به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” مسلحین طالبان و مرزبانان ایران در مرزهای حومه‌ی روستاهای ماککی واقع در شرق شهر زابل درگیر شده و به تبادل آتش پرداختند.

طبق گزارش منابع محلی در مناطق مرزی شهرستان زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان، مسلحین طالبان و مرزبانان ایران از ظهر امروز (۶ خرداد ماه) در مرزهای حومه‌ی روستاهای ماککی، ساسولی و حاتم واقع در شرق شهر زابل درگیر شده و به تبادل آتش پرداخته‌اند. در حال حاضر درگیری‌ها پس از تیراندازی و تبادل آتش توپخانه ای پایان یافته و مسئولان مرزبانی طرفین در حال بررسی اختلافات هستند و علت آن تا این لحظه مشخص نشده است. مسلحین طالبان در روزهای گذشته مانع از فعالیت ماشین آلات ایرانی برای ایجاد دیوارهای مرزی شده بودند و به نظر می رسد که این درگیری نیز ریشه در این موارد داشته باشد.

بر اساس آخرین اطلاعات، تاکنون (ساعت ۱۸) دستکم یک مرزبان ایرانی به شهادت رسیده و چند نفر دیگر زخمی شدند. در سوی طالبان نیز یک نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شده اند.

منابع محلی در استان نیمروز افغانستان مدعی حملات توپخانه‌ای ایران به فرودگاه و مناطق مسکونی روستاهای شمالی شهر زرنج شده‌اند اما این اخبار صحت ندارد و توپخانه ایران مواضع طالبان را مورد حمله قرار داده است.

مناطق تمرکز درگیری بین طالبان و نیروهای مرزبانی ایران در مرز روستاهای ماککی و ساسولی در استان سیستان و بلوچستان – برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید
ویدیویی از حمله مسلحین طالبان به پست مرزی ایران

علیرغم گزارش‌های متعدد از رسانه‌های داخلی و طالبانی مبنی بر حملات موشکی ایران به شهر زرنج مرکز استان نیمروز و روستاهای مرزی افغانستان، هیچگونه گزارش و یا تصویری که حاکی از اصابت موشک‌های ایرانی به این مناطق باشد، منتشر نشده است و این خبر کذب است. همچنین اخبار مبنی بر پیشروی طالبان در خاک ایران صحت ندارد.

در پی درگیری های مرزی امروز در شرق زابل، سردار احمدرضا رادان فرمانده کل انتظامی کشور، به نیروهای مرزبانی این نهاد دستور داد تا شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیک شدن به مرزها را ندهند. در این دستور تاکید شده است که نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هرگونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاکمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند.

همچنین پس از حمله امروز طالبان به مناطق مرزی شرق زابل، پل ابریشم تنها راه ارتباطی شهر زرنج با ایران بسته شد. گذرگاه میلک-زرنج پرترددترین پایانه مرزی بین ایران و افغانستان است و تاثیر بالایی در حجم مراودات بین ایران و افغانستان در جنوب این کشور دارد.

بیشتر بخوانید:
درگیری مرزی ایران و طالبان در شرق زابل تلفات بر جای گذاشت! (ویدیو)
شهادت سرباز ایرانی در درگیری با طالبان (تصویر)
ویدیو: درگیری مرزی طالبان و ایران در شرق زابل

گذرگاه میلک-زرنج بین ایران و افغانستان – برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

درگیری مرزی ایران و طالبان موضوعی است که پس از سیطره این گروه بر حکومت افغانستان در مرداد ۱۴۰۰، به امری عادی تبدیل شده و بارها در مرزهای پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان نیز رخ داده است. عدم تسلط مسلحین طالبان به قوانین و مقررات بین المللی مرزی سبب شده تا زمینه‌ی ناامنی، گسترش قاچاق و فعالیت گروه‌های تروریستی در مناطق مرزی افغانستان بیش از پیش تقویت شود.

بیشتر بخوانید: وزیر خارجه ایران: طالبان را به رسمیت نمی‌شناسیم

ویدیو: تیراندازی مرزبانان ایرانی و مسلحین طالبان در مناطق مرزی
ویدیو: تبادل آتش توپخانه مرزبانان ایرانی و مسلحین طالبان
ویدیو: تیراندازی مرزبانان ایرانی و مسلحین طالبان در مناطق مرزی
  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.