکیه در این زمان آخرین سنگر جهان اسلام است و همه مردم ترکستان شرقی آماده هستند تا جانشان را برای حفاظت از ترکیه قربانی کنند.
اگوجان همچنین گفت: “۴۰‌ میلیون مسلمان مورد ظلم در ترکستان شرقی قرار دارند. این وظیفه ماست که از آنها سخن بگوئیم. ولی ما از هدف خیلی بزرگی که امروز داریم آگاه هستیم. هدف ما محافظت از دولت ترکیه است. دولتی که چراغ هدایت و امید برای تمام امت اسلامی و ترکی جهان اسلام و آخرین سنگر اسلام است.

تمامی سخنرانی های که توسط ایغور ها صورت گرفت، به طور کامل در رسانه های حامی اردوغان در ترکیه پخش شد و همه صحبت های صورت گرفته به طور گسترده منتشر شد.

همه این ها بیانگر هدف از پیش تعیین شده اردوغان و همراهانش است تا جامعه ترکیه را آماده ورود افراطی ها برای پیشبرد اهداف اردوغان در داخل و خارج از ترکیه کند.
جای تعجب نیست که مسلمانان چینی بزرگترین گروه های جهادی را تشکیل میدهند که از طریق خاک ترکیه و با کمک استخبارات ترکیه وارد سوریه و عراق شدند.

در ۹ آپریل ۲۰۱۵ روزنامه ترکی “میدان” فاش کرد که در یک ساختمان واقع در منطقه زیتونبرنو استانبول، با دستور اردوغان و زیر نظر استخبارات ترکیه پاسپورت های ترکی برای ایغور ها تهیه میشود.

در سال ۲۰۱۶ پلیس استانبول به دفتر روزنامه میدان حمله کرد و دولت اردوغان فعالیت روزنامه را متوقف کرد و تمامی اطلاعات روزنامه توسط پلیس ترکیه نابود شد تا سندی مبنی بر همکاری ترکیه با ایغور ها نباشد.

اردوغان در سخنرانی های روز مره خود، دولت خود را اسلامگرا و دینی بیان میکند. مثلا در مورد عملیات ترکیه در عفرین، اردوغان مدعی شد که اسم “زیتون” از قرآن گرفته شده است.

در ۹ فوریه ۲۰۱۸ اردوغان در جمع رهبران اخوان المسلمین گفت که به او الهام شده تا اسم عملیات را از سوره ۹۵ قرآن بگیرد.
در ۷ مارس، اردوغان به آیاتی از قرآن که در مورد جهاد و یاری خدا بود، استناد کرد.
همچنین در روز جهانی زن اردوغان طی سخنانی در مورد اهمیت دسترسی به تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله موشک های هسته ای پرداخت و بین ارتش ترکیه و ارتش آمریکا مقایسه کرد.
او گفت ترکیه خدا را در کنار خود دارد و مردم ترکیه خواهان شهادت هستند چیزی که آمریکایی ها ندارند.

اردوغان از زنان ترکی خواست تا حد اقل ۳ فرزند بیاورند تا ترکیه را بیشتر قدرتمند بسازند.

اردوغان همچنین گفت: “غرب دنبال جای پنهان شدن خواهد بود اگر جمعیت جوان ما زیاد شود. غرب در سراشیبی است و ما باید قدرت بیشتر بدست بیاوریم.”

واضح است که دنیا با یک رهبر متعصب و خطرناک روبرو است که پا جای پای رهبر داعش، ابوبکر البغدادی گذاشته و ادعای خلافت میکند و میخواهد همسایه ها و دیگر کشور ها را با حمایت از گروه های افراطی اسلامگرا بی ثبات سازد.

این تحرکات ترکیه فقط علیه غرب نیست بلکه علیه آسیا است.‌ چرا که باعث تضعیف انسجام اجتماعی در کشور های مانند روسیه، چین و دیگر کشور های آسیایی میشود.

نه تنها سخنان و نقل قول ها بلکه سیاست حکومت کنونی اردوغان بیانگر این است که وی خود را به عنوان رهبر مسلمانان تمام جهان تصور میکند.
بر خلاف ابوبکر بغدادی، اردوغان دومین ارتش بزرگ ناتو را دارد و از منابع قابل توجه ترکیه نیز برخودار است.

متاسفانه قانونی علیه خودکامگی‌های اردوغان وجود ندارد و اپوزیسیون ها و مخالفین اردوغان در حالت بی نظمی قرار دارند.

بررسی دقیق توسط رسانه های ملی وجود ندارد؛ ۲۰۰ روزنامه و خبرگزاری مسدود شده و بیش از ۲۵۰ خبرنگار در زندان ها به سر میبرند.

محاکم قضایی قادر به برخورد با گروه های جهادی نیست چرا که در سال ۲۰۱۶ اردوغان یک سوم‌ محاکم را پاکسازی کرد و مخالفین خود را از بین برد.

دوگو برنشیک رهبر نئو ملی گرایان ترکیه کسی بود که قدرت را در اختیار اردوغان قرار داد و با حکومت اردوغان همکاری کرد تا مخالفین حکومت را شدیدا سرکوب کند. خصوصا جریان عبدالله اوجالان را که با سرکوب ها و فشار های بی سابقه اردوغان علیه وی ایستادند.
در ضمن، پرینشیک در ظاهر به حزب کمونیست های چین نزدیک است ولی در خفا با کمک استخبارات و نظامیان ترکیه در حال تجهیز و ساماندهی ایغور ها می باشد.

 تحولات جهان اسلام
تحولات جهان اسلام
"تحولات جهان اسلام" اولین و تنها رسانه تخصصی پوشش اخبار و تحولات منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا با ارائه دقیق ترین و بروزترین نقشه های میدانی. رویکرد "مجموعه تحولات"، رصد دقیق درگیریهای منطقه و بصورت ویژه جهان اسلام و ارائه بروزترین نقشه های میدانی و تحلیل ها از مسائل جاری و فرا روی منطقه است.
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. ناشناس سه شنبه, ۲۲ اسفند, ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۶

  دؤغو پِرینچِک(که شما اون رو دوگو پرینشیک نوشتین ) یکی از چهره های منفور بین ملی گراها در ترکیه است ، حداقل در بین هوادارن حزب حرکت ملی ترکیه به رهبری دولت باغچه لی ، حتی دشمن هم محسوب میشه ،
  این پِرینچِک رو که عکس های حضورش در بین تروریست های پ ک ک و دیدارش و حتی گل دادن به رهبر تروریست های پ ک ک رو بر چه اساسی میشه در ترکیه ملی گرا نامید الله اعلم

  پاسخ
 2. عبدی چهارشنبه, ۲۳ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۳

  ترکیه فاحشه خانه ی خاور میانه ست نه اخرین جبهه جهان اسلام؛ امیدوارم کسی پیدا شود جلوی توحش عثمانی ها ک دوستان مغولشان را بگیرد.
  امروز بیشتر از هر روز دیگری از به دنیا آمدن در خاور میانه احساس خجالت میکنم. منطقه مان من را یاد حرفهای چند سال قبل حامد کرزای می اندازد که می گفت هر کس با پدرش دعوایش می شود می آید در افغانستان به جان ما می افتد.
  اویغورها و چچنی های و همه فریب خوردگان جهان: اگر قصد جهاد دارید با دولت های کفرآلود خودتان جهاد کنید.
  این سیاست امریکای دیو صفت است که بیست سال است جنگ را در خاور میانه مانند سیر‌ک سیار در کشورهای مختلف می گرداند و علاوه بر کشتار مسلمانان و غارت منابع خدادادی این کشورها، باعث گسترش اسلام ستیزی و اسلام گریزی حتی در بین خود مسلمانان شده است

  پاسخ
 3. ali چهارشنبه, ۲۳ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۵

  نکته جالب اینکه بخش بزرگی از اویغور ها که از راه ترکیه وارد سوریه شدند حزب اسلامی ترکستان رو تشکیل دادند که در حال حاضر با هئیت تحریر شام یا همون نصره سابق شاخه القاعده وارد ائتلاف شده و در حال جنگ با گروه های دیگر حامی ترکیه است! بازم تکرار نکته قدیمی که حامیان تروریسم قربانی ماری میشند که در آستین پرورش دادند

  پاسخ
 4. امینی چهارشنبه, ۲۳ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۹

  متاسفانه میشه گفت ترکیه در داخل ایران طرفداران بسیار بیشتری از چین داره… اینو میشه از حجم مسافرتهایی که هر روز از مناطق ترک نشین ایران به ترکیه میشه فهمید یا تعداد آموزشگاهای زبانی که ترکی استانبولی آموزش میدن یا تعداد محصلینی که برای ادامه تحصیل به ترکیه میرن یا شعارهایی که تو ورزشگاه میدن یا جهت دیشهای ماهواره که رو به ترکیه هستش فهمید!

  پاسخ
  1. Mirza چهارشنبه, ۲۳ اسفند, ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲

   نه لزوما ..

  2. ناشناس دوشنبه, ۶ فروردین, ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۶

   سگ تو روح هرچی تکفیری و اردوغان

  3. ناشناس شنبه, ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸

   زنده باد اردوغان

 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.