کشتار “خوجالی” (Xocali/Khojaly) از دوربین آوینی قره باغ ؛ قسمت سوم

 ییلماز
نویسنده: ییلماز
دوشنبه 22 آبان 1396 - 15:20
https://iswnews.com/?p=6326

آنچه در یادداشت پیش رو میخوانید مطلبی حول شخصیت بی نظیر شهید چنگیز مصطفایف (Cingiz Mustafayev) خبرنگار آذربایجانی است که طی چند قسمت ضمن پوشش اجمالی بخشی از رویدادهای جنگ قره باغ و پرداختن به جزئیات کشتار “خوجالی” (xocali/khojaly) سرآغازی خواهد بود بر ورود به مسائل خبررسانی در حوزه قفقاز.

قسمت دوم را اینجا بخوانید :


نقش جمهوری آذربایجان در کشتار “خوجالی” از دریچه دوربین چنگیز مصطفایف / خبرنگاری که کار خودش را انجام نمی داد!

ویدیو شماره یک را ملاحظه بفرمایید:

ویدیو شماره ۱
افشاگری های چنگیز در کمیسیون تحقیق و تفحص پارلمان آذربایجان در مورد واقعه خوجالی و اذعان به نقش نیروهای آذری

-منشی کمیسیون: شماره ۲۱۱ آقای چنگیز بفرمایید.

چنگیز: آقای تامرلان (Tamerlan Qarayev) در تاریخ ۲۸ فوریه وقتی به شهر آقدام آمدم و تا اجازه خواستم کیفیت حادثه را به تصویر بکشم، به من گفتند: “کشته ها همگی در خوجالی هستند، ما در حال مذاکره با طرف ارمنی هستیم تا پیکر کشته شدگان را تحویل بگیریم”.

اما وقتی مردم خوجالی [که جان به در برده بودند و به آقدام رسیده بودند] به من گفتند که : “عده ای از مردم با پای پیاده خود را به سلامت به مزرعه خوک(Donuz fermasi) (محلی در نزدیکی روستای نخجوانیک) رسانده و پنهان شده اند.”
با شنیدن این موضوع مجددا خواهش کردم که از هر طریق که شده، با هلیکوپتر، ماشین و یا با پای پیاده خود را به محل برسانم، و از محل فیلمبرداری کنم.

“همه” [مسئولین] موکداً به من گفتند که: نه نه نه … به هیچ وجه …
ارامنه آنجا را زیر آتش خود گرفته اند و رفتن به آنجا، به هیچ وجه ممکن نیست.
و قص علی هذا..

در تاریخ ۲۹ فوریه، هنگامی که از سمت روستای “اومودلو” (Umudlu) با هلیکوپترهای نظامی در حال بازگشت به “آقدام” بودیم، خواهش کردم، از همان سمت[مزرعه خوک] پرواز کنند، این را به چشم خود دیده و فیلم برداری هم کرده ام که در فاصله تخمینی ۱۰ کیلومتری از “خوجالی” و در ۷۰۰ متری!!! مقر نیروهای ما پیکر بیش از ۵۰ نفر از مردم خوجالی نقش بر زمین بود و چیزی که تا به امروز، مرا به “وحشت” انداخته و برایم غیر قابل فهم است، این است که من وقتی در حال پرواز بودم، دیدم که ۱۰ نفر از شهروندان “ما” (آذریها) در بین اجساد در حال قدم زدن هستند!!!
[با تاکید و صدای بلند تر می گوید:] از آقدام، با “لباس نظامی” شهروندانمان در بین اجساد گشت می زدند. ( ویدیو شماره 6 این مشاهده چنگیز را نشان می دهد.)
تا آن روز همه به من می گفتند که اولا در آنجا جسدی وجود ندارد و همه اجساد در خوجالی هستند. و ثانیا هیچ کس قادر به رفتن به آنجا نیست چون ارمنی ها [آنجا را زیر آتش دارند] و هلیکوپترها ما را آنجا گذاشتند و رفتند و آن ده نفر هم همانطور که پیاده آمده بودند، پیاده برگشتند.
تامرلان قارایف(رییس کمیسیون) : کجا رفتند؟
چنگیز: هلیکوپترها به آقدام بازگشتند.
تامرلان قارایف: آدمها (آن ۱۰ نفر) به کجا رفتند؟
چنگیز: آنها هم به آقدام رفتند، پیاده رفتند به روستای شلی (şelli) و از آنجا با ماشین رفتند به آقدام
چنگیز: پس از آن، ما ۶ نفر در محل ماندیم، ۴۵ دقیقه بین اجساد بودیم، فیلمبرداری کردیم، وقتی به ۲۵ متری جاده ماشین رو نخجوانیک-عسکران رسیدیم، ۲ خودرو پر از نظامیان ارمنی در حال عبور بودند، ما را دیدند حتی یک گلوله هم به ما شلیک نکردند و ما قدم زنان به سمت شهر آقدام رفتیم.

من تا امروز متوجه نمی شوم که چگونه در ۶۰۰ الی ۷۰۰ متری از مقر نیروهای ما، ۱۰ نفر از شهروندانمان [با لباس نظامی] در حال گشت و گذار بین اجساد بودند اما اجساد را با خود نیاورده بودند اما مسئولین می خواستند با ارامنه مذاکره کنند تا اجساد از خوجالی مبادله شود!!! آنها مانع رفتن من شدند با این استدلال که ارامنه در محل مورد نظر من (مزرعه خوک) تسلط آتش دارند و مانند یک تله[استفاده از معادل روسی تله برای تاکید] افراد را تار و مار می کنند. این حقایق نزد من هست و از آنها فیلمبرداری کرده ام، و از اعضای کمیسیون خواهشمندم که روی آن کار کنند، اما می ترسم که این کمیسیون هم مثل کمیسیون تحقیق و تفحص “فاجعه ژانویه”(yanvar faciəsi) [کشتار آذری ها در باکو توسط ارتش شوروی در ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰] و “فاجعه هلی کوپتر” (vertolyot faciəci) [فاجعه سقوط تیم بین المللی مذاکرات صلح قره باغ، در ۲۰ نوامبر ۱۹۹۱ که تامرلان قارایاف از مظنونین به مشارکت در آن است و در آینده به آن خواهیم پرداخت] ، بعد از ۵، ۶ سال جلسه بدون نتیجه به پایان برسد.

جناب تامرلان تا الان هیچ کدام از فجایع برای مردم شفاف سازی نشده و همچنان سرپوشیده هستند.
تامرلان قارایف: [با مکث] این هم بعید میدانم شفاف سازی بشه.[تامرلان قارایف خود بعدها توسط پارلمان جزو مقصرین کشتار شناخته می شود! ولی همچنان از مهره های حکومت فعلی است.]

این جملات یک ارمنی نیست، اینها را “قهرمان ملی آذربایجان” که توسط هر سه رییس جمهور رقیب (مطلبوف، علیف و الچی بی) ستوده شده، می گوید!
بعد از کشتار خوجالی و استعفای مطلبوف، پارلمان جهت مشخص کردن مسئولین فاجعه، کمیسیونی تشکیل می دهد، به ریاست تامرلان (تیمورلنگ) قارایف (Tamerlan qarayev) نایب رئیس وقت و نماینده شهر آقدام در پارلمان(سفیر فعلی آذربایجان در سنگاپور)، این ویدیو، از معدود اسناد منتشر شده از این کمیسیون است.
مطابق اطلاعاتی که چنگیز در این جلسه ارائه می دهد، بسیاری از آنچه در روایت غالب کشتار خوجالی ارائه شده به چالش کشیده می شود.
جمهوری آذربایجان ادعا می کند که این کشتارها در اراضی تحت کنترل ارامنه صورت گرفته است اما مشاهدات چنگیز دقیقا عکس این مطلب است.

اجسادی که چنگیز از آنها فیلمبرداری کرده تنها ۶۰۰ الی ۷۰۰ متر با مقر نظامی نیروهای آذری فاصله داشته است.این در حالیست که نزدیک ترین مقر نظامی نیروهای ارمنی در عسکران یا نخجوانیک در چند کیلومتری محل فیلمبرداری بودند.

تصویر شماره ۱
بالا : نقشه مورد ادعای طرف ارمنی استفاده شده در مقاله تاتول هاکوپیان (فایل ۱)
پایین : نقشه مورد ادعای طرف آذری

فایل شماره ۱ مقاله تاتول هاکوپیان – دانلود : The Moment of Truth – TATUL HAKOBYAN

در تصویر شماره یک، دو نمونه از نقشه های ارائه شده از محل کشتار توسط ارامنه و آذری دیده می شود. ملاحظه می کنید که طرفین محل تصویر برداری چنگیز را، اراضی تحت کنترل طرف مقابل می دانند. در قسمت قبل ویدیوی مصاحبه چنگیز و فرماندار خوجالی، “المان محمدف” را ملاحظه کردید. محمدف محل کشتار آن دسته از مردمی که با او همراه شدند را ۲ تا ۳ کیلومتری شهر آقدام اعلام می کند،(توجه شود که کشتار در یک نقطه صورت نگرفته و محل های کشتار بنا بر ادعای طرف آذری در نقشه قسمت قبل مقاله با علامت مرگ مشخص شده) در تمام نقشه های ادعایی طرف ارمنی و آذری اراضی اطراف آقدام حداقل تا روستای şelli به فاصله ۵ الی ۶ کیلومتر از آقدام در اختیار آذری ها بوده، و کشتار مدنظر محمدف یقینا در اراضی تحت کنترل آذری ها بوده است.
پس تا به اینجا مطابق اظهارات “المان محمدف” و چنگیز که هر دو قهرمان ملی آذربایجان و هر دو در محل حاضر بوده اند، کشتارها در اراضی تحت کنترل طرف آذری صورت گرفته است.

چنگیز می گوید : تا به امروز موضوع “وحشتناک” و غیر قابل توجیه برای من این است که در میان اجساد ۱۰ نفر آذری با لباس نظامی در حال قدم زدن بودند. و با دیدن ما با پای پیاده به روستای شلی (şelli/shelli) (تحت کنترل نیروهای آذری) و از آنجا به آقدام(قرارگاه اصلی نیروهای آذری در قره باغ) رفتند.

اما چه چیز این “وحشتناک” است؟
در قسمت قبل گفتیم که تصاویر چنگیز در تلویزیون آذربایجان با سانسور نمایش داده می شود. چنگیز دو بار موفق به فیلمبرداری از اجساد می شود یک بار “به عنوان تنها خبرنگار” در تاریخ ۲۹ فوریه، بدون اجازه قرارگاه عملیات در آقدام و با خواهش از کادر پروازی با هلی کوپتر نظامی، و یکبار در ۲ مارس با هماهنگی مسئولین به همراه خبرنگاران بین المللی برای اینکه دنیا شاهد جنایت “ارامنه” باشد. اما چنگیز متوجه دستکاری شدن اجساد می شود. این دستکاری آنقدر عجیب است که چنگیز حین فیلمبرداری فریاد می زند (ویدیو شماره ۲ ویدیو حاوی صحنه های بسیار دلخراش است) :

ویدیو شماره ۲ (زیرنویس فارسی)
۲ مارس ۱۹۹۲
مکان : ما بین عسکران و نخجوانیک (در نزدیکی مزرعه خوک یا Donuz Fermasi)
(قصبه عسکران در ویدیو مشخص است)

چنگیز : من پریروز از این جسد فیلمبرداری کردم، همچین چیزی نبود!!!
سرباز : تازه اومدن بهشون شلیک کردن.
چنگیز: نه ، شلیک نکردن پوست جمجمشون رو کندن!

تفاوتهای اجساد در ۲۹ فوریه و ۲ مارس:
(ویدیو های این قسمت دارای صحنه های دلخراش است. به تاریخ بالای ویدیو ها توجه شود)

۱. مرد میانسال و همچنین مردن مسن که پوست جمجمه اش بریده شده است.

قبل و بعد از دستکاری جسد در ویدیو شماره (۳):

۲. ویدیو شماره ۴ ابتدا جسد دختر بچه خردسالی را در تاریخ ۲۹ فوریه نشان می دهد که پایین تنه اش با پارچه ای قنداق شده است. چنگیز در حالی که گریه میکند، می گوید : “بچه ها را ببرین” به وضوح مشخص است که زانوهای دختر بچه سالم است و روی پارچه قنداق دختر بچه اثری از خونریزی و یا سوراخ گلوله دیده نمی شود.

در ادامه در ۲ مارس همان جسد در مکانی دیگر (چند متر آن طرف تر) دیده می شود در حالی که پایین تنه به کلی عریان شده و زانو در اثر شلیک گلوله سوراخ شده است.

در اطراف زخم هیچ گونه ردی از خونریزی دیده نمی شود، ضمنا اثری از دفورمه شدن، کبودی و یا لخته یا رد خون هم در اطراف زخم دیده نمی شود:

تصویر شماره ۲ همان دختر بچه را پس از انتقال به شهر آقدام و در مسجد جامع آقدام نشان می دهد.در اینجا هم با اینکه زاویه زانو عوض شده اثری از خونریزی و … نیست. با قاطعیت می توان گفت که این گلوله پس از عریان کردن جسد و بعد از اولین حضور چنگیز، شلیک شده است.

تصویر شماره ۲
دختر بچه پس از انتقال به مسجد شهر آقدام.
پارچه قنداق روی بچه کشیده شده. اثری از خونریزی، لخته خون، کبودی یا دفورمگی زانو دیده نمی شود.

۴. ویدیو شماره ۵ دستکاری جسد با هدف شبیه سازی تجاوز به یک زن میانسال را نمایش می دهد! در ۲۹ فوریه جمجمه آسیب دیده و لباس تن او سالم است. در ادامه در تاریخ ۲ مارس جسد زن، در میان چند جسد دیگر دیده می شود که اولا پاهای او به هم بسته شده و ثانیا با پاره کردن لباسها، بالا تنه اش عریان شده است.. :

ویدیو شماره ۵

به راستی بستن پاها و عریان کردن یک زن میانسال چه هدفی غیر از شبیه سازی “تجاوز” می تواند داشته باشد؟!
حتی اگر چنگیز در کمیسیون تحقیق و تفحص پارلمان (ویدیو شماره ۱) نمی گفت که ۱۰ فرد آذری با لباس نظامی دیده که در بین اجساد قدم می زدند. ویدیو شبیه سازی تجاوز به زن برای اثبات اینکه، این کار توسط نیروهای آذری به قصد تخریب ارامنه انجام شده کفایت می کند. مگر اینکه تصور کنیم، نظامیان ارمنی قصد تجاوز به یک جسد متعفن با جمجمه متلاشی را داشته اند…

طرف آذری مدتها در مقابل چنین ادعاهایی سکوت می کرد اما با پر رنگ شدن نقش شبکه های اجتماعی و طرح علنی چنین موضوعاتی توسط خبرنگاران سرشناسی چون “عین الله فتح الله اف”، “سوینج عثمان گیزی میرزایوا” و … و طرح آن توسط ارامنه ابتدا با جعل یک ویدیو توسط وزارت دفاع سعی در پاسخ گویی داشت. رسانه های حکومتی ادعا میکنند این دستکاری ها توسط ارامنه انجام شده، یعنی پس از کشتار بر سر اجساد حاضر شده و اقدام به مثله کردن آنها کرده اند.

این ادعا به دلایل زیر قابل اعتنا نیست:
۱. کشتار در ۲۶ فوریه اتفاق افتاده و تا ۲۹ فوریه که چنگیز از آنها فیلمبرداری کرده، اجساد(۴ جسد مورد بحث) سالم بوده اند. یعنی اگر ارامنه بلافاصله پس از رفتن چنگیز و همراهانش، اقدام به مثله کردن اجساد کرده باشند، مثله کردن با ۳ روز تاخیر انجام شده. مثله کردن معمولا در ساعات ابتدایی بعد از مرگ جسد برای تخلیه روانی نیروهای فاتح، قبل از مرگ برای شکنجه زخمی ها و یا با نیت “از بین بردن آثار هویتی” جسد، در اولین فرصت ممکن انجام می شود.

در مورد اجساد مورد بررسی ما، نیت مثله کنندگان “از بین بردن آثار هویتی” اجساد نبوده چرا که صورت همه اجساد مورد بحث سالم است، در صورتی که نیت شکنجه بوده باشد، باید قبل از مرگ انجام میشد ودر صورتیکه نیت مثله کننده، تخلیه روانی یا انتقام گیری از اجساد فرض شود، گذشت ۳ روز از کشتار و متعفن شدن اجساد علی القاعده باید باعث تخلیه روانی و کاهش انگیزه مثله کردن شده باشد.
چه اینکه چنگیز در ویدیو شماره یک در کمیسیون تحقیق و تفحص به صراحت گفت که در ۲۹ فوریه (قبل از مثله شدن اجساد) دو ماشین پر از نظامیان ارمنی از ۲۵ متری چنگیز و همراهانش عبور کردند و علی رغم رویت آنها حتی یک گلوله هم به سمت چنگیز و ۵ نفر همراهش شلیک نکردند. اگر ارامنه قصد تخلیه کردن خود و ادامه خشونت را داشتند چرا به سمت چنگیز شلیک نکردند؟

۲. به طوری که اشاره شد(اظهارات چنگیز و المان محمدف فرماندار خوجالی) اجساد در مناطق تحت کنترل آذری ها بودند، کدام نظامی چنین ریسکی انجام می دهد تا با به خطر انداختن جان خود، به مواضع دشمن نزدیک شده و پوست جمجمه یک جسد را ببرد؟ فرض کنید یک نظامی ارمنی با قصد شخصی یا اینکه به دستور فرماندهی قصد کشتن و مثله کردن و یا تجاوز به زنان را داشته باشد. آیا منطقی است که اجازه داد غیر نظامی ها ۱۰ کیلومتر (چنگیز و محمدف هر دو در ویدیو هایی که از نظرتان گذشت [ویدیو شماره یک این قسمت و ویدیو مصاحبه قسمت قبل] اعلام کردند که ۱۰ کیلومتر از خوجالی دورتر بودند) در عمق مواضع ارامنه طی طریق کنند و بعد در مناطق آذری ها به آنها حمله شود؟ بهتر نبود در طول این ۱۰ کیلومتر عملیات کمین، کشتار و مثله کردن انجام می شد؟

۳. در تصاویر چنگیز در تاریخ ۲۹ فوریه کاملا مشخص است ۱۰ نفر با لباس نظامی در بین اجساد در حال قدم زدن هستند( در ویدیو شماره یک چنگیز از آن به امر “وحشتناک” یاد کرد) چنگیز می گوید آنها آذری بودند و با دیدن ما با پای پیاده به سمت مواضع آذری ها رفتند. (ویدیو شماره ۶ نظامیان آذری که در حال جابجا کردن اجساد و قدم زدن در بین آنها هستند.) به احتمال خیلی زیاد اینها در حال مثله کردن اجساد بوده اند و با دیدن مهمان ناخوانده ای به اسم چنگیز پا به فرار می گذارند:

ویدیو شماره ۶

۴. “الله وردی باقرف” (allahverdi bağırov ) از فرماندهان نظامی شهر آقدام، به علت “نجات” ۱۰۰۳ نفر از اهالی خوجالی، موفق به دریافت نشان “قهرمان ملی آذربایجان” می شود اما او چگونه این ۱۰۰۳ نفر را نجات داده است؟
ویدیو شماره ۷ الله وردی را اندکی بعد از کشتار در تاریخ ۱۲ مارس، در حال بازگشت از قصبه عسکران (تحت کنترل ارامنه) به آقدام نشان می دهد. او می گوید طی مذاکره ای که با ارامنه داشته، ارامنه قبول کرده اند اسرای آذری را با ۵۸ اسیر ارمنی که لیست اسامی آنها در دست الله وردی است، مبادله کنند:

ویدیو شماره ۷
الله وردی باقروف فرمانده عملیات پدافندی شهر آقدام، پس از مذاکرات تبادل اسرا
زمان : ۲۳ مارس ۱۹۹۲
مکان: ورودی شهر آقدام

حال سوال این است ارامنه که این تعداد اسیر در اختیار داشتند، برای عملی کردن نیات شوم خود چه نیازی به کمین کردن و به خطر انداختن جان خود داشته اند؟ مگر نمی توانستند هر بلایی، به هر شکلی که دوست داشتند بدون مزاحمت و ترس از دوربین های خبرگزاریها، بر سر اسرا بیاورند؟

ادامه دارد…

ارتباط تامرلان قارایف رییس کمیسیون تحقیق و تفحص پارلمان با کشتار چیست؟

انگیزه آذری ها از مداخله در کشتار چیست؟ سرنوشت چنگیز چه شد؟ و…

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
 • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ali گفت:

  سلام حکومت فاسد و اشغالگر باکو وابسته به اسراییل جنایتکارتر از این مورد هست و دومین کشور شیعه جهان را عرصه تاخت و تاز همجنس بازان و تکفیریها و یهودیها کرده هست

  1. وحید گفت:

   هرچه قدر بنویسی و بخوای ارمنی ها را مظلوم جلوه بدی باز ارمنی ها اشغالگر هستن و خاک یک کشور رو اشغال کردن ، با این مستندات چیو می‌خوایی ثابت کنی ، میخوای بگی آذربایجان به ارمنستان حمله کرده و مردم خودش رو قتل عام کرده ، خود سربازانی ارمنی از جنایتهاشون تعریف میکنن ، هر کاری بکنید نمی توانید این لکه ننگی که ارامنه بوجود آوردن پاک کنید

 2. علی گفت:

  فرموید
  “کشتار در ۲۶ فوریه اتفاق افتاده و تا ۲۹ فوریه که چنگیز از آنها فیلمبرداری کرده، اجساد(۴ جسد مورد بحث) سالم بوده اند. یعنی اگر ارامنه بلافاصله پس از رفتن چنگیز و همراهانش، اقدام به مثله کردن اجساد کرده باشند، مثله کردن با ۳ روز تاخیر انجام شده. مثله کردن معمولا در ساعات ابتدایی بعد از مرگ جسد برای تخلیه روانی نیروهای فاتح، قبل از مرگ برای شکنجه زخمی ها و یا با نیت “از بین بردن آثار هویتی” جسد، در اولین فرصت ممکن انجام می شود.

  در مورد اجساد مورد بررسی ما، نیت مثله کنندگان “از بین بردن آثار هویتی” اجساد نبوده چرا که صورت همه اجساد مورد بحث سالم است، در صورتی که نیت شکنجه بوده باشد، باید قبل از مرگ انجام میشد ودر صورتیکه نیت مثله کننده، تخلیه روانی یا انتقام گیری از اجساد فرض شود، گذشت ۳ روز از کشتار و متعفن شدن اجساد علی القاعده باید باعث تخلیه روانی و کاهش انگیزه مثله کردن شده باشد.
  چه اینکه چنگیز در ویدیو شماره یک در کمیسیون تحقیق و تفحص به صراحت گفت که در ۲۹ فوریه (قبل از مثله شدن اجساد) دو ماشین پر از نظامیان ارمنی از ۲۵ متری چنگیز و همراهانش عبور کردند و علی رغم رویت آنها حتی یک گلوله هم به سمت چنگیز و ۵ نفر همراهش شلیک نکردند. اگر ارامنه قصد تخلیه کردن خود و ادامه خشونت را داشتند چرا به سمت چنگیز شلیک نکردند؟”

  اولا ویدیویی که یک ایرانی در اون جسد متلاشی شده یه داعشی رو از زیر خاک میکشه بیرون و شروع به تکه پاره کردنش میکنه رو خیلی ها مشاهده کردن ، پس همین ثابت میکنه که مثله کردن اجساد برای تخلیه فقط و فقط در ساعات اولیه انجام نمیگیره عزیزم بلکه ممکنه حتی بر سر جسد پوسیده هم صورت بگیره ، در حالی که ویدئو ثابت میکنه اجساد سالم هستند
  ثانیا 26 فوریه میشود تقریبا وسط زمستون عزیزم ، وسط زمستون هم با توجه به آب و هوای قاراباغ بعد سه روز جنازه متعفن نمیشود عزیزم
  فرمودید :
  “به طوری که اشاره شد(اظهارات چنگیز و المان محمدف فرماندار خوجالی) اجساد در مناطق تحت کنترل آذری ها بودند، کدام نظامی چنین ریسکی انجام می دهد تا با به خطر انداختن جان خود، به مواضع دشمن نزدیک شده و پوست جمجمه یک جسد را ببرد؟ فرض کنید یک نظامی ارمنی با قصد شخصی یا اینکه به دستور فرماندهی قصد کشتن و مثله کردن و یا تجاوز به زنان را داشته باشد. آیا منطقی است که اجازه داد غیر نظامی ها ۱۰ کیلومتر (چنگیز و محمدف هر دو در ویدیو هایی که از نظرتان گذشت [ویدیو شماره یک این قسمت و ویدیو مصاحبه قسمت قبل] اعلام کردند که ۱۰ کیلومتر از خوجالی دورتر بودند) در عمق مواضع ارامنه طی طریق کنند و بعد در مناطق آذری ها به آنها حمله شود؟ بهتر نبود در طول این ۱۰ کیلومتر عملیات کمین، کشتار و مثله کردن انجام می شد؟”
  خودتون فرموید که دو خودروی پر اط نظامی ارمنی از منطقه عبور کردند ، پس این امکان که یه تعداد از همون ها برن سراغ جنازه ها ، پوست سرشون رو بکنن یا به جنازه ها شلیک کنن ، یا حتی پای جنازه ای رو ببندند تا رو زمین بکشنش اون هم با بالا زدن لباسش نه عریان کردنش ، بعید نیست
  فرموید :
  ” در تصاویر چنگیز در تاریخ ۲۹ فوریه کاملا مشخص است ۱۰ نفر با لباس نظامی در بین اجساد در حال قدم زدن هستند( در ویدیو شماره یک چنگیز از آن به امر “وحشتناک” یاد کرد) چنگیز می گوید آنها آذری بودند و با دیدن ما با پای پیاده به سمت مواضع آذری ها رفتند. (ویدیو شماره ۶ نظامیان آذری که در حال جابجا کردن اجساد و قدم زدن در بین آنها هستند.) به احتمال خیلی زیاد اینها در حال مثله کردن اجساد بوده اند و با دیدن مهمان ناخوانده ای به اسم چنگیز پا به فرار می گذارند:”
  خواهشمند است توهمات خودتون رو به خورد مخاطبانتون ندید ، در این مورد هم هرچیزی ممکن است ، هر کسی میتواند مثل شما توهم زده و یک سناریو بپیچد
  توی ویدئو شخصی میگه آمدن و اینکار ها رو انجام دادند ، با توجه به این که ارامنه در محل آزادنه رفت میکردند ، احتمال هر عمل دیگری از طرف اونها به هیچ عنوان منتفی نمیباشد

  1. Mirza گفت:

   اول . سلام .
   دوم . رعایت ادب و برخورداری از فرهنگ بحث و انتقاد در به چالش کشیدن یک موضوع، از ضروریات یک گفتمان است که رویت نشدن این مسئله از سوی شما جایی برای ادامه گفتگو باقی نمیگذارد.
   سوم . یک تصویر یا ویدیو به من نشان دهید که یک ایرانی جسد یک داعشی را از زیر خاک بیرون کشیده و مثله میکند!

   زنده باشید .

  2. ییلماز گفت:

   اولا اینکه وسط زمستون نمیشه میشه اسفند ماه
   ثانیا اینها توهمات من نیست صحبتهای چنگیز مصطفایف هست
   ثالثا همه جنازه ها متعفن هستند، هم در تصاویر آثار تعفن مشاهده میشه و هم در “ماییس محمدف” معاون فعلی شبکه ANS آذربایجان میگه: “تا مدتها بعد فکر میکردم دستم بوی جنازه میده”
   تعجب من از اینکه در خود آذربایجان هم در اصل موضوع تردیدی نیست فقط جای شاکی و متهم عوض میشه یعنی جبهه خلق کمونیستها و کمونیستها جبهه خلق رو متهم میکنن. شما پانتورکیستها چرا کاسه داغ تر از آش شدید. هر چه فحش دارید بر سر چنگیز، سوینج عثمان گیزی و عین الله فتح الله اف بزنید.
   شاید شما برای جابجا کردن افراد ابتدا سینه های آن را عریان کنید اما کار معقولی نیست.
   تو وبلاگ های پانتورکیست فارسی زبان پر است از تجلیل از چنگیز احتمالا از امروز فحاشی شروع شود.
   بنده کوچکترین اشاره ای به اظهارات اولین رییس جمهور ایاز مطلبف و رحیم قاضیف نکردم که اگر میکردم باید به رادیکال ترین پانتورکیست یعنی قاضی هم فحش بدین.
   ارامنه وقتی از ۲۵ متری چنگیز گذشتن و چنگیز و همراهانش رو بهش شلیک نکردن و خود چنگیز داره داد میزنه اینو میگه که خودش اونجا بوده و از من و شما هم برای آذربایجان غیرتی تره چون ویدیو های قسمت اول نشون میده از همه سیاستمدارها و فرمانده ها بیشتر دلشوره فره باغ بوده. ان شالله قسمت بعد اسنادی رو میکنم که امثال شما از اظهار نظر اینچنینی شرمنده بشن

   1. هادی گفت:

    مخالف جنگ خونریزی و دشمنی و تعصب گرایی هستم
    در خصوص قره باغ اصلا اظهار نظر نمیکنم
    ولی وقتی کتاب مستندی با نام قتل عام مسلمانان در دو سوی ارس رو میخونم
    که توسط نقل قول افراد زنده و داخل مرزهای خودمون اتفاق افتاده و داخل شهرهای آذربایجان خودمون و ارومیه اتفاق افتاده رو میخونم
    نمیتونم هیچ وحشی گری رو از این گروه به دور بدونم

  3. ییلماز گفت:

   اشاره ای به ۱۰۰۳ نفر اسیر نفرمودید.
   راحت تر نبود آنها رو میکشتند و مثله میکردند؟

  4. ییلماز گفت:

   کسی در ویدیو نمیگه “ارامنه” اومدن میگه وحشیها بعدا اومدن، لطفا رعایت اخلاق کنید و مخاطب رو گول نزنید که آذری بلد نیستن. اون فردی هم که این حرف رو میزنه یه سرباز ساده لوحه که چنگیز بارها از جلوی دوربین خودش دورش میکنه و میره جلوی دوربین خبرنگار خارجی که باز هم چنگیز سرش داد میزنه “چکیل چکیل” یعنی برو کنار برو کنار. شما صحبت های چنگیز در ویدیو شماره یک رو نشنیدین که پزشک و خبرنگار و نخبه رسانه ای و قهرمان ملی آدربایجانه اما صدای یه سرباز ساده لوح که جلوی دوربین خبرنگار خارجی ژست میگیره رو شنیدی و همون رو هم داری اشتباه ترجمه میکنی؟

  5. ییلماز گفت:

   شما حتی متن من رو درست نخواندیم و اظهار نظر میکنید.
   کجای متن نوشته ، مثله کردن جسد برای تخلیه روانی “فقط و فقط” در ساعات ابتدایی انجام میشود؟؟؟ چیزی که من نوشتم اینکه : مثله کردن “معمولا” …
   واقعا شناسی که متن منو داری همینجا تحریف میکنی و قید “فقط و فقط ” به اون اضافه میکنی میتونی نقد منصفانه ای داشته باشی؟
   من نوشتم معمولا اینطور هست و مطلق هم صحبت نکردم حتی ننوشتم که صحبت طرف آذری “کذب محض است” نوشتم ادعای طرف آذری “چندان” قابل اعتنا نیست و تو قسمت قبل هم تفضیلا جرائم طرف ارمنی رو گفتم. شما میگین ارامنه آزادانه در اون منطقه رفت و امد میکردن آیا ارامنه برای رفتن به سمت آقدام آزاد بودند ؟ چرا که آن ۱۰ نفر به سمت آقدام می روند؟
   من در متن دقیقا اشاره کردم که متعفن شدن اجساد باعث “کاهش انگیزه” مثله کردن میشه نگفتم منتفی میکنه. اما در کنار مابقی دلایل اعم از اینکه آوارگان ۱۰ کیلومتر در عمق مواضع ارمنی ها راه پیمایی کردن و در مواضع نیروهای آذری هدف قرار گرفتن و اینکه ارامنه برای عقده گشایی ۱۰۰۳ اسیر داشتن و اینکه اجساد متعفن بودن و در کنار هم نشون میده ادعای طرف آذری “چندان” قابل اعتنا نیست. شما متن منو جلوی چشم همه دارین تحریف می کنید چه انتطاری هست که همفکران شما تاریخ رو تحریف نکنن؟ صمنا شما فرمودین ویدیو ها ثابت میکنه اجساد متعفن نبودن، کجای ویدیو ها اینو ثابت میکنه؟؟؟ صورت دختر بچه پر از مگش هست، سینه و شکم زن سیاه شده. و دهها جسد متعفن دیگه که بنده ویدیوشو نذاشتم به علاوه اظهار نظر “ماییس محمدف” و اینکه بازم تاکید میکنم جنابعالی میگه اواسط زمستان درست نیست ۷ اسفند ماه بوده، این هم جالبه که شما ۷ اسفند ماه رو وسط زمستون میدونید.

  6. ناشناس گفت:

   حکومت ادربایجان چرا به دروع ادعا میکنه مردم تو مواضع ارامنه کشته شدن در صورتی که اینجا به ما ثابت شد کشتار در مواصع آذربایجان انجام شده

  7. امیر گفت:

   آقا کلا دیدم به خوجالی عوض شد، لطفا انصاف به خرج بده این بنده خدا اندازه یک کتاب مطلب و مستندات آورده حتی با حرف خود آذربایجانیها و نقشه خود آذربایجانیها داره ثابت میکنه کشتار تو مواضع آذریها انجام شده. چرا تو اون ۱۰ کیلومتر که آواره ها از جلوی چشم ارامنه عبور کردن همچین اتفاقی نیفتاد؟ چرا اون ۱۰۰۳ نفر اسیر رو مثله نکردن؟ خود خبرنگار داره میگه ارامنه منو دیدن شلیک نکردن بعد شما ادعا میکنی همونا اومدن اجساد رو مثله کردن؟ شما داری به چنگیز مصطفی اف توهین میکنی. اینجا نوشته خود رئیس کمیسیون بعدها محکوم به گناهکاری در کشتار شده اگه واقعیت داشته باشه که باید فاتحه اون حکومت رو خوند بعد شما داری از همچین حکومتی دفاع میکنی

   1. علی گفت:

    موردی که بنده اشاره کردم دقیقا با منطق نویسنده متن بیان شده ! درکش نمیبایست انقدر سخت باشه !

   2. علی گفت:

    تو خوده ویدئو میگه اجلاف ها اومدن اینکار رو انجام دادن ، که جناب ییلماز نتیجه میگیره که منظورش ارامنه نبودند ، حالا شما برید آذربایجان ، به یک میلیون نفر این فیلم رو نشون بدید و بعد بپرسید منظور طرف از اجلاف لار چه کسانی هستند ، امیدوارم مثل نویسنده متن نیایید بگید منظورش ارامنه نبودند !

    1. ییلماز گفت:

     اولا اجلاف معنی ارمنی نمیده، معنی دیوانه ها میده ثانیا عرض کردم حرف اون سرباز برای شما سنده خصوصیات اون سرباز هم عرض کردم چیه. مشکل شما اینکه متن رو نخونده نظر میدی یا اینکه خوندی و عمدا تحریف میکنی. مشکل بزرگترتون اینکه اصل رو ول کردین و رو یه فرع من الفروع مانور دارین میدین. اما اگر واقعا حرف سرباز برای شما سن ده. اکی مطابق منطق شما بحث اینطوری میشه:
     این ویدیو کامل نیست، نسخه کامل رو در اختیار همه قرار میدیم که یک ساعت و نیم ویدیو هست. قبل از اینکه چنگیز بگه : این جسد اینطوری نبود قبلا
     سرباز که جسد رو میبینه میگه: بعدا اومدن زخمی ها رو ….
     اینجا چنگیز صحبت سرباز رو قطع میکنه و فریاد میزنه که جسد تغییر کرده
     به نظرتان سرباز چی میخواسته بگه؟
     از نطر شما حتما میخواسته بگه که اومدن زخمیها رو ببرن سینه زنه لخت شده؟
     واقعیت رو اینطوری باید دید که اگر چنگیز ۲۹ فوریه در محل حاضر نبود ما چه می دیدیم. تعداد زیادی جسد سلاخی شده. خوب بلافاصله تو ذهنمون این میومد که تو ذهن سرباز اومده، عده ای بعدا اومدن و زخمیها رو [شکنجه دادن و مثله کردن] این احتمالش بیشتر بود یا اینکه بگیم؛ اومدن و جسدهای متعفن رو سلاخی کردن.
     اون زن ۴ لایه لباس داره دو لایه کاموا و دو لایه پارچه ، دو لایه کاموا بالا زده شده و انداختن پشت سینه ها و دو لایه زیری پاره شده. پاها با جوراب زنونه به هم گره زده شده بعد شما میای میگی لباسها در اثر جابجایی اینطور شده و با طناب بستن که رو زمین بکشنش!!!این منطبق بر منطق نویسنده است؟؟؟ با چی میخواستن بکشن رو زمین؟؟؟ نکنه قرار بوده هلی کوپتر ببرن بالای کوه بکشنش؟؟؟ اصلا برای کشیدن چرا پاها رو میبندن به هم تو سوریه این همه جنازه بستن پشت ماشین و کشیدن، یه پا رو با طناب میبستن پشت ماشین میکشیدن تا طرف له بشه حتما از نظر شما ارامنه خواستن در کشیدن جنازه سلیقه به خرج بدن. کپی کردن متن نویسنده و حرف خود رو زدن بدون فکر کجاش با تفکر نویسنده انطباق داره. در ثانی شما فرمودین که این بافته ذهن منه البته با ادبیات خودتون، این تئوری من نیست محض اطلاعتون تئوری خود چنگیز و خیلی های دیگه است

   3. علی گفت:

    مورد بعدی اینکه هیچ کدوم از حکومت های آذربایجان قابل دفاع نیستن ، پس خواهشا کامنت بنده رو تفسیر به حمایت از حکومت یا حکومت های آذربایجان نفرمایید

    1. ییلماز گفت:

     کسی تفسیر نکرد مطلب شما رو وقتی کامنت میذارین و میگین توی متن نوشته شده مثله کردن با انگیزه تخلیه روانی “فقط و فقط ” بلافاصله پس از مرگ اتفاق میفته این اسمش چیه؟ آیا همچین چیزی در متن هست؟ شما خودت اسمش رو چی میذاری؟ در مورد تاریخ زمان وقوع که ۸ اسفنده هم خلاف واقع میگی . این رفتارها غیر از اینکه از سر یک بغضی نظر میدی؟

    2. مرموز گفت:

     جواب بده چرا حکومت آذربایجان به دروغ میگه کشتار تو مناطق ارامنه بوده؟ میدونی چرا چون اگر دنیا اینو بفهمه دیگه آبروش میره

  8. امیر گفت:

   آقا در مورد اون زن من امروز رفتم نسخه سانسور نشده ویدیو رو دیدم، واقعا شرم آوره، این تا بلکه که زن رو لخت کردن و پاهاشو بستن که نشون بدن بهش تجاوز شده بعد تو اومدی میگی پاها رو بستن که جابجاش کنن و تو جابجایی لباس بالاتنه پاره شده؟ مگر آدم خودش را بزنه به اون راه که حرف تو رو باور کنه. چرا فقط پای اینو بستن ؟ قشنگ معلومه لباس کاموایی رو زدن بالا و لباسهای زیر رو پاره کردن و هر دو سینه رو به طور کامل خارج کردن حتی لباسها رو کامل کشیدن دور سینه، خودت رو کلا نزن این صحنه وانمود سازی تجاوزه

  9. Nikrooz گفت:

   واقعا متاسفم ازین اطهار نظر، برادر من اگر ارامنه قصد این کارها رو داشتن اصلا اجازه خروج از شهر رو به کسی نمیدادن. چرا اجازه دادن ۱۰ کیلومتر پیاده روی کنن در عمق مواضع ارمنی؟ اینها که ویدیو مصاحبه محمدف و چنگیز مصطفایف رو هم گذاشتن

   1. علی گفت:

    طرف میاد یه انشا مینویسه بعد به این نتیجه میرسه خوده آذری ها ، آذری ها رو کشتن ، بعد اومدن سر جنازه هاشون ، سلاخیشون کردن و … و بعد دروغ به این بزرگی میگه که در خوده آذربایجان هم قبول دارند کاره خوده آذری ها بوده !
    حتی در جواب هاتون هم دارید با احتمالات جلو میرید ، احنمالا فلان بشود ، احتمالا بهمان بشود و … ! بعد مدعی ادعا میکنن کار مستند انجام میدن !

    1. ییلماز گفت:

     کجای این متن همچین نتیجه ای گرفته شده؟ یک جا داخل متن به من نشون بده که همچین نتیجه ای گرفته شده. در باب نقش داشتن نیرو ها در کشتار عرض کردم بله اتفاق نظر وجود داره منتها جای شاکی و متشاکی عوض میشه و متشاکی همیشه با ارامنه در مسئولیت تضامنی بوده، این از نظر سیاسیون که اسنادش هم فراوونه مصاحبه های ایاز مطلبو ف رو ببینید اظهارات علیف رو در مورد قاضی ف و الچی بی بشنوید . اتهامات مساوات پارتی رو علیه علیف ببینید و هزار و یک اظهارات دیگه(یک نمونش رو تو پست بعد میذارم). منابع مستقلی داخل آذربایجان هست که دقیقا کشتار رو بدون مشارکت ارامنه، کار آذری ها میدونن مثل خود چنگیز که صراحتا اینجا میگه(ولی شما نمیشنوین) مثل عین الله فتح اللهف و مثل میرزایوا. من کی گفتم آذری ها آذری ها رو کشتن؟؟؟؟؟ اساسا مشکل خوجالی اینکه اکثریت مقتولین آذری نبودن ترک های میخای بودن که از ازبکستان تبعید شده بودن و بنا به اسناد معتبر آذری ها به عنوان سپر انسانی ازش استفاده کردن. ادبیاتتون در شان این وبسایت نیست بنده دیگه پاسخی به شما نمیدم.

  10. ناشناس گفت:

   آقا جنابعالی توهم زدی که اون صحنه وانمود کردن تجاوز رو جور دیگه میبینی مگه میشه با بلند کردن جسد لباس طوری پاره بشه که سینه های زن هر دو به طور کامل بیرون بیفته؟ بعدشم جناره رو ارمنیا کجا میکشیدن ؟ اونحا که بالای تپه است . این ویدیو رو من کاملش رو دیدم احساد بعصی متلاسی هستن بعد میگی هوای قره باع سرده نمیذاره جسد بو بگیره. 10 کیلومتر ار خوجالی دور شده بودن اینا میفهمی 10 کیلومتر

  11. مرموز گفت:

   لینک ویدیو که ادعا میکنی ایرانیا داعشی رو مثله کردن بذار واقعا بدون سند حرف زدن آسونه. یعنی میگی تو قره باغ اجساد تو زمستون فاسد نمیشن؟خخخخخخخخ

  12. فاضل گفت:

   اقاى محترم ازهركسى كه خلاف نظرشما صحبت كرد به توهم متهم نكنيد اقاى محترم فرض محال اگريه ايرانى درسوريه با جسد داعشى اينكاررا كرده باشد شما عملكرد داعشى ها رو با عمل
   كرد ارامنه درابتداى جنگ قره باغ رو يكى ميدونى قبل اينكه شما اون كليپ رو ببينى داعشى ها اوايل پيدايش بقدرى سفاك وغيرانسانى درمورد اسرا عمل ميكردن مثلا انسان زنده رو داخل تنور نانوايى درحال اشتعال ميانداختن چون كه هدفشون كلا محو سايراديان بود درقره باغ جنگ برسرقوميت نبود سر زمين وسيطره بود مثلا اگراهالى ميگفتن اين شهرمال شما بدون شليك يه گلوله جنگ تمام ميشد وقتى يك انسان وطن پرست وخوشنام گواهى ميده كه مارو ديدن حتى يه گلوله طرف ما نينداختن نظرشما اينه كه اون دوتاخودرو پرازنظامى ازاين پنج نفرترسيدن بعدا اومدن اين عمل رو انجام دادن مگه متنفرنبودن همونجا اونهاروهم ميكشتن ومثله ميكردن چه عاملى جلوشون رو گرفت پس كمى تعصب را كناربزن حيدرعليف رو فرستادن ازكشور دفاع كنه با سران ارامنه كناراومد ازنيمه راه برگشت كودتا كرد همين كاررو قبلا درعراق تجربه شده بود اين كاربراى تهييج شدن سربازان انجام شده و نقشه كوتاگران بوده كه بايد يه نظامى رييس كشور بشه وگرنه ارامنه با چنين ميكنن اون انسان واقعى فقط نميتونسته علنى بگه كار سران كودتا ست اصلا قبلش هماهنگ بوده كه افسران توجيه شده برگردن مگه توفيلم سربازنميگه فرمانده گفته نجنگ فعلا پسرش ديكتاتور اونجاست اگرسقوط كرد وپرده ها كناررفت معلوم ميشه بابا اى هوار ارامنه قصدجنگ نداشتن براى تغييرحكومت تركيه اين نقشه رو اجراكرد گذشت زمان اشكارى حقيقت

 3. Nikrooz گفت:

  دروود به غیرت و شرف چنگیز مصطفایف
  که واقعا مرد بوده??

  1. ناشناس گفت:

   عالي بود احسنتم

 4. امیر گفت:

  عالی بود واقعا مستند بود این ویدیو ها رو ازکجا گیر میارین

  1. Mirza گفت:

   زحمت اصلی را برادر ییلماز کشیدند . دست ایشان درد نکند .

 5. nazanin گفت:

  خیلی مطلب جالب و جدیدیه

 6. اسماعیل گفت:

  از نشر نظرات مخالف ممنونم ولی انتظار نداشته باشید همیشه همنظر باشیم. اگر عوام مفهوم پانترکیسم را نمیداند شما که کار ژورنالیستی انجام میدهید باید رعایت کنید. هیچ کدام از ما ها اعتقاد به پانترکیسم نداریم ولی تا یک حرفی میزنیم میگویند پانترک. در اینکه حاکمان و دولت مردان درایت و عقلانیت لازم در برخورد با حوادث قره باغ نداشتند شکی نیست. چون بعد از ۲۵ سال ۲۰ درصد خاکشان تحت اشغال مانده است. اما بنظر من ورود شما به مسائل قفقاز با درج این مطلب و به این شکل صلاح نبود. مگر شما منکر وجود میلیونها ترک و آذربایجانی وطنپرست هستید که در هر صورت نگاه احساسی نیز به این جنگ دارند. داشناک های مظلوم بینوا و باوجدان نیاز به تلاش شما در تطهیر ارمنی ها ندارند. تا دلتان بخواهد لابی ارمنی در دنیا وجود دارد. از کاخ سفید و ورسای تا کرملین

  1. ییلماز گفت:

   ما در پی تطهیر ارامنه نیستیم و در قسمت دوم ابتدا جرائم آنها را برشمردیم و فحش ان را هم خوردیم.
   ما برای حق و حقیقت می کوشیم.
   این مسئله هم از طرف ما مطرح نشده حتی اشخاصی در ایران قبلا آن را مطرح کرده بودند از جمله امام جمعه اردبیل که خود در جنگ فره باغ درگیر تحولات آن بوده. در قسمت بعد حقایق دیگری بازگو خواهد شد منتظر بمانید اما سوال من از شما این است این همه سند ، صحبتهای چنگیز که قهرمان ملی آذربایجان است و هیچ فرمانده آذری دلسوز تر از او برای قره باغ نبوده واقعا چنگیز هم ر پی تطهیر ارامنه بوده؟؟؟ بعید میدانم درک آن خیلی سخت باشد. شما از خود نمیرسید که چرا حکومت آذربایجان به دروغ ادعا میکند که کشتار در مواضع ارامنه صورت گرفته در صورتی که در مواضع آذری ها بوده و … پانتورکیسم هم غیر از این نیست که کینه های قومی اجازه درک حقیقت را به انسان ندهد.
   جناب اسماعیل والله والله والله مطلبی که من ابتدا در اختیار سایت قرار دادم اینگونه تمام میشد : ” چنگیز نهایتا به دست ارتش نا حق ارامنه به شهادت رسید” و مجموعا یک مست بیشتر نبود اما وقتی به دنبال تاریخ ویدیو ها می گشتم متوجه تناقض در تاریخ ویدیو ها شدم. در این حین متوجه شدم که اساسا جمهوری آذربایجان دوست ندارد به ویدیو های چنگیز استناد کند و این شد که می بینید، بنده هم مثل شما اسیر قرائت غالب از خوجالی بودم و به خود می بالم که صدای مدفون چنگیز را در ایران هم به گوش مردم رسانده ام و ان شالله در قسمت بعدی مستندات دیگری ارائه می شود تا مبهمات باقی مانده هم رفع شود .

  2. ali گفت:

   دوست عزیز چرا فرافکنی میکنید؟ چرا بیان حقایق اشتباه است؟ وقتی میگویید ترک منظورتان چیست؟ مردم آسیایه میانه را ترک می نامید یا افراد ترک زبان در قفقاز و آیای صغیر و ایران که تنها ترک زبانند؟ از کدام آذربایجان صحبت میکنید؟ استان های آذربایجان غربی و شرقی که نام خود را از آتروپاتان گرفته اند میگویید یا جمهوری جعلی آذربایجان که این نام را سرقت کرده و هیچ ارتباطی به آذربایجان ندارد؟

 7. مرموز گفت:

  واااای عجب جنایتی اینا میخاستن در مقابل نسل کشی ارامنه دست آویز پیدا کنن

 8. نیما گفت:

  در این نامه دیده بان حقوق بشر طرف ارمنی رو مسئول قتل عام حوخوجالی میدونه و میگه مدرکی مستدلی دال بر دخالت طرف آذربایجانی وجود نداره

  تقوا تقوا تقوا

   1. ییلماز گفت:

    دوست عزیز بهتر قبل از دعوت ما به تقوا، خودتون رو به دقت در مطالعه دعوت کنید؛ این نامه، جوابیه نامه وزارت خارجه ارمنستان هست.
    موضوع نامه وزارت خارجه ارمنستان چه بوده؟
    طرح ادعای دست داشتن جبهه خلق آذربایجان در کشتار، دست داشتن به این معنا که جبهه خلق از صفر تا ۱۰۰ جنایت رو انجام داده.
    با استناد به چی؟ با استناد به مصاحبه ایاز مطلبف با خبرنگار اهل چک دانا مازولا.
    حال دو سوال؛ ۱. مگر ما به این مصاحبه اشاره کرده ایم و بر مبنای آن نتیجه گرفته ایم.
    ۲. مگر ما ارامنه را بی گناه معرفی کردیم؟ در قسمت دوم مقاله جرائم آنها را برشمردیم.
    اما شما به یک چیز دیگر هم توجه نکرده اید، این نامه مربوط به سال ۱۹۹۷ است در صورتی که ویدیو صحبتهای چنگیز در کمیسیون تحقیق و تفحص در سال ۲۰۱۷ منتشر شده است.
    مبنای استدلال ما در این قسمت از مقاله ویدیو خام دوربین چنگیز در ۲۹ فوریه و ۲ مارس و صحبتهای چنگیز در کمیسیون تحقیق و تفحص است. اگر نامه ای از دیدبان حقوق بشر برای رد این اسناد دارید، خواهید توانست مقاله ما را زیر سوال ببرید.
    نکته دیگر اینکه، مبنای نظر دیدبان حقوق بشر صرفا مشاهدات ماه مارس بوده و تنها کسی که ۲۹‌فوریه اجساد را رویت کرده چنگیز بوده، اینکه مشاهدات چنگیز چه درجه ای از اعتبار برای دیدبان حقوق بشر دارد برای بنده نامشخص است، اما در همین نامه دیدبان حقوق بشر از اسناد ضعیف تری چون اظهارات ساکنان فراری خوجالی در شهر آقدام استفاده شده است، در قسمت پنجم مقاله مشاهده کردید که مقامات آذربایجان دست به چه جعلهایی می زنند، آیا جهت دادن به اظهارات فراریان از خوجالی برای آذربایجان کار غیر ممکنی است؟

 9. ناشناس گفت:

  سلام قسمت بعدی کی منتشر میشه

  1. Mirza گفت:

   به زودی

 10. سید گفت:

  سلام
  خون مظلوم پایمال نخواهد شد و این وعده خداوند است.
  در مورد متن فوق چند نکته:
  ۱.اینکه مطلب یک جانبه گرایانه و در جهت تطهیر نیروهای داشناک هست شکی نیست زیرا نویسنده هیچ تلاشی در جهت اعلام امکان بروز این فاجعه توسط نیروهای ارمنی نمیکند.
  ۲.کمی در مورد تاریخچه تشکیل دولت اسراییل و ارمنستان تحقیق کنید به تشابهات جالبی دست پیدا خواهید کرد.
  ۳.اینکه هر مخالفی را انگ زدن کار درستی نیست و با عنوان پانترک یا ضد انقلاب یا هر لقبی منتقد را فراری دادن که در کشور ما به وفور دیده میشود نتیجه جز دل زده کردن فرزندان کشور ندارد.
  که البته متقابلا طرف مقابل نیز شما را به وابسته بودن به داشناک یا نیروهای نفوذی روسیه یا انگلیس زیر سوال ببرد.
  بحثهای تاریخی معمولا نتیجه ای نداشته و ابتر میمانند و با مطرح کردن چنین مباحثی اختلافات زیاد میشود.
  اتفاقات گذشته با تمام تلخی ها تمام شده و امروز قره باغ باید به سرزمین آزربایجان ملحق شود و درمساجد مناطق اشغالی صدای اذان طنین انداز شود.
  در مورد سیاست دوگانه کشورمان که البته تحت فشار لابی ارمنی در اروپا و روسیه بوحود امده همین کافیست که بگوییم دوستی برادر مسلمان در اولویت است.
  مجوزی که به ارامنه داده شده برای بر گزاری راهپیمایی، داشتن مدارس ارمنی زبان و…
  و اخیرا همایش با حضور نخست وزیر ارمنستان نشان از محبت ویژه سیاسیون کشور به ارامنه دارد.
  در پایان مادر بزرگ من به خاطر قتلهایی که در این سوی اراز ودر سرزمین خاکهای کشورمان (سلماس اورمیه ،خوی و…)رخ داده بود تا پایان عمرش سر نماز لعنت میفرستاد و لب به نوشابه سیاه نزد.
  میگفت نوشابه سیاه ساخت ارمنی است.
  خون بیگناه پایمال نمیشود و این وعده خداوند است.
  والسلام

 11. ناشناس گفت:

  باسلام
  این اولین واخرین خبر از جنایات ارمنه نیست که به گوش ما میرسد یا میبینیم من بارها وبارها از دست نوشتهای افسرانی راخوندم که با کندن پوست دختر بچهای اذری روح خودشونو احیا کردن من به عینه فیلمی واضح از جنایات افسران ونظامیان ارمنه رادیدم که قبل از کشتن شکنجه وتجاوز انجام دادن بارها فیلمهایی از ارمنه دیدم که قبل از کشتن زن حامله بچه تو شکمشو دراوردن و بعد به تور فجیحی کشتن ما چرا باید خودمونو قول بزنیم که ارمنه های جنگ ستیز بارها این جنایاتو تکرار کردن نکنه اصلا ارمنه نبود که به قرباغ حمله کرده اشغال کرده جنایت کرده نکنه همش فیلمه ماهم خواب میبینیم

  1. ناشناس گفت:

   خیلی خوشحال شدم که یه مطلب در مورد مظلومیت قره باغ دیدم،ولی اف بر شما،این چه منطقیه که اقای ییلماز دارید جای مظلوم و ظالما عوض میکنید،ارمنی ها ظلم کردن،سلاخی کردن وووو،حالا شما با سرهم بندی چندتا فیلم بی سروته ادیت شده،میگه اذریها،جنایت کردن،لطفا ارامنه را تطهیر نکنید،اونا سفاکن

تبلیغات در تحولات جهان اسلام