عملیات ترکیه در ادلب، فراهم کننده صلح و ثبات / یادداشتی کوتاه از ینی شفق ترکیه

شنبه ۱۵ مهر ۹۶ - ۲۲:۰۷
https://iswnews.com/?p=4948

ینی شفق روزنامه ای ترکیه ای است که به طرفداری سرسختانه از رجب طیب اردوغان و حزب AKP معروف است. همچنین ینی شفق در ترکیه به مواضع تندرویانه نسبت به گروه های مخالف و اقلیت ها متهم است . اما یادداشتی که امروز به بهانه آغاز عملیات ترکیه در ادلب در این سایت منتشر شد دارای نکاتی است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

عملیات ادلب توسط ترکیه در حالی آغاز میشود که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفته است، :ارتش ترکیه تااکنون در ادلب نبوده ولی ارتش آزاد سوریه عملیات ادلب را بر عهده خواهد داشت.

همچنین اردوغان افزود، “روسیه فراهم کننده پشتیبانی هوایی و ارتش ترکیه از مرز های ترکیه فراهم کننده پشتیبانی زمینی خواهد بود. نیرو های مسلح ترکیه بعدا در مرز های ادلب مستقر خواهد شد و چندین ایست کنترل و دیدبانی اعمال خواهد کرد.”

” امروز عملیات جدی در ادلب آغاز شده و ادامه خواهد داشت؛ چرا که ما باید به برادرانمان که در ادلب هستند و آنهایی که به ادلب وارد شده اند دست یاری دراز کنیم.
ما پس از عملیات ادلب راه کار های دیگری را اتخاذ خواهیم کرد.”

در‌ جریان مذاکرات صلح آستانه که در ۴ ماه می بین روسیه-ترکیه-ایران در پایتخت قزاقستان صورت گرفت، طرفین بر تاسیس مناطق آتش بس از جمله ادلب به توافق رسیدند که اکنون زمان فاز اجرایی آن فرا رسیده است.

همچنین مناطق مشخص شده آتش بس سدی برای ورود PKK/PYD به ادلب محسوب میشود و جلوی آنها را از ورود به ادلب خواهد گرفت.

استان ادلب یکی از استان هایی محسوب میشود که شدیدا تحت تاثیر جنگ داخلی سوریه قرار گرفته است و عملیات ترکیه در ادلب ضامن صلح و امنیت در ادلب خواهد بود.

همچنین ترکیه سال گذشته عملیات سپر فرات را برای پشتیبانی ارتش آزاد سوریه علیه داعش و PKK/PYD در شرق ادلب آغاز کرد.

جمعیت ادلب در حال حاضر تقریبا ۲ ملیون میباشد که هزاران غیر نظامی و مخالف دولت سوریه منطقه تحت محاصره ادلب را به مقصد دیگر مناطق سوریه ترک کرده اند.


پی نوشت :

بصورت کلی ترکیه و ینی شفق که به نوعی زبان تند حزب اردوغان است اهداف عملیات در ادلب را به ۴ بخش کلی تقسیم میکند که تمرکز بر این ۴ اصل میتواند در تصمیم گیرهای آتی جبهه مقاومت و دولت سوریه حائز اهمیت باشد و در برهه های مورد نیاز بعنوان اهرم های فشار بر زیاده خواهی های ترکیه مورد استفاده قرار گیرد.

-بازگرداندن امنیت به مرزهای ترکیه و سوریه و حفظ این امنیت

-جلوگیری از قدرت گیری گروه های که مخالف ترکیه اند

-جلوگیری از مهاجرت اهالی ادلب به داخل خاک ترکیه

-جلوگیری از دستیابی PKK و PYD به دریای مدیترانه

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام