پس از شروع تهاجم زمینی ارتش رژیم صهیونیستی و آغاز نبردها در شهر غزه صحنه‌های بسیاری از انهدام و آسیب به تانک‌های مرکاوا و خودروهای زرهی این رژیم منتشر شد. مبارزان فلسطینی با استفاده از راکتهای الیاسین ۱۰۵ به استقبال تانکهای متجاوز رفته و با رشادت و تاکتیکهای مناسب از فاصله نزدیک اقدام به شکار مرکاواهای اسرائیلی کردند. تا پیش از نبرد غزه، ارتش رژیم اسرائیل، تله‌های انفجاری و بمب‌ها را مانع و مشکل اصلی عملیات در نوار غزه می‌پنداشت، اما سورپرایز جدید مقاومت فلسطین و استفاده گسترده از راکتهای ضد زره، ارتش اسرائیل را غافلگیر کرد. در ادامه به معرفی و بررسی این سلاح موثر می‌پردازیم.

در ۲۲ مهر ماه گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس از راکت ضد زره دو مرحله‌ای یاسین ۱۰۵ رونمایی کرد.

مهمات الیاسین ۱۰۵ نوعی مهمات ضد زره دو مرحله ای برای استفاده بر روی سلاح RPG7 است و با الگو برداری از راکت دو مرحله ای PG-7VR ساخته شده است.

در ویدیو رونمایی مهمات الیاسین ۱۰۵ که توسط گردان‌های القسام منتشر شد، نحوه ساخت و مشخصات این راکت به نمایش درآمد. با توجه به ویدیو منتشر شده به نظر می‌رسد که دانش ساخت این راکت دو مرحله ای به غزه منتقل شده است و مبارزان فلسطینی در این زمینه خودکفا شده اند.

ویدیو منتشر شده توسط کتائب الاقسام از رونمایی الیاسین ۱۰۵

راکت دو مرحله‌ای الیاسین ۱۰۵ برای غلبه بر زره های واکنشی انفجاری افزودنی (explosive reactive armour-ERA) و زره های کامپوزیتی نصب شده بر روی مرکاوا ساخته شده است. این راکت در مرحله اول به درون زره افزدونی نفوذ کرده و اثر آن را از بین می‌برد و در مرحله بعد، بخش دوم راکت با بدنه اصلی تانک برخورد می‌کند.

سر جنگی دو مرحله ای از دو بخش HEAT (High Explosive Anti Tank) یا خرج گود شدید الانفجار تشکیل شده است. این سرجنگی پیش ساز با قطر ۶۴ میلیمتر در مرحله اول برای عبور از زره واکنشی و زره کامپوزیتی به اندازه کافی قوی است. بعد از شکافته شدن زره اولیه تانک، سرجنگی اصلی با قطر ۱۰۵ میلیمتر به زره اصلی می‌رسد. سر جنگی ثانویه توان نفوذ در ۶۰۰ میلیمتر فولاد نورد شده را دارد. در صورت نبود زره واکنشی این سر جنگی توان نفوذ در ۷۵۰ میلیمتر فولاد نورد شده را خواهد داشت.

نحوه قرار گیری اجزای مختلف راکت الیاسین ۱۰۵

برد راکت الیاسین ۱۰۵ تا ۵۰۰ متر است و برد موثر آن نیز ۱۵۰ متر عنوان شده است. همچنین سرعت این راکت حدود ۳۰۰ متر بر ثانیه است.

این راکت در ابتدای نبرد حماس برای بازپسگیری اراضی فلسطین مورد استفاده قرار گرفت و موفق به شکافتن زره کامپوزیتی مرکاوا مارک ۴ شد. تانک مرکاوا دارای سامانه تروفی است که برای انهدام اهداف ضد زره شلیک شده به سمت تانک مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به انتشار تصاویر، بعد از اصابت گلوله الیاسین به یک تانک مرکاوا یک نفر از خدمه کشته و دیگر اعضای خدمه زخمی شدند. این موضوع نشان داد که سامانه تروفی در مقابله با این راکت ناتوان است و سرجنگی راکت الیاسین ۱۰۵ می‌تواند به زره تانک مرکاوا با موفقیت نفوذ کند. در واقع راکت الیاسین ۱۰۵ بار دیگر افسانه شکست ناپذیری مرکاوا را بر باد داد!

تصویری از برخورد الیاسین ۱۰۵ به تانک مرکاوا

در تصویر بالا به خوبی مشخص است که زره کامپوزیتی تانک شکافته شده و خرج گود مرحله دوم خود را به زره اصلی تانک رسانده است. بنابراین این راکت برای مقابله با قوای زرهی رژیم صهیونیستی توان کافی را دارد. با توجه به شواهد، برخورد از روبرو موجب از کار افتادن تانک خواهد شد. اما برخورد از جناحین توان نابودی برجک تانک را خواهد داشت که این امر میتواند تانک را یا به طور کامل از خدمت خارج کند و یا اینکه میزان تعمیرات آن را تا مدت بسیار طولانی افزایش دهد.

تصویری از نحوه انهدام نفربر زرهی سنگین نمر براساس شاسی مرکاوا مارک ۴

نسخه ترموباریک و ضد سنگر الیاسین ۱۰۵:
راکت الیاسین دارای نسخه ای دیگر با عنوان TBG است. عبارت TBG برای سرجنگی ترموباریک استفاده میشود. در این نوع از راکت، در مرحله دوم به‌جای خرج گود از ترموباریک استفاده شده است.

نکته مهم در این نسخه آن است که این راکت به دلیل استفاده از یک مرحله خرج گود در ابتدا میتواند در سنگرهای بتنی و خاکی نفوذ کند و سپس سرجنگی ترموباریک مرحله دوم عمل کند که تاثیر بسیار زیادی در گرفتن تلفات از دشمن خواهد داشت.

نسخه ترموباریک و ضد سنگر الیاسین ۱۰۵

مشخصات راکت ضد زره الیاسین ۱۰۵:
نوع: راکت دو مرحله ای ضد زره
سازنده: فلسطین
رونمایی: ۱۴۰۲
برد موثر: ۱۵۰ متر
سرجنگی: خرج گود شدید الانفجار دو مرحله‌ای
وزن : ۴/۵ کیلوگرم
وزن مواد منفجره: ۱/۴ کیلوگرم
کالیبر بخش اول: ۶۴ میلیمتر
کالیبر بخش دوم: ۱۰۵ میلیمتر
میزان نفوذ:
قابلیت نفوذ به ۶۰۰ میلیمتر زره واکنشی
قابلیت نفوذ به ۷۵۰ میلیمتر زره غیر واکنشی

راکت ضد زره الیاسین ۱۰۵ – برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

مجموعه پوسترهای راکت ضد زره الیاسین ۱۰۵ به زبانهای انگلیسی، روسی، عبری و آذری:

استفاده از محتوای تحولات جهان اسلام فقط با ذکر منبع و نام “تحولات جهان اسلام” مجاز است.

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.