تحولات یمن، ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

چهارشنبه 17 خرداد 1402 - 13:08
https://iswnews.com/?p=95915

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” کشتی هلندی “اندیفور” و کارشناسان سازمان ملل متحد برای نجات و جلوگیری از نشت نفت مخزن کشتی صافر در دریای سرخ وارد بندر رأس عیسی در استان الحدیده شدند.

۱- حضرموت:
در ۱۳ خرداد ماه، حزب اصلاح آمادگی خود را برای انجام نبردی قاطع علیه گروه های مسلح تابع شورای انتقالی جنوب در استان حضرموت اعلام کرد. این امر همزمان با ورود نیروهای کمکی گسترده مسلحین حزب اصلاح در قالب نیروهای الدرع الوطن به شهر سیئون و گذرگاه مرزی الودیعه در چارچوب مقدمات نبرد آتی صورت گرفت.

۲- مارب:
در ۱۳ خرداد ماه، پهپادهای شناسایی آمریکایی به مدت چند ساعت در آسمان شهر مارب پرواز کردند. شهر مارب تحت کنترل مسلحین حزب اصلاح قرار دارد. با توجه به حملات گذشته پهپادهای آمریکایی به عناصر گروه تروریستی القاعده در مارب احتمال می‌رود که این پرواز نیز به همین علت انجام گرفته باشد.

۳- صنعا:
در جریان عملیات نیروهای امنیتی انصارالله علیه جلسه غیرقانونی مجمع عمومی سالانه بهائیان در شهر صنعا، ۱۷ نفر از بهائیان یمن از جمله پنج زن بازداشت شدند. دیده بان حقوق بشر در یمن خواستار آزادی فوری این افراد و محکومیت اقدامات انصارالله علیه فرقه بهائیت در یمن شده است.

۴- الحدیده:
– در ۱۲ خرداد ماه، بالگرد Mi-17 نیروی هوایی ارتش یمن در سواحل استان الحدیده به گشت زنی پرداخت. این بالگرد پیش از این نیز در نبردهای مارب و کمک رسانی به شهرک محاصره شده‌ی الدریهمی در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ به کار گرفته شده بودند.

بیشتر بخوانید:
الدریهمی، از محاصره تا پیروزی + ویدیو و نقشه میدانی
بالگرد انصارالله دوباره به نبرد مارب رفت!

– در ۱۰ خرداد ماه، کشتی هلندی “اندیفور” برای نجات و جلوگیری از نشت نفت کشتی صافر در دریای سرخ وارد بندر رأس عیسی در استان الحدیده شد. کمیته نظارت بر اجرای توافقنامه تعمیر و نگهداری مخزن کشتی صافر به محض ورود تیم تعمیر و نگهداری هلندی به الحدیده نشست خبری با حضور رسانه های داخلی و بین المللی برگزار کرد. دیوید گریسلی، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن در این نشست گفت که عملیات پمپاژ نفت خام این کشتی ظرف ده روز تا دو هفته آغاز خواهد شد. وی همچنین اعلام کرد که عملیات ایمن سازی نفتکش صافر در چهار مرحله از جمله تخلیه نفت از مخزن انجام می‌شود.

– در ۱۷ خرداد ماه، منابع محلی از اتمام کار تعمیر و آمادگی فرودگاه الحدیده برای انجام پروازهای سازمان ملل خبر دادند. این منابع می‌گویند که تعدادی از کارشناسان سازمان ملل برای حمل تجهیزات و اجرای تمهیدات لجستیکی جهت تخلیه نفت کشتی صافر، بزودی از جیبوتی وارد فرودگاه الحدیده خواهند شد.
– نیروهای ائتلاف سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته ۳۴۵ بار آتش بس را در جبهات استان الحدیده نقض کردند. این آتش بس شامل بمباران و پرواز پهپادهای تهاجمی و شناسایی، حملات توپخانه‌ای، گلوله باران و تخلفات دیگر است.
– پهپادهای ائتلاف سعودی طی ۴۸ ساعت گذشته ۱۷ بار مواضع انصارالله در مدیریت حیس و مناطق مقبنه و الجبلیه را بمباران کردند.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.