ثمره توافق مسکو؛ آزادسازی مسیرهای M5 و M4 سوریه

 جهاد رضا
نویسنده: جهاد رضا
جمعه 16 اسفند 1398 - 01:08
https://iswnews.com/?p=29296

نهایتا امروز ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، پس از دیدار پوتین و اردوغان توافقی پیرامون پایان درگیری‌های ادلب سوریه حاصل شد که نتیجه این توافق تکمیل و تثبیت پیروزی ارتش سوریه و مقاومت اسلامی از یک سو و از سوی دیگر تکمیل شکست و عقب‌نشینی ترکیه و مسلحین تحت حمایت او بود.

طی این توافق، ترکیه از خط قرمز خود که به عنوان هدف عملیات‌ش در ادلب اعلام شده بود، یعنی عقب‌نشینی ارتش سوریه به پشت جاده M5 و رفع محاصره پایگاه‌های مراقبتی ارتش ترکیه عقب‌نشینی کرد و عملا پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه تثبیت شد. در مقابل، هدف عملیات اخیر ارتش سوریه که آزادسازی مسیرهای راهبردی M5 و M4 بود حاصل شد. مسیر M5 یعنی جاده حلب به دمشق طی عملیات اخیر ارتش آزاد و در این توافق تثبیت شد و جاده M4 یعنی سراقب به لاذقیه نیز طی این توافق تا حاشیه ۶ کیلومتری از حضور مسلحین تخلیه و توسط گشتی‌های ترکیه و روسیه تأمین خواهد شد. بنابراین پیش‌روی اخیر در جبل‌الزاویه تثبیت و مابقی حاشیه جنوبی مسیر M4 نیز عملا خالی از مسلحین خواهد بود و کار برای پیشروی‌های آتی به سمت ادلب و جسرالشغور تسهیل خواهد شد.

این توافق قطعا توافقی موقتی است و پایدار نخواهد ماند، خصوصا آنکه مناطق حاشیه M4 پایگاه نیروهای سرسختی چون حزب اسلامی ترکستان است و ترکیه اگر هم بخواهد کار ساده‌ای برای تخلیه آنان نخواهد داشت و همین امر دلیل کافی برای پیشروی‌های ارتش سوریه به سمت ادلب و جسرالشغور را فراهم خواهد کرد.

حصول چنین توافقی ثمره پیشروی‌های مستمر ارتش سوریه طی چهار ماه اخیر در استان ادلب و استان حلب سوریه بود که در آخرین مرحله آن و با نزدیک شدن به شهر ادلب، سخت‌ترین و خونین‌ترین درگیری‌ها میان ارتش ترکیه و مسلحین مورد حمایتش از یک سو و ارتش سوریه و مقاومت اسلامی از سوی دیگر واقع شد.

حساس‌ترین و سرنوشت‌سازترین این درگیری‌ها پس از آن واقع شد که ارتش ترکیه در یک اقدام غیرمنتظره به مقر حزب‌الله لبنان حمله کرد و طی آن، هشت‌تن از رزمندگان حزب‌الله لبنان به همراه چندتن دیگر از رزمندگان افغانستانی #فاطمیون به شهادت رسیدند. اردوغان در حالی دستور چنین حمله‌ای را صادر کرد که اساسا تا پیش از این حمله، نیروهای مقاومت اسلامی ( اعم از ایرانی و حزب‌الله و … ) نقش مستقیمی در عملیات اخیر ارتش سوریه در ادلب نداشتند و این ناشی از اولویت‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران بود که عدم تنش با ترکیه را در دستور کار خود قرار داده بود و صرفا به پشتیبانی اطلاعاتی و توپخانه و پهپادی ارتش سوریه اقدام می‌نمود.

اما همه چیز پس از حمله ناشیانه ترکیه به حزب‌الله لبنان دگرگون شد و برای اولین بار بیانیه‌ای با عنوان مرکز مستشاری نظامی ایران در سوریه منتشر شد و نسبت به عواقب این حمله هشدار داده شد. فردای آن روز، نیروهای مقاومت اسلامی و مشخصا حزب‌الله لبنان با حضور مستقیم در عملیات آزادسازی شهر راهبردی سراقب حضور پیدا کردند.

نیروهای ویژه حزب‌الله موسوم به قوات الرضوان محور شرق و شمال سراقب را بدست گرفتند و سوریه شاهد یکی از نادرترین عملیات‌های شهری شبانه در تاریخ ۹ ساله خود بود. تا صبح روز بعد، خبر آزادسازی سراقب منتشر شد و عملا میدان جنگ از این جا به بعد به ضرر ترکیه پیش رفت. تا سرانجام همه کانال‌های سیاسی خود را برای اقناع روسیه و اعلام آمادگی خود برای پذیرش یک آتش‌بس فوری اعلام کند.

ماحصل دخالت اخیر ارتش ترکیه در ادلب سوریه موسوم به «سپر بهار» را باید ناکامی نظامی و همچنین سیاسی دانست که نتیجه عدم توجه به ظرفیت‌های سیاسی و نظامی خود و طرف‌های مقابل بود. در این میان سیاست‌های عجولانه و اقدامات شتاب‌زده و ناشیانه از جمله حمله به حزب‌الله لبنان مزید بر علت شد و عواقب این اقدام ترکیه منحصر به ادلب و حتی سوریه نماند و نخواهد ماند و اثرات منطقه‌ای قابل توجهی برای او خصوصا در سطح عمومی خواهد داشت.

آینده این توافق نه‌چندان پایدار هم، به نفع ارتش سوریه تمام خواهد شد و پس از تثبیت پیشروی‌های اخیر، به جایگزینی تلفات نیروی انسانی خود و همچنین تجهیزات و تسلیحات از دست‌رفته‌اش خواهد پرداخت. پیشروی به سمت ادلب و جسرالشغور نیز، مقدماتی لازم دارد که این آتش‌بس زمان لازم برای آن را فراهم خواهد کرد. و پیش‌بینی می‌شود که در انتهای بهار یا تابستان سال آینده نقض آتش‌بس توسط مسلحین زمینه لازم برای پیشروی ارتش سوریه به سمت ادلب را فراهم خواهد کرد.

در نهایت این پیروزی را باید نتیجه مقاومت هفته آخر این نبرد و خصوصا ورود حزب‌الله لبنان دانست که امید ترکیه را ناامید کرد. در حالی که روسیه به دلایل مختلف خود را از نبرد سراقب کنار کشیده بود تا شاید به وسیله ترکیه به منافعی در داخل مناطق تحت سیطره دولت سوریه علیه مقاومت اسلامی دست پیدا کند و همچنین تقابل‌هایی در سطح منطقه رقم بخورد تا در کنار گسست منافع سایر بازیگران منطقه‌ای هم‌چنان قدرت تعیین‌کننده برتر باشد که در اولی موفق نبود و در دومی اندکی پیش رفت که البته هزینه‌ای هم متحمل نشد.

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ناشناس گفت:

  کلا خیلی خوشحاله نویسنده متن ترکیه اون چیزیو که میخاس داره یعنی تصرف ادلب مثل عفرین و شمال شرق سوریه جنگ تمام شد و سوریه سه قسمت شد

  1. ناشناس گفت:

   نوشته حفظ تمامیت ارضی سوریه یعنی خیالهای خام اربابت آتاترور تمام.

 2. رضا گفت:

  تکلیف پایگاه ها و مراکز مراقبتی ارتش ترکیه که اکثرا هم توسط ارتش سوریه محاصره شدن چی میشه؟؟ قرار هست تخلیه بشه؟

 3. میثم گفت:

  این پیروزی من رو به شدت یاد اواخر عملیات آزادسازی حلب انداخت زمانی که تروریست ها در چندین عملیات ویرانگر و بسیار گسترده موفق شدند محاصره حلب را بشکنند آن هم دو روز قبل از ملاقات پوتین و اردوغان و اگر محاصره می شکست روسیه به اداره اشتراکی حلب تن میداد اما مقاومت تعدادی معدود و گمنام از اعضای حزب الله در جنوب حلب همه معادلات را تغییر داد و باعث عدم شکستن کامل محاصره شد که چند روز بعد با لطف فداکاری همین چند مجاهد حزب الله دوباره محاصره حلب برقرار شد و دست روسیه در مقابل ترکیه پر شد و نتیجه آزادسازی کامل حلب و تمامی پیروزی های عظیم بعد از آن بود
  مشابه این اتفاق این بار در سراقب افتاد

  1. ناشناس گفت:

   البته اگه جنگنده های روس نبودن محاصره قطعا می شکست

 4. سینا گفت:

  سخنان دیروز کمال قلیچ دار اوغلو نشان داد هنوز مردان وطن پرست در ترکیه زنده هستند یقیناً اکثریت فرماندهان ارتش ترکیه نیز از این مرام برخوردارند کما که در کودتای چند سال پیش خود آن را نشان دادند. واقعا شان کشوری همچون ترکیه نیست که گروه منافق و خاین و پست اخوان المنافقین و اردوغان ناصبی حثیتشان را لگدمال کنند، این خون‌ریزان بی‌شرم انشاالله بزودی با ابتکار ارتش وطن پرست ترکیه همانند اقدام انقلابی ارتش مصر، به زباله‌دان فرستاده خواهند شد.

  1. ناشناس گفت:

   مرام؟!اونم فرماندهان ارتش ترکیه؟! ترکیه خیلی وقته راهشو گم کرده..زبانش عوض شد خطش عوض شد خواست اروپایی بشه که نشد خواست علمدار اسلام بشه که نشد خواست خلافت عثمانی رو از نو بنا کنه که نشد و نخواهد شد.درسوریه و لیبی دخالت کرد و موفق نشد اردوغان خودش و کشورشو مضحکه دنیا کرده.مشکل ترکیه ریشه ای تر ازاین حرفهاست..مثل تشنه ای دنبال هر سرابی میره ولی به آب نمیرسه

 5. رضا گفت:

  گرچه تکرار مکررات است ، اما کارشناسان زبده سیاسی و نظامی بار ها و بار ها هشدار داده بودند که روسیه قابل اعتماد نیست و هشیار باید بود و کل تخم مغها را درین سبد نباید ریخت ولی در سطح سیاست مسلط بر جمهوری اسلامی این خطا و اشتباه اتفاق افتاده است و ضرر قدرت مطلقه همین خواهد بود .

 6. ناشناس گفت:

  سلام
  یعنی آتش بس شد.
  تا کی و اگر آتش بس شده مقصد بعدی ارتش سوریه کجاست.

 7. یخ گفت:

  با سلام و خسته نباشید بگم که بی طرفی در نشر اخبار مهمترین دلیلیه که من به جای بعضی…. از اخبار شما استفاده میکنم، این ویژگی رو از دست ندید. در مورد روسیه هم باید محور مقاومت محطاتانه عمل کنند زیرا سابقه طولانی در استعمار دارد، بهتره حواسمون باشه که خنجر از پشت نخوریم.

 8. محمدرضا گفت:

  ترکیه باید بدونه محور مقاومت هیچگاه نمی گذارد پای سربازان ترک به کشور سوریه باز بشه ترکیه باید عقب نشینی می کرد وگرنه جای جای سوریه محل دفن سربازان ترک بود

 9. ناشناس گفت:

  ترکیه اسالت خود را حدود ۹۰ ساله گم کرده.یه مثلی هست که میگن کبک میخواست راه رفتن غاز را یاد بگیره راه رفتن خودش هم یادش رفت. .اما واقعیت ترکیه اینه که از زمانی که در بالکان شکست .خوردند خیلی جاها را از دست دادند. وترکیه کوچک و کوچک شد. تا رسید به وسعت فعلی امروز ۷۸۰۰۰۰ کیلومتر مربع. هر سیاست مداری هم سر کار میامد یه قولی میداد. اما از زمانی که اردغان پاشا امده می خواست هم ترکیه را عضو اتحادیه اروپا کنه .هم ترکیه را بر گردانه به زمان عثمانی. اولا دستش زیاد باز نشده بود یه کارهای میکرد. ولی از شور بختی اردغان پاشا. بعد قضیه سوریه ترکیه در صف تروریستها بود همه دیدند و سورنای اردغا پاشا شکست.دیگه دستش به همه باز شود. الانهم این ور اونور میزنه بلکه کاریکند.نمیشود.

 10. ناشناس گفت:

  سوریه ازاد خواهد شد به حول قوه الهی یامهدی یا مهدی در این وسط ترکیه ضرر میکند.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام