پاکسازی مناطق علوی نشین شرق ترکیه از سر گرفته شد

پنجشنبه 23 بهمن 99 - 13:30
https://iswnews.com/?p=41470

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” وزرات کشور ترکیه اعلام کرد عملیاتی را در شرق ترکیه بر علیه نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) آغاز کرده است.

این عملیات که «ارن-۷ مرجان-مونزور» نام گرفته برای پاکسازی مناطقی از استان تونجلی (تونج ایلی) ناحیه آناتولی شرقی انجام می‌شود و  یک هزار و ۶۲ نیروی نظامی در آن حضور دارند.

این استان به شهرستان‌های چمیشگزک، خوزات، مازگرد، ناظمیه، اواجیک، پرتک، پولومور، تونج‌ایلی تقسیم شده و کردهای کرمانجی و زازاکی به این استان درسیم (دروازه نقره‌ای) می گویند در حالیکه دولت ترکیه از تونجلی (مشت برنزی) برای نامگذاری آن استفاده می‌کند.

نقشه استان تونجلی – درسیم

شایان ذکر است ارتش ترکیه طی «نسل کشی درسیم» که طی ۲ مرحله در ۲۰ مارس تا نوامبر ۱۹۳۷ و ۲ ژانویه تا دسامبر ۱۹۳۸ انجام شد برای سرکوب شورش علویان قوم زازا دست به کشتاری بزرگ زد. بنابر ادعای منابع کردی ۶۵ تا ۷۰ هزار نفر و براساس اعترافات مقامات ترکیه در حملات هوایی و زمینی ارتش ترکیه به این منطقه ۱۲ هزار نفر کشته و دهها هزار نفر دیگر نیز به مناطق مرکزی ترکیه تبعید شده‌اند.

تصویری از سالهای دور درسیم

برنامه ادغام اقوام و انکار هویت اقلیت‌های قومی توسط دولت ترکیه موجب شورش‌های بزرگی در این کشور شده و ارتش این کشور برای سرکوب این جنبش‌ها دست به جنایت جنگی زده‌ است. همین موضوع نیز باعث شده تا جنبش‌های آزادی خواهی در مناطق کرد و زازا نشین شرق این کشور طرفداران زیادی داشته باشد. تعداد زیادی از مردم این مناطق به نیروهای شبه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه پیوسته یا به آنها کمک می‌کنند و دولت ترکیه این حزب را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است.

 قوم زازا در اصل دیلم هستند و زبان زازایی علاوه بر اینکه به کردی شبیه است و با زبان‌های ایرانی مازنی، گیلکی و تالشی پیوند نزدیکی دارد. آمار درستی از شمار زازایی ها در دست نیست و جمعیت آنها را در ترکیه تا حدود ۴ میلیون تن حدس می‌زنند.

همچنین بیشترین پیروان مذهب علوی که شامل ترکان آناتولی، آذری ها، تاتارها، کردها، زازاها و ترکمن‌ها هستند؛ در ترکیه و سوریه و اندکی نیز در لبنان زندگی میکنند. طبق فتوای امام خمینی علوی ها شاخه‌ای از مذهب شیعه دوازده امامی هستند.

۲۵ میلیون نفر و معادل ۳۰ درصد از جمعیت ۸۳ میلیونی ترکیه را علویان تشکیل می‌دهند که تمرکز جمعیت علویان و زازاها در استان تونجلی ترکیه است و می‌توان ادعا کرد با توجه به پیشینه ارتش ترکیه در این منطقه، انگیزه های قومی و مذهبی در عملیات اخیر پر رنگ است.

نقشه استانهای علوی نشین ترکیه
به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. ... گفت:

    سلام.اطلاعات بیشتری در دست نیست؟! واقعا پ ک ک هستن؟ یا گروه مبارزه هستن؟! مایه تاسف این همه جنگ کشور ترکیه! واقعا میخواد با چی بجنگه! هدفش چیه؟!
    ایا ترکیه،از اون همه جنگ بی پایان و بی حاصل،عثمانی ها درس عبرت نگرفته؟! کی قرار بیاد در راه اسلام ..

تبلیغات در تحولات جهان اسلام