دانش نظامی: موشک متئور (Meteor missile)

یکشنبه 12 مرداد 1399 - 17:42
https://iswnews.com/?p=34100

موشک متئور تولید کنسرسیوم اروپایی متشکل از شش کشور انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد با مدیریت انگلستان است. متئور یک موشک هوا به هوای رادار فعال فراتر از میدان دید دوربرد است، که برای تجهیز جنگنده‌های یوروفایتر تایفون، ساب گریپن و داسو رافال مورد توجه قرار گرفته است.

اعلام مناقصه شماره ۱۲۳۹ در تاریخ ۲ اکتبر ۱۹۹۵ توسط نیروی هوایی انگلستان را می‌توان نقطه آغاز پروژه متئور دانست. اما قبل از آن وزارت دفاع سوئد در سال ۱۹۸۴ مطالعه بر روی توسعه موشک آربی-۷۱ای (نمونه اسکای فلش با جستجوگر فعال) و طرح آربی-۷۳ مجهز به موتور رمجت را آغاز کرده بود.
پس از ارزیابی اولیه طرح‌های دریافتی دو طرح شامل متئور و موشک امرام محصول ریتون برگزیده شدند. در نهایت در تاریخ ۱۶ می ۲۰۰۰ کنسرسیوم اروپایی متئور بعنوان برنده مناقضه اعلام شد. یکسال بعد کشورهای فرانسه انگلستان و سوئد تفاهم‌نامه‌ای را برای توسعه موشک متئور به امضا رساندند. آلمان، ایتالیا و اسپانیا کشورهای بعدی بودند که با سرمایه‌گذاری و مشارکت مؤثر در این پروژه به همکاران آن افزوده شدند.

در تاریخ ۱۶ فوریه ۲۰۰۲ شرکت اروپایی تازه تأسیس MBDA با سهام داری شرکت‌های ایرباس(Airbus) و بی‌ای‌ایی سیستم(BAE Systems) با سهمی برابر، معادل ۳۷٫۵% و شرکت لئوناردو (Leonardo) با سهم ۲۵%، مسئولیت مدیریت پروژه متئور را بر عهده گرفت.
انگلستان سهمی حدود ۴۰ درصد و آلمان حدوداً ۱۶ درصد در پروژه داشتند. (البته این سهم نهایی است، بعد از تغییراتی سهم ها به این اعداد رسیده است.)

رادار و جستجوگر راداری به کار رفته در این موشک مدل AD4A است، که در موشک پدافند هوایی اروپایی آستر (ASTER) و موشک هوا به هوای فرانسوی میکا (MICA RF) نیز به کار رفته و مقاومت بسیار بالایی در برابر جنگ الکترونیک دارد.

طبق قرارداد همکاری جدید بین انگلیس و ژاپن آنها در پروژه‌ای مشترک به نام JNAAM، رادار و جستجوگر آرایه فازی فعالی که در موشک هوا به هوای ژاپنی AAM-4B نصب شده است،را روی Meteor نیز نصب میکنند، که موجب افزایش دقت، کاهش مصرف برق رادار، بالا رفتن برد و سرعت پویش و هدف‌یابی، افزایش توان کشف هدف هایی با سطح مقطع راداری کم، مقاومت بیشتر در برابر جنگ الکترونیک و… میشود.

مشخصات فنی:
جرم: ۱۹۰ کیلوگرم
طول: ۳٫۷ متر
قطر: ۱۷٫۸ سانتی‌متر

محدوده عملیاتی:
بیش از ۱۰۰ کیلومتر تا ۳۰۰ کیلومتر، منطقه بدون فرار ۶۰ کیلومتر
حداکثر سرعت:
۴ماخ (۴۹۳۶ کیلومتر بر ساعت)

سیستم هدایت:
اینرسی، رادار فعال، امکان جنگ شبکه محور (در میانه راه می‌توان با یک دیتالینک امن از هر طریقی مانند آواکس مکان جدید را به موشک داد)

در خدمت: از ۲۰۱۶ تا حال حاضر
شرکت تولید کننده: MBDA
بهای واحد: ۲،۰۰۰،۰۰۰ یورو

جنگنده های حامل:
Eurofighter Typhoon
Dassault Rafale
Saab JAS 39 Gripen
F-35 (در انتظار)

 • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

 1. دانیال یکشنبه, ۱۲ مرداد, ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲

  سلام
  مشابه ایرانیش که ما داشته باشیم چیه؟

  پاسخ
 2. زیتون یکشنبه, ۱۲ مرداد, ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷

  وقتشه ایران هم یک رادار و جستجوگر آرایه فازی یکسان برای سر موشک های پدافندی زمینی و هواییش توسعه بده ……اونوقت ببینم از مادر زاییده شده جمش کنن یا نه ……

  پاسخ
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.