اخبار
بررسی انفجار نفتکش‌ها در بندر الفجیره امارات

صبح امروز بندر الفجیره انفجارهای متعددی را شاهد بود که طی آن تعدادی از نفتکش های مستقر در آن مورد هدف قرار گرفتند.
منابع رسمی امارات ابتدا خبر را تکذیب و پس از لو رفتن جزئیاتی از صدمه دیدن ۷ تا ۱۰ نفتکش (با نام های المجد، مرزوق، الماریج، خمسا ۱۰ و الامیجال)، هدف قرار گرفتن ۴ نفتکش را تائید کرده و اعلام کردند این حادثه هیچ ضرر جانی نداشته است. دولت امارات همچنین از تحقیق و بررسی این واقعه و چگونگی آن خبر داده است.

شبکه اسکای نیوز با پخش برنامه‌ای ویژه و ارتباط گرفتن با کارشناسانی از واشنگتن، منامه و… به بررسی این حادثه پرداخته و در نهایت چند موضوع را نتیجه گیری کردند:

۱- رصد هیچ موشک و یا پهپادی در آسمان امارات ثبت نشده است؛ بنابراین عملیات از طریق عوامل در زمین انجام گرفته است.
۲- این حادثه، قطعا حمله‌ای از طرف ایران یا حوثیها(انصارالله) است.
۳- روش انجام عملیات به روش‌های حملات نیروهای ایران(سپاه قدس و…) صورت گرفته است.


با توجه به اینکه هیچ گروه یا کشوری مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است، تنها نکاتی که می‌توان اشاره کرد به شرح زیر است:

۱- ماهیت حادثه هر چه که باشد پیامی روشن به امارات و متحدین و مشتریان نفتی آنهاست، و آن اینکه نباید بر روی باز بودن آغوش بنادر نفتی دلخوش باشند، علی الخصوص در حالت جنگی!
مشتریان نفت در دنیا باید بدانند در حالت جنگ و محدودیت فروش نفت ایران، هرگز از سوی امارات و سایرین نمی‌توانند مایحتاج خود را تامین کنند و حامیان دشمنان ایران نیز از امنیت برخوردار نخواهند بود.

۲- به فرض مثال این حادثه حمله‌ای از سوی ایران و یا انصارالله بوده است؛ ترس از اعلام ماهیت و چگونگی حادثه و حتی تکذیب خبر نشان از پوشالی بودن امنیت و اقتصاد نظام اماراتی دارد که کاملا وابسته به خارج و متکی به پول نفت است و در صورت تایید شدن این احتمال، شاهد فرار سرمایه‌ها و شرکتهای مختلف جهان از امارات خواهیم بود.
خط لوله الفجیره سه چهارم نفت دزدان دریایی(امارات) را، فرضا از تنگه هرمز دور می‌زند و به دریای عمان منتقل می‌کند و جز انبارهای بزرگ نفت در منطقه است.

۳- دامنه جنگ با ایران با ناوگروههای غول پیکر آمریکایی و یا بمب‌افکن های استراتژیک مستقر در قطر و یا جنگنده‌های اف ۳۵ اسرائیل مشخص نمی‌شود. ابعاد و دامنه جنگ با ایران با نفوذ بی سروصدا در فجیره و جیزان و جولان و دهها نقطه دیگر در منطقه می‌تواند تعریف شود.
به عبارتی یکی بزنند ده تا خواهند خورد!

۴- این حادثه نشان داد که جنگ اقتصادی و نفتی با ایران در عمل به سادگیِ توئیت‌های دونالد ترامپ نیست و فارغ از جنگ، حتی یک حادثه هم می‌تواند دنیا را از داشتن واردات بدون دردسر نفت محروم کند و علاوه بر آنکه قیمت نفت نیز به فراخور ناامنی جابجا خواهد شد.

 

همانگونه که رسانه‌های اماراتی اطلاع دادند آنها در حال بررسی حادثه هستند و در آینده جزئیات این حادثه بیشتر مشخص خواهد شد.


مطالب بیشتر در خصوص امارات:

امارات؛ ساحل دزدان دریایی!

بررسی سیاست خارجی امارات

ائتلاف امارات و اسرائیل، علیه ایران

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.