به گزارش پایگاه تحلیلی خبری “تحولات جهان اسلام” حسین امیرعبداللهیان در حاشیه مراسم اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان اکو در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود دیدار کرد.

عصر روز سه شنبه ۴ بهمن ماه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در جریان برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان اکو در ازبکستان، با جیحون بایراموف، همتای آذربایجانی خود دیدار کرد.

طبق اظهارات وزرای خارجه ایران و آذربایجان، این دیدار برای بررسی راه‌های توسعه روابط دو کشور پس از تحولات اخیر در منطقه قفقاز برگزار شده است.

امیرعبداللهیان در صحبت‌های خود جایگاه جمهوری آذربایجان در حوزه همسایگی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را دارای اولویت دانسته و آمادگی خود را برای گفتگو در خصوص افزایش روابط اقتصادی و تجاری به ویژه در منطقه قره باغ ابراز نموده است. وی با تاکید بر ظرفیت های موجود برای گسترش روابط دو کشور در زمینه اقتصادی و تجاری، صلح و ثبات در قفقاز را فرصتی برای تقویت “کریدور شمال-جنوب” و رشد تجارت در منطقه دانست.

جیحون بایراموف نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت بالای روابط دو کشور، تبادل دیدارها را موثر دانسته و افزود: «حمل و نقل سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان چارچوب خوبی برای توسعه همکاری‌های منطقه ای است.»

طرفین در پایان این گفتگو، بر تداوم دیدارها و سفرهای مقامات عالی و رؤسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور توافق نموده و در خصوص گفتگوهای منطقه ای بر اساس چارچوب ۳+۳ تبادل نظر کردند.

با توجه به موضوعات مطرح شده در این دیدار، می‌توان گفت مقامات ایران به اهمیت “کریدور میانی” (طرح ترکیه برای اتصال به چین) و نقش آن بر مناسبات اقتصادی ایران در منطقه پی برده‌اند. پیشنهاد آنها برای جذب آذربایجان نقش آفرینی ایران در پروژه های اقتصادی قره باغ به اضافه بهره مندی از منافع “کریدور شمال-جنوب” است. علیرغم استقبال بایراموف از این پیشنهاد، چشم انداز چندان موفقی از این مسیر دیده نمی‌شود چرا که لابی های صهیونیستی و ترکیه‌ای راهکارهای مختلفی را برای پیگیری طرح کریدور میانی طراحی و در دست اجرا گذاشته‌اند.

بیشتر بخوانید:
روایت های متفاوت از اولین سفر وزیر خارجه ایران به باکو
نشست سالانه سفرای رژیم صهیونیستی در باکو!

  • به اشتراک بگذارید:

دیدگاه

  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.