اخبار عملیات “شاخه زیتون” ۲۷ اسفند ۹۶ ؛ عفرین اشغال شد!

دوشنبه 28 اسفند 1396 - 03:02
https://iswnews.com/?p=9474

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” سرانجام پس از ۵۹ روز عملیات نیروهای مسلح ترکیه و مسلحین تحت امرش، شهر عفرین به اشغال نیروهای ترکیه در آمد.

پس از ورود نیروهای ترکیه به شهر عفرین مناطق و روستاهای دیگر در شمال شرق و شرق عفرین بصورت دمینو وار سقوط کرد.

در واقع پس از شبه محاصره عفرین کار عفرین تمام شده فرض میشد و با توجه به اشراف کامل ترکها بر منطقه پیشبینی میشد که نیروهای YPG چاره ای جز عقب نشینی از شهر و دیگر مناطق نداشته باشند.

البته با توجه به بافت منطقه وجود حملات پارتیزانی توسط کردها به مواضع و نیروهای ترکیه در منطقه عفرین در هر زمان ممکن و محتمل است اما آنچه که مشخص و مهم است این است که شهر عفرین و به دنبال آن منطقه عفرین توسط ترکیه اشغال شد!

طی روزهای اخیر و با نزدیک شدن ترکیه به شهر عفرین و حتی در زمان هجوم مسلحین به شهر، شاهد خروج بسیاری از اهالی از شهر عفرین بودیم؛ اهالی بیگناهی که بازیچه سیاست ترکیه، روسیه و آمریکا شدند و اکنون نه جایی برای اسکان دارند و نه امیدی برای بازگشت به وطنشان..

متاسفانه بسیاری از مردم بعلت نبود محل اسکان هنوز سرگردان هستند و گفته میشود به منطقه شهبا منتقل شده اند.

در خصوص مسئله عفرین و ماجرای اشغال آن پرسش ها و نقدها و بایدها و نبایدهای بسیاری مطرح میشود و هر شخص و جناح فکری از دید خود به این مسئله نگاه کرده و آن را تحلیل میکند.

در خصوص مسئله عفرین یک امر مسلم و آشکار را نباید نادیده گرفت و آن اهالی و مردم منطقه عفرین هستند؛ بارها در گذشته گفتیم و اکنون هم تکرار میکنیم ماجرای مردم منطقه عفرین از فرماندهان و کسانی که بر آنها حکمرانی میکرده اند جداست. برادری و دوستی اهالی عفرین طی سالهای محاصره نبل و الزهرا بر ما ثابت شده است و بی انصافی و نابخردی است که این مردم را با نیروهای دموکراتیک سوریه آمریکایی هم کاسه کنیم.و اگر چنین بود کمک های ایران و محور مقاومت و موشک های ضد زره و نیروهای کمکی، هرچند اندک و کمتر از ۱۰۰۰ نفری نیروهای مردمی به کردهای عفرین هم در کار نبود..

با توجه به چراغ سبز آشکار روسیه برای جولان جنگنده های ترک بر فراز عفرین و کله شقی فرماندهان کردی که از آمریکا دستور میگیرند پر واضح بود که دست دولت سوریه و محور مقاومت در این ماجرا باز نبود و نیست و کمک های اهدایی به عفرین که در بالاتر ذکر شد، بهترین تلاش دولت سوریه و محور مقاومت بود.

البته تفسیر ماجرای عفرین زیاد سخت نیست اگر به کمی پیشتر از هجوم ترکیه به عفرین بازگردیم؛ جایی که عملیات ارتش سوریه در دروازه های سراقب متوقف شد و نیروهای ترکیه با وجود درگیریهای پراکنده با محور مقاومت و ارتش سوریه در العیس و اطراف آن با چراغ سبز روسیه مستقر شدند..

اشتباهات بسیاری صورت گرفته است؛ البته نه فقط از یک سو و از یک طرف! بلکه از هر طرف و از هر کدام به میزان مشخص ..

هرچه بود عفرین اشغال شد و اکنون سوال اینجاست : بعد از عفرین کجا ؟! آیا ترکیه متوقف خواهد شد ؟!

خیر؛ منطقه بعدی منبج خواهد بود ! منبجی که آمریکایی ها سال پیش از اکراد خواستند تا آن را تخلیه کرده و به شرق فرات برگردند اما کردها سر باز زدند …
ترکیه اکنون مناطق وسیعی را در شمال سوریه در اختیار دارد؛ از جرابلس تا الباب، از الباب تا اعزاز و حالا از اعزاز تا عفرین . عفرینی که ادلب را به شمال حلب متصل کرد و صد البته ابتکار عمل با ترکیه ای خواهد بود که با تمام مناطق کرد نشین در شرق فرات تا شمال عراق مرز مشترک دارد.


دانلود نقشه با کیفیت

نقشه آنلاین

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد گفت:

  تجزیه طلبان قسم خوردن که از سر لج یا توهم هم شده یک نقطه زرد رو هم حتی به دولت قانونی سوریه تحویل ندهند و مردم کرد بیگناه رو به کشتن بدن تا تروریست های حامی ترکیه و ارتش ترکیه اون مناطق زرد رو اشغال کنه.

 2. ساسان گفت:

  این اظهارات شما که تقصیر را به روسیه و امریکا بندازین گناه نابخشودنی جمهوری اسلامی که سکوت در برابر ترکیه بوده را پاک نی کنه

  1. شایان کریمی گفت:

   کرد های تجزیه طلب متاسفانه افسارشان به دست کس دیگری بود دوست عزیز. نمیشود ان وضع را در چاه های شرق فرات پیش بیاورند بعد از بمباران های امریکا و کشته شدن صد ها سرباز سوری یا از نیرو های مقاومت هم از شادی سر از پا نشناسند انقدر هم در برابر واگذاری به دولت تعلل کنند انتظار حمایت همه جانبه را هم داشته باشند. در شرایط پس از جنگ انچه بکارید را برداشت میکنید.

 3. رضا تواضعی گفت:

  من فقط می خواهم بدانم این اراضی را ترک ها چگونه می شود پس گرفت ؟
  این سوال بزرگی است که باید مهور مقاومت و دولت قانونی سوریه قبل از هر عملی به ان بیندیشد

  1. ناشناس گفت:

   هدف اصلی ترکیه جلوگیری از تشکیل دولت کردی در کنار مرزهایش می باشد. مثل شمال عراق. تا اینجای داستان یعنی عدم تجزیه سوریه همراستا با اهداف @ مهور @ مقاومت می باشد. حالا که داعش سوخته خودش دست بکار شد. بقول اردوغان ترکیه نافش را خودش می برد. اگر به این ترتیب منبج هم سقوط کنه عین العرب و رقه و … هم در نوبت خواهند بود. شاید کرد ها سرعقل بیایند و بجای اینکه شهرهایشان توسط داعش نو غارت بشه در اختیار دولت قرلر دهند. این تروریستها بدون پشتیبانی هوایی ترکیه کاری نمی تونن در برابر محور مقاومت بکنن. در صورت توافق با دولت حریم هوایی و زمینی شان حفظ خواهد شد. در نهایت ترکیه تروریستها را میفروشه و شمال سوریه را بدولت سوریه واگزار میکنه. چون هدف اصلیشان مقابله با تجزیه سوریه است. اگر دولت سوریه در توانش بود دخالت نمیکردند

   1. عبدی گفت:

    تحلیل شما یک طرف قضیه رو اون هم نصفه و نیمه می بینه؛ کردهای سوریه از زمان جنگ داخلی سوریه هرگز خواستار تجزیه سوریه نبودن؛ اونها سیستم کانتونی را پیاده کردند؛ بارها اعلام کردند که از دولت سوریه تقاضای نوعی سیستم فدرالی یا کنفدرالی دارن الان هم اتفاقا دارن چوب همین رو میخورن؛ تروریست های ارتش نازاد رقیقا دارن تلافی حمایت کردهای عفرین از اهالی نبل و الزهرا و تیز تلافی شکستهای مفتضحانه شون در رقه و دیر الزور و منبج رو سر اهالی عفرین در میارن.
    این از بخش تروریستی غیر رسمی ماجرا.
    اما تروریست های مین استریم عثمانی عفرین رو خیلی خوی انتخاب کردن؛ با یه تیر صد نشون زدن؛ هم نیروهای کرد رو از مرزهاشون دور کردن؛ هم تنها منطقه اسیب ندیده ی سوریه رو ویران کردن تا بعدن بهش سیمان بفروشن؛ هم جایی برای چند میلیون اواره ی سوری مستقر در ترکیه پیدا کردند؛ هم پلی بین نیروهاشون در دو طرف منطقه عفرین در خاک سوریه ایجاد کردند تا مجبور نباشن تروریست هاشون رو از خاک خودشون ترانزیت کنند.
    بی شمار دلیل دیگه هم میتونم براتون ذکر کنم.
    بشار اسد واقعا نخواست از عفرین دفاع کنه چون قبلش بر سر عفرین توافق هایی صورت گرفته بود؛ حالا اینکه بین روسیه و ترکیه بوده یا بین سوریه ک ترکیه الله اعلم

    1. محمد گفت:

     تجزه طلبان عملکردشون با گفته های شما متناقض

 4. احمد گفت:

  جالبه اینطوری هرچی توو یه منطقه زمین بدست میارن توو یه منطقه دیگه به یکی دیگه میدن!
  تا غوطه پاکسازی بشه نصف استان حلب افتاده دست ترکها!! البته مقایسه این دو منطقه شاید قیاس مع الفارغ باشه ولی بیرون کردن ترکها به راحتی بیرون کردن مسلحین نیست!
  وقتی درگیری های شمال حما و ادلب شروع شد با خودم گفتم عید امسال مردم فوعه و کفریا آزاد شدن ولی وقتی ما تو سرزمین خودمون داریم به آمریکا و اروپا عملا باج میدیم (اول سر قضیه هسته ای الانم سر موشکی) دیگه چه انتظاری میشه داشت؟؟
  نیرو هست!! لجستیک هست!! اراده نیست!! گره این قضیه فقط به دست یه مرد باز میشه که هممون منتظر اومدنش هستیم.

  1. ناشناس گفت:

   احسن دوست من فقط منجی عالم بشریت ناجی همه مظلومان هست

 5. عبدی گفت:

  واقعا ناراحت کننده س؛ ویدیوهای منتشر شده ادم رو یاد غارتهایی می اندازه که اشغالگران صدر اسلام در ایران انجام دادن

  1. آرش گفت:

   دقیقا جنس این نیروهای یاغی ارتش مثلا آزاد از جنس خوارج صدر اسلام است

 6. عبدی گفت:

  من خودم کُردم و پنج سال قبل وقتی به دوستام میگفتم بهترین راه برای کُردها در سوریه اینه که به محور مقاومت بپیوندن، بارها به خیانت و بزدلی و حزب الهی بودن متهم شدم؛ هیچ وابستگی به هیچ کسی ندارم؛ انتقادات زیادی هم به خود محور مقاومت دارم؛ اما اگر بجای اعتماد به روسیه و امریکا به همدیگر اعتماد می کردیم خیلی از این اتفاقات رخ نمیداد. هنوز هم دیر نیست به نظر من هر دو طرف کوتاهی کردن؛ هم مقاومت و هم اکراد.
  الان بار چندمه که نیروهای کرد دارن اشتباه تاریخی خودشون رو تکرار میکنن؛ البته نباید اشتباهات طرف مقابل رو هم در گرایش اکراد به امریکا نادیده گرفت.

  1. Mirza گفت:

   به حزب اللهی بودن متهم بشید خیلی خوب است

 7. نعیم گفت:

  نیروهای دموکراتیک واقعا خسته نباشن!خیلی خوب از حریم مرزهای سوریه دفاع کردن!
  همش شعار بود ظاهرا.
  اگه میذاشتن ارتش سوریه کل منطقه رو در اختیار داشته باشه اینطوری نمیشد،
  به نظرم اون ور فرات هم به سرنوشت این ور فرات دچار بشه بد نباشه،
  سر و کله زدن با ارتش آزاد و تروریستهای معلوم الحال به نظر راحت تر میاد،
  دولت سوریه به این کردا اعتماد کرد و مناطق رو در اختیارشون گذاشت اون وقت اینا رفتن پای آمریکایی ها رو به سوریه وا کردن،
  به امید خدا ارتش سوریه و نیروهای مقاومت تمام خاک سوریه رو آزاد خواهد کرد.

  1. عبدی گفت:

   دولت سوریه اعتماد نکرد؛ ناچار شد مناطق کردنشین رو در اختیارشون قرار بده

 8. آرش گفت:

  دست ارتش ترکیه درد نکنه که اعفرین را از دست گماشته های آمریکایی درآورد. متحد دشمن مردم ایران دشمن مردم ما است. امیدوارم اردوغان بعد از عفرین به قولش عمل کند و برود برای گرفتن ممبج و در نهایت هم اراضی را به دولت قانونی و ارتش سوریه پس بدهد که اگر پس ندهد کلاهمان با ترکها در هم خواهد رفت
  انشالله انتخاب آزاد با حضور ناظران بین مللی در سوریه رقم خواهد خرد تا مردم سرنوشت خود را رقم بزنند.

  1. عبدی گفت:

   برادر شما در سال ۲۰۱۸ داری زندگی میکنی؟؟؟
   چه پس دادنی؟ یعنی فکر میکنی ترکیه این همه کشته داده که دودستی تحویل اسد بده؟ بعد اونوقت چرا احرار الشام رو برده تو عفرین؟
   کمی در تحلیلتون جدی باشید از این شوخیها نفریمایید

 9. ناشناس گفت:

  به نظر من هم متوقف شدن عملیات ارتش سوریه در دروازه سراقب نتیجه یک تواقق پشت پرده بین ترکیه روسیه و محور مقاومت بود. مقاومت مقاومت کرد تا عملیات ادامه پیدا کنه تا خروج فوعه از محاصره ولی ناگزیر از همراهی توافق شد. به شخصه فکر میکنم پایبندی به این توافق ابدی نخواهد بود و در نهایت هم ترکیه و روسیه و هم محور مقاومت به اهدافشان خواهند رسید.

 10. مصطفی گفت:

  از صحبت برخی دوستان تعجب می کنم / ما یک متر مرز مشترک با سوریه نداریمن به خاطر منافعمون 60 میلیارد دلار تو سوریه خرج کردیم تشخیص درست یا غلط بودنش کار من نیست ولی چطور توقع داریم ترکیه با اونهمه مرز مشترک و با ارتشی بسیار قوی تر از ما بیکار بشینه و ببینه یه خط زرد از شمال عراق تا آخر سوریه بیخ گوشش شکل گرفته که 4 روز دیگه ادعای یه کشور مستقل می کنن ترکیه به ایران هم لطف کرد و به سوریه و با چراغ سبز روسیه و ایران این کار رو کرد و این منطقه زرد رو دو شقه کرد که بعدا برای همه دردسر می شد / حقوق کردها باید بالاخره تو منطقه به رسمیت شناخته بشه ولی نه با کشور گشایی با مذاکره و درست و ارتباطات درست سیاسی و اقتصادی وگرنه یه کشور کردستان فقیر و محاصره بدرد کردها نمی خوره

  1. Mirza گفت:

   60 میلیون دلاری که ترامپ گفت استناد درستی نیست ..

  2. عبدی گفت:

   در مورد مداخله ایران در سوریه: سوری ها یکبار این کار دو برای ایران کردن در دوران دفاع مقدس؛ شاید اگه کمک های سوریه نبود ما نمی تونستیم تمامیت ارضی کشور رو حفظ کنیم.
   در مورد مداخله ترکیه این نکته رو در نظر داشته باشین که بجز تروریست های داعش و القاعده کسی با این کار همرای نبود یعنی این مداخله بدون اجازه دولت مرکزی صورت گرفت، در حالیکه قضیه ایران کاملا متفاوته

  3. شایان کریمی گفت:

   من هم واقعا از صحبت های شما تعجب میکنم. اول در مورد امار هزینه نظامی ما دوست عزیز اگر کل هزینه ما در عراق و سوریه و لبنان رو در هفت سال گذشته جمع کنیم که بخش اعظم از ان در بخش عراق بلاعوض نبوده است شاید بیش از نصف این مبلغ ادعا شده خرج شده باشد. بالاترین امار ها در سه سال اول توسط تروریست ها دوازده میلیارد دلار بود نقد و غیر نقد با هر مدل اغراق مد نظرشان. این به کنار هزینه خود ترکیه فقط در پرونده اوارگان هم به کنار که احتمالا معادل بخش اعظم هزینه ما در سوریه بوده است.
   در ثانی دوست عزیز هر چیزی مصداق خودش را دارد.باید دید مصداق کار ترکیه چگونه بوده است. ترکیه با عملکردش تماما خودش مسئول این اتفاقات و به قول شما ان خط زرد است چون با طناب پوسیده امریکا و غربی ها چشم بسته و بر پایه توهماتش وارد معرکه سوریه شد و تمام قد پای تروریست ها ایستاد و جدا از هر مدل حمایت ممکن نفتشان هم فروخت. حوادثی که در پرونده دموکراتیک ها پیش امد ضربه مرگبار ترکیه به خودش و منطقه بود حالا هم اینکه بخواهد با تجاوز به خاک یک کشور و حمایت بیشتر از تروریست ها جنایت دیگری را توجیه بکند چه تفاوتی ایجاد میکند؟؟ اگر به دلیل خیانت ترکیه به خودش و منطقه نبود با بازی مفت برای اسرائیل و امریکا بیشتر این حوادث اصلا اتفاق نمی افتادند. بگذریم که چه تعداد از همین افراد حاضر در نوار شمالی با نام ارتش ازاد در سال های اول بدست ترکیه تجهیز و حمایت شدند.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام