اردوغان بار دیگر شرق فرات را به حمله نظامی تهدید کرد!

یکشنبه 14 مهر 98 - 22:01
https://iswnews.com/?p=22041

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با اعلام نارضایتی از روند اجرای توافق دوجانبه آمریکا-ترکیه بر سر ایجاد منطقه امن در شرق فرات، تهدید کرد که به شرق فرات حمله خواهد کرد.

اردوغان طی سخنانی در بیست و نهمین جلسه مشاوره و ارزیابی حزب عدالت و توسعه عنوان کرد که تمامی مراحل آماده سازی به پایان رسیده است و دستورالعمل های لازم داده شده است و این موضوع(حمله) ممکن است امروز یا فردا تحقق یابد.
او گفت ما به اندازه کافی صبر کرده ایم، گشت ها زمینی، هوایی(توسط آمریکا)… ما میبینیم که همه ی اینها داستان بود…

طی یک سال گذشته، اردوغان بارها شرق سوریه را به حمله نظامی تهدید کرده است، در آخرین نوبت از این تهدیدات در ماه آگوست اردوغان بصورت رسمی از آغاز قریب الوقوع عملیات ترکیه در شرق فرات علیه نیروهای کردی خبر داد و این موضوع آمریکا را بر آن داشت تا با ارائه طرح منطقه امن در شمال سوریه از عطش ترکیه برای آغاز عملیات نظامی جدید در شمال سوریه بکاهد و یا حداقل این عملیات را تا مقدار زمان معینی به تاخیر بیاندازد.

اما اکنون پس از اجرای دست و پا شکسته توافق منطقه امن و انجام برخی گشت های مشترک زمینی و هوایی ترکیه و آمریکا در شرق فرات، به نظر میرسد آنکارا از اعمال آمریکا راضی نیست و خود را فریب خورده ی این میدان احساس میکند.

هرچند که با توجه به تجربه ناموفق توافق منبج بین آمریکا و ترکیه، بسیار بعید است که ترکیه فریب خورده باشد و ندانسته باشد که توافق منطقه امن پیشنهادی آمریکا در شرق فرات نیز ناراکارآمد از آب بیرون خواهد آمد؛ بلکه به نظر میرسد اردوغان با علم بر این موضوع بار دیگر تلاش دارد تا با علم کردن حمله نظامی به شرق فرات و SDF، از آمریکا و کردها امتیاز بگیرد و آنها را برای امتیاز دهی بیشتر آماده کند.

بنابراین یا آمریکا و کردها به ترکیه امتیاز میدهند و یا ترکیه حمله ای نظامی هرچند محدود را در شرق فرات آغاز خواهد کرد.از سوی دیگر پس از اظهارنظر اردوغان، آمریکا از تصمیم های یکجانبه ترکیه در خصوص این موضوع بشدت انتقاد کرد و بصورت ضمنی از افزایش سرعت اجرای توافق صورت گرفته بین دو کشور خبر داد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. نعیم گفت:

  مسئول وضع پیش آمده متاسفانه فقط کردها هستند،
  نه حاضر هستند تحت حاکمیت سوریه قرار بگیرند نه توانایی حفظ اراضی تحت کنترل خود را دارند.
  عفرین را که به راحتی واگذار کردند.
  نوار شمالی هم که به زودی از دست میدهند.
  ظاهرا فقط زور و زبانشان در برابر دولت سوریه دراز است.
  این گوی این میدان.
  به زودی حمله به شمال سوریه شروع میشود. بفرمایند دفاع کنند.

 2. ناشناس گفت:

  اتفاقاتی همچون دره دیلان دیاربکر حوادث درسیم جنگ ایران و عراق حمله شیمیایی به سردشت وحلبجه درگیری‌های پاوه عملیات انفال پاکسازی کردهادرکرکوک قتل عام کردهای سنجار موصل تلعفر عملیات عفرین کشتار کردهای تل ابیض مقاومت چهارماهه کوبانی وحالا هم شرق فرات نمونه هایی ازمظلومیت کردهاست امیدوارم هرچه زودتر کردهاودولت سوریه توافق کنندتابتوانندباارتش جنایتکارواشغالگر ترکیه مقابله کنند انشاالله

تبلیغات در تحولات جهان اسلام