زود قضاوت نکنیم! قضیه جانباختن شهروندان افغانستان در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی ایران به دلایل زیادی مشکوک و دسیسه دشمنان دو ملت برادر و هم فرهنگ می باشد که در مطلب زیر به بعضی دلایل این موضوع خواهیم پرداخت.

۱- قضیه عبور غیرقانونی جدید نیست:
نزدیک پنجاه سال است که شهروندان افغانستان از راه های قاچاق و غیرقانونی وارد خاک ایران می‌شوند و تاکنون سابقه نداشته که ماموران مرزبانی ایران چنین برخوردی کرده باشند، حتی موارد زیاد افراد با مواد مخدر نیز دست گیر شده اند ولی هیچگاه کسی آنها را نکشته و برخوردها از حد قانون فراتر نبوده است.

۲- آب از افغانستان به سوی ایران می رود:
چگونه است که پیکر جان باختگان برخلاف آب شنا کرده و در داخل افغانستان پیدا شده است؟!
این بدین معنی است که هنوز ثابت نشده محل حادثه کجا بوده است. اگر داخل خاک جمهوری اسلامی بود، قطعا آب پیکر آنها را به خاک ایران میبرد. گذشته از این موضوع، اگر عامل جنایت پلیس ایران می‌بود چرا باید اجساد را به آب بیاندازند؟ در حالیکه راههای زیاد برای پنهان کردن اجساد وجود دارد.
خود مسئله به آب انداختن این پیکرها با توجه به سابقه‌ی اختلافات دو کشور بر سر آب، حکایت از یک هدف از پیش تعیین شده و دسیسه دیگر دارد.

۳- دشمنان خارجی دو ملت:
کشورهای خارجی که چشم دیدن رشد روزافزون برادری و همدلی دو ملت ایران و افغانستان را ندارند، همواره در روابط دو کشور سنگ اندازی می‌کنند و حالا نیز در پشت چنین ماجرایی (که دست های شیطانی در پشت پرده‌ی آن است)، سعی در فریب افکار عامه و اخلال در روابط دو کشور را دارند.

۴- افراد مغرض و حسود داخلی:
افراد مغرض داخل ممکن است در طرح این توطئه دست داشته باشند، و در حالی که هنوز حقیقت روشن نشده است به دنبال ایجاد تنش و نفرت و اتهام زنی به کشور مقابل هستند.
صفحات جعلی و افراد معلوم الحال در رسانه های اجتماعی دنبال ایجاد نفرت و تنش هستند. بعنوان نمونه “شاه حسین مرتضوی” مشاور فرهنگی رئیس جمهور و مقام رسمی دولتی است که علیرغم اینکه نظر هیات تعیین شده از سوی دولت افغانستان هنوز اعلام نشده است، ایشان در دفاع از شهردار کابل پیامی را منتشر کرده و مردم را به اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی ایران تشویق کرده است.

۵- گروههای تروریستی:
مرزهای دو کشور همسایه بستری مناسب برای فعالیت گروههای تروریستی و قاچاقچیان مواد مخدر می‌باشد. هر یک از این گروهها گرایشات و اهداف مشخص و حامیان منطقه ای و بین المللی خود را دارند که با دستور آنها می‌توانند به عنوان ابزار آنها و در راستای اهداف آنها عمل کنند. همانطور که گروه تروریستی و تندرو “جیش العدل” در مرزهای افغانستان و پاکستان فعالیت دارد و از هر وسیله که بتواند بر جمهوری اسلامی ایران فشار بیاورد و به اعتبار آن لطمه وارد کند دریغ نخواهد کرد.
در حال حاضر آن گروه گروگانهای زیادی از شهروندان افغانستانی را نزد خود دارد که در جاده ها و… دستگیر شده اند و در زندانهای نامعلوم در خارج از خاک جمهوری اسلامی نگهداری می‌شوند. من شخصا دو نفر را میشناسم که بیش از یک سال است که به چنگ این گروه اسیر می‌باشند و یک نفر را نیز دیدم که به همراه ۴ نفر دیگر از چنگ این گروه فرار کرده بود و از صدها اسیر در بند این گروه سخن میگفت.

۶- آب نادیده ز پا موزه کشیدن خطاست:
اینکه هیات حقیقت یاب دولت هنوز گزارش خود را ارائه نکرده، چگونه است که جمعی تلاش دارند تا قضیه را ثابت شده جلوه دهند و با برانگیختن احساسات مردم، افکار عامه‌ی مردم را بسوی اهداف شان بکشانند.
بر فرض مثال که این قضیه درست باشد و چند سرباز یا مرزبان این خطا را مرتکب شده باشند، که این کارشان نابخشودنی است و باید محاکمه شوند. میدانیم که جرم یک عمل شخصی است و اشخاص دچار خطا می شوند و باید به جرم شان رسیدگی شود.
در تمام کشورهای جهان رفتارهای خشونت آمیز از پلیس سر زده است و اخیرا شاهد محاکمه سه پلیس فرانسه به دلیل بدرفتاری با یک مهاجر افغانستانی در زندان بوده‌ایم، همچنان که در محکمه‌ی جمهوری اسلامی ایران نیز افراد خطاکار محاکمه شده و حتی بعضا به اعدام محکوم شده اند.

نباید فراموش کنیم که میلیونها شهروند افغانستانی در ایران دهها سال است که زندگی می‌کنند و از خدمات تحصیلی، رفاهی و اجتماعی آنجا بهره می‌برند، از بودجه آنجا برای مصارف و مخارج میلیونها مهاجر هزینه متحمل می‌شوند، آیا به این فکر کرده ایم که مهاجرین افغانستان بجای زندگی در اردوگاهها در سایر کشورها، در ایران به شهرها و روستاهای آنجا رفته و با تمام لایه های شهروندان ایرانی یکجا زندگی میکنند؟!
یا در همین روزهای اخیر که فقر و بیکاری گلوی مردم ما را می‌فشارد و هزاران تن گندم از بندر و خاک کدام کشور به افغانستان انتقال پیدا می‌کند؟ فراموش نکنیم که وجود بنادر ایران نظیر چابهار است که برای تجارت و ترانزیت کالا به افغانستان حیاتی است.

امید است که زود قضاوت نکرده و خردمندان جامعه به توطئه های دشمنان دو ملت هم فرهنگ پی ببرند.
گذشت زمان ثابت خواهد کرد که چه جریانی دوستی بین دو کشور همسایه و هم فرهنگ ایران و افغانستان را نمی‌خواهد.

 یاسر
یاسر
 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. 85Hatef شنبه, ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱

  شما خبر گزاری مستقل هستید یا مثل رسانه های داخلی ایران دیدگاه نظام رو پیش میبرید. من هم صد درصد مطمئن نیستم مقصر کیست. اما جنایت خیلی زیاد برای مهاجران افغان رخ میدهد که حتی نمیتوانن شکایت کنن و شما فقط جنبه های خوب و رفتار ۴۰ ساله رو یاد آور میشود پس مسلمان بود به چه دردی میخورد وقتی دست بردار مسلمان رو فقط برای ترحم بگیری نه از رو انسانیت

  پاسخ
  1. Mirza یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۰

   سلام. این یادداشت توسط یک افغانستانی با وجدان و بی طرف نوشته شده است. کسی که در خود کشور افغانستان است! صدای حق را باید شنید حتی اگر از داخل جمهوری اسلامی ایران نباشد.

  2. m.a یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۲

   برادر گرامی بنده به شخصه به سیاست کشورمون که به افغانستانی ها تابعیت نمیده معترضم در مورد ابعاد این قضیه هم اطلاعاتی ندارم اما این خوب می دونم برخی از افرادی که امروز حامی افغانستانی ها شدن ولله از بغض نظام ایران حب شمارو به دل گرفتن وگرنه تا همین چند روز زیر پست های اینستاگرامی انواع و اقسام الفاظ رو نثار عراقی ها و افغانستانی ها میکردن و دم از پان ایرانیسمی میزدن فارسی زبانان آن ور آبی هم دیگه نیازی به معرفی ندارن.

  3. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۲

   افغانهای زیادی تابعیت گرفتند شما کم اطلاع هستید البته شرایطش دادباید داشته باشند پس قضاوت بر اساس کم اطلاعی کردن طبق نص صریح قران گناه است و اعتراض شما بیشتر به اشک تمساح شبیه است

  4. m.a دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۲

   من اشک تمساح نریختم اما جمله م قبول دارم که کلی گویی بود بله افرادی هستن که تابعیت گرفتن و افرادی هم هستن که نگرفتن و اتفاقا بلحاظ مبانی فکری بسیار به جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی نزدیکند نمونه ش هم جلوی چشمم هست که از دوستانم هستند و هنوز باید بروند برای تمدید اقامت به سفارت مراجعه کنند…بنده هم در کامنت اول گفتم این پروپاگاندا کار همون غربگراهاست منتها در لفافه گفتم…ما مثل ترکیه و بقیه کشورها نیستیم که از آوارگان و مهاجرها سو استفاده ببریم نگاه کنید ترکیه چطور به سوری ها برای جذب نخبگانی تابعیت میده البته باید سازوکار این کار هم درست و بر طبق قاعده مشخصی باشه….بازم حرف قبلمو تکرار میکنم فریاد وا مصیبتای داخل کشورمون ایران اکثرا فریاد مخالفین نظام

  5. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۸

   این حرفها را عوام الناس شاید باور کنند . خودت یک کلاش هستی .این حادثه بار اول که نیست . خوب است که کاراگاه درک نمی باشی !
   یک درصد افغان ها بعد از ۴۰ سال با هزار مشکل تابعیت دارند

  6. میثم یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹

   ایران به اتباع هیچ کشوری به این سادگی تابعیت نمیده چه برسد به افغانستان و یا هر کشور دیگری

  7. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳

   اگر به گروه فاطمیون ملحق شوند و یا زن افعانی با مرد ایرانی ازدواج کند و یا سرمایه گذاری کا افرین در ایران انجام دهد و چند مورد قانونی دیگر تبعیت ایرانی میتوان گرفت هیچ کشوری به دیگر ملل تبعیت بی قانون نمیدهدحتی افغانستان ملیت راحت به ایرانی نمیدهد

  8. علی دوشنبه, ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۹

   اگه بخوان به راحتی به هرکس تابعیت بدن همین فردا بیست ملیون خارجی میان دنبال تابعیت گرفتن، توقع غیر منصفانه نداشته باش، هیچ کشوری نمیاد راحت تابعیت به خارجی ها بده

  9. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۹

   یعنی دیگه چکار کنند که شما انسانیت بنامید؟ اگر از روی ترحم بود که مثل برخی کشورهای غربی لقمه نان نان و نشانداری را در وسط افغانستان میانداختند و دورش هزار تبلیغ میکردند افغانستان از زمان تاسیس جمهوری اسلامی حقابه ایران را یعنی تنها کمکی که به ایران میتوانست بکند را نمیدهد که نشانه تخاصم دول مختلف ان کشور با جمهوری اسلامی است گرچه افغانها برادران ایران و خاکش جزیی از کشور بزرگ اریایی است روزانه ده ها افغانی توسط تروریستها رسماکشته میشود چرا شعور سیاسی نباید باشد که همان تروریستها افغانهایی که از ایران میایند را به جرم هزاره و شیعه بودن میکشند؟

  10. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۷

   اینو هرکه گفتن واقعیت دارد دورود بر شما

 2. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲

  هفته آینده همه فراموش می کنند
  افغانستان که آلمان نیست این چیزها مهم باشد، هر روز این اتفاق می افتد

  پاسخ
  1. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۳

   نه فرانوش نمیشه چون استعمارگر به این تفرقه ها نیاز داره کشتار هزاران نفر افغانی توسط امریکا اصلا ذکر نمیشه فراموش شدنش که سهل و بدون تعجب است و گرنه عبدالغنی ریس جمهور ننیشد

 3. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷

  چرا دوست داریم همیشه کاستی هامون رو که ناشی از بی تدبیری خودمون هست گردن یه نفر دیگه علی الخصوص دشمن بندازیم؟؟؟

  پاسخ
  1. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳

   اینکه راه ورودی چند هزار ساله اب به هامون رادبستند بله که بخاطر تدبیری خودمان است اگر همان روز اول هواپیماهای ایران سدهای مسیر رودخانه را با جرات و بشدت منفجر میکردند نه طالبان نه دولتهای دیگر افغانستان جرات بستن اب زندگی و منبع کار و حیات طبیعی قشر بزرگی از مردم و سرزمین سیستان را نداشتندالبته انتظار میرفت مردم افغانستان بعد از تشکیل جمهوری اسلامی ایران این جدایی که استعمارگران بین استانهای افغانستان با مام میهن اریایی خود را بوجود اوردند را بابینش برادری و اتحاد خاتمه بخشند که کشور بزرگ پارس چون قبل از شکستهای قاجاریه دوباره رویش کند

  2. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۸

   شاید شما نمیدنی درد انها چیه خداوند سرنوشت هیچ کسی را بدست دیگری ندهد اون از کافران اینهم از مسلمانان

  3. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱

   چرا تا سخن از حق ایران درمورد روابط با عراق یا افغانستان میاد برخی اشنا به زبان فارسی و از ان عجیبتر ایرانیان ناراحت میشوند

 4. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸

  البته که آلبانی نشین ها بیکار نیستن

  پاسخ
 5. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۴

  سلام دوستان من یک بلوچ شیعه هستم ساکن ایران اینجا به دنیا آمده ام دوستان هم اکنون در ایران ما در بدترین حال در ایران زندگی میکنیم اگه حرفم را باور نمیکنید سری به کمپ شهید چمران بردسیر در استان کرمان وکمپ رفسنجان بزنید در این روزها ما در افغانستان هم درگیر داعش هستیم هر شب به منطقه ما حمله میکنند ولی باز جوانان غیور مردشیعه که دفاع را از حضرت عباس یاد گرفتند در برابر وهابی ها می ایستند ولی دردم اینست که اینجا اینقدر تحقیر شده ام کتک خورده ام و از خود میپرسم که من هم نژاد شما هستم آریایی وهم مذهب شما واینکه با شادی هایتان شاد وبا غمتان ناراحتم چون با همین فرهنگ بزرگ شده ام و ایران را دوست دارم ولی چرا در کشور خودم به جرم شیعه بودن وفارس بودن اذیت شوم و اینجا به خاطر ملیتم ولی این را بدانید ملت بزرگ ایران را دوست دارم و آرزوی بهترین ها

  پاسخ
  1. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۹

   بلوچ، اهمیتی ندارد! شیعه، اهمیتی ندارد! محل تولد، اهمیتی ندارد! ملیت، اهمیتی ندارد!
   شما هم مثل همه یک انسان هستی و جان داری و جان شیرین خوش هست 🙂
   اما به هر حال دید خوبی نسبت به افغانستان وجود ندارد، شرایط جنگی، بی سوادی، مواد مخدر، فقر، … باعث این دید منفی هست نه چیزهای دیگر، دقیقا مثل دیدی که به دیگر کشورهای عقبمانده هست، به امید پیشرفت و آبادی جهان

 6. ناشناس یکشنبه, ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۹

  من موفق تابعیت دادن به افغان ها هستم

  پاسخ
  1. ناشناس جمعه, ۲۶ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹

   من بیشتر موافق این هستم که همشون اخراج بشن و در مرز های داخلی افغانستان با ایران ساکن شوند، دلیلی نداریم از مهمان ناخوانده جنگ ناتو پذیرایی کنیم، خودشان پذیرایی کنند!

 7. ناشناس دوشنبه, ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰

  تقصیر ت دشون نیان ایران خودمون با هزار بدبختی در مملکت دست و پنجه نرم میکنیم باید نگران احساسات افغانها باشیم اخرش هم با تقی ناراحت میشوند و دشمن میشوند نه مواد مخدر و جنس قاچاق و تروریست بیارین نه پول و بنزین و مواد ضروری کشور را به بیرون قاچاق کنید ایران جای بدی هست و ما بد هستیم فقط چند تا متوهم
  بینمان هست که امید بستن شماهارو بعنوان ابزار استفادهکنند برای همین سرمایه گذاری هنگفت و بدون سود روی افغانها انجام میدهند

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.