اخبار
سخنان سید حسن نصرالله در خصوص تحولات اخیر لبنان
اخبار, غرب آسیا, لبنان ۲۷ مهر ۱۳۹۸

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری تحولات جهان اسلام؛ سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم جاماندگان راهپیمایی اربعین حسینی در نزدیکی حرم مطهر حضرت سیده خوله (س)، دختر امام حسین (ع) در بعلبک، درباره تحولات اخیر لبنان سخنرانی کرد.

خلاصه سخنان سید حسن نصرالله:
_بعد از گذشت قرنها از شهادت امام حسین (ع)، هنوز هم هستند کسانیکه با شنیدن صدای مظلومی، لبیک گویان در میدان حاضر می شوند.

_بعلبک یکی از مسیرهای عبور کاروان اسرای عاشورا بعد از واقعه عاشورا از کربلا بود و اهل بعلبک به یاری کاروان اسرا شتافتند و اکنون نیز پس از سال ها ثابت کردند که همچنین در جبهه و میدان حق علیه باطل هستند و ندای لبیک یا حسین و لبیک یا زینب سر دادند.

_برخی از مسئولان سیاسی در لبنان در وضعیت موجود از پذیرفتن مسئولیت شانه خالی می کنند و تبعات را به گردن دیگران می اندازند.

_وضعیت اقتصادی در لبنان زاده یک ساعت و یک ماه و یک سال نیست و نتیجه عوامل متعددی است که طی ده ها سال گذشته انباشت شده است و تمامی کسانی که در سی سال گذشته مسئولیتی داشته اند در وضعیت موجود مسئول هستند و باید مسئولیت خود را بپذیرند و باید در حل و فصل وضعیت موجود مشارکت کنند و به مسئولیت خود عمل کنند زیرا کناره گیری از مسئولیت آسان ترین کار است و هیچ کس حق ندارد از زیربار مسئولیت شانه خالی کند.

_دو خطر اصلی لبنان را تهدید می کند: خطر اول سقوط مالی است و خطر دوم خروش و خشم مردمی در صورت اقدامات غلط برای اصلاح وضعیت موجود است که ما لبنانی ها می توانیم از سقوط مالی بدون برانگیختن خشم مردمی جلوگیری کنیم.

_مهمترین نتیجه ای که از اعتراضات مردمی طی دو روز گذشته می گیریم این است که مردم زیر بار مالیات ها و هزینه های جدید نمی روند و اغلب مردم لبنان از طبقات فقیر هستند.

_مشکل اصلی در واقع این نیست که چه کسی در راس حکومت است مشکل اصلی در راه و روش اتخاذ شده است. مسئولان باید بدانند که زمانی مردم تصمیم بگیرند باید آنها کنار بروند.

_این درست نیست که حکومت به وضع هزینه ها و مالیات های جدید دست بزند.

_اقدامات اخیر فقط فقرا را قربانی می کند و با طبقات بالاتر کاری ندارد مردم لبنان تنها در صورتی این قربانی شدن را قبول میکنند که شامل همه طبقات اجتماعی شود نه فقط فقرا.

_با یک بحران جدی درخصوص عدم اعتماد مردم به مسئولان مواجه هستیم. از کناره گیری دولت کنونی حمایت نمی کنیم و دلیل آن هم این است که امکان ندارد دولت جدید طی یک سال و چند سال آینده تشکیل شود.

_برخی از برکناری دولت کنونی و تشکیل دولت تکنوکرات صحبت می کنند و باید بگویم که دولت تکنوکرات حتی دو هفته هم دوام نمی آورد و هرکس که امروز خواستار تشکیل این نوع حکومت است اولین کسی خواهد بود که پس از تشکیل آن خواستار برکناری خواهد بود.

_برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی نیز نتیجه ای ندارد و منجر به تکرار پارلمان کنونی می شود. اگر حکومت کنونی نتواند مشکلات کنونی را حل کند حکومت دیگری نیز نخواهد توانست آن را حل کند.

_اینکه می‌گویند حزب الله برای تظاهرات علیه بانک‌ها برنامه‌ریزی می‌کند، نادرست است.

_ما صدای دردمند شما را شنیدیم و پیام شما به گوش دولت رسید و بسیار قوی بود این اعتراضات پیامی بود که مسئولان باید بر اساس این پیام اقدامات لازم را انجام دهند.

_حزب‌الله به فریادها و اعتراضات شما احترام می‌گذارد.

_این اعتراضات نشانگر خشم عمومی بود و همه ما به تصمیم شما برای تظاهرات اعتراض آمیز احترام قائل هستیم. اهمیت این حرکت شما در این بود که کاملا صادقانه بود و هیچ حزب و سازمان و یا سفارتخانه خارجی پشت آن نبود

_اگر وقت آن برسد که حزب الله به خیابان بیاید، ما را در خیابان خواهید دید و همه معادلات تغییر خواهد کرد اگر لازم باشد برای مقابله با وضع هزینه های جدید به خیابان ها بیاییم، می آییم و آن وقت تا زمانی که اهدافمان محقق نشود تجمعات را ترک نمی کنیم.

_در شرایط کنونی همه بخش های دولت و حکومت باید با یکدیگر همکاری و همبستگی داشته باشند و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکنند و هرکس که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند باید محاکمه شود به ویژه آنانکه کشور را به این وضع رسانده اند.

_برخی گروه های سیاسی تلاش دارند که با تیم ریاست جمهوری لبنان وارد مناقشه شوند و رئیس جمهوری را برکنار کنند باید به آنها تاکید کنم که شما وقت خود و وقت دیگران را تلف می کنید و این مسئله ای نیست که توانایی انجام آن را داشته باشید.

_ما در حزب الله از مردم و کشورمان حمایت می کنیم و آنها را تنها نخواهیم گذاشت و اجازه نخواهیم داد هیچ کس این کشور را در مسیر سقوط قرار دهد و همچنین بار دیگر بر همبستگی خود با جبهه حق در منطقه و کشور و مردممان تاکید می کنیم و هیچ گاه مظلومان را تنها نخواهیم گذاشت و به معترضان هم هشدار می دهیم که اجازه ندهند گروه یا احزابی این تحرکات را به نفع خود مصادره کنند.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.