آخرین تغییرات جبهات یمن در سال ۲۰۲۱ میلادی + نقشه میدانی

دوشنبه 11 بهمن 1400 - 00:45
https://iswnews.com/?p=61876

خلاصه‌ای از آخرین تغییرات صورت گرفته در جبهه‌ها و خطوط درگیری در کشور یمن در طول سال ۲۰۲۱ میلادی

صعده:
در عملیات انصارالله در ابتدای خرداد ماه سال ۱۴۰۰، در جبهه جنوب غرب استان صعده در منطقه ملاحیط و استان جیزان در جنوب عربستان سعودی مناطقی به مساحت حدود ۱۵۰ کیلومترمربع از اشغال ائتلاف سعودی آزاد شد.

الجوف:
در جریان عملیات انصارالله از ۱۳ آذر تا ۳ دی ماه سال ۱۴۰۰ تحت عنوان “فجر الصحراء”، بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر از اراضی اشغالی در استان الجوف از جمله شهرک مهم الیتمه مرکز مدیریت خب و الشعف از سیطره ائتلاف سعودی آزاد شد.
در محور شرقی الجوف نیز درگیری‌ها در حومه‌ی پایگاه الخنجر تا صحرای شرقی المرازیق و تپه های العلم همچنان جریان دارد و فعلا خطوط تثبیت نشده است.

مارب:
در استان مارب، انصارالله در سه جبهه اصلی در جنوب شهر مارب، مدیریت رغوان و مدیریت‌های مدغل و صرواح همچنان با ائتلاف سعودی درگیر است.
در طول یک سال گذشته در جبهه رغوان تغییری خاصی رخ نداده است و قبایل اسداس همچنان از ائتلاف پیروی می‌کنند. انصارالله نیز قصدی برای پیشروی در این منطقه ندارد و این موضوع در باز نگه داشتن جبهات مارب موثر بوده است.
در جبهه غرب شهر مارب، حملات انصارالله منجر به آزادسازی پایگاه کوفل و اردوگاه ذنه شد. در حال حاضر درگیری‌ها در جبهه های غربی مارب به علل مختلف از جمله مقاومت ائتلاف سعودی، بمباران سنگین و…. در پشت سد مارب تا ارتفاعات العطیف و الخشب متوقف شده است.
اما در جنوب استان مارب، انصارالله با اجرای موفقیت‌آمیز عملیات ربیع النصر موفق به آزادسازی مدیریت‌های رحبه، حریب، العبدیه، جبل مراد (بدون درگیری) و الجوبه شده است. این پیشروی مهم، انصارالله را به ورودی جنوبی شهر مارب رسانده است و درگیری‌های سنگین از تاریخ ۱۱ آبان تاکنون در حومه‌ی ارتفاعات البلق شرقی و الاوسط دنبال می‌شود.

البیضاء:
انصارالله در جریان عملیات بزرگ فجر الحریه موفق به پاکسازی کامل مدیریت‌های نعمان، ناطع، المسوره، الصومعه و مکیراس با مساحتی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از سیطره ائتلاف سعودی و گروه‌های تروریستی القاعده و داعش شد.

شبوه:
در ادامه تحولات محور مرکزی یمن، انصارالله با اجرای عملیات‌های پیش زمینه‌‌ای النصر المبین در سه مرحله، عملیات ربیع النصر را اجرا کرد که منجر به آزادسازی ۳۲۰۰ کیلومترمربع از اراضی استان‌های شبوه و مارب از جمله: مدیریت‌های عسیلان، بیحان و عین در استان شبوه شد.

تعز:
در جبهه تعز، انصارالله در تاریخ ۲۰ دی ماه سال ۱۳۹۹، فتنه داعش در منطقه عزله الحیمه واقع در شمال استان تعز را با یک عملیات اطلاعاتی امنیتی دفع کرد.
درگیری در محور الکدحه و مدیریت مقبنه نیز تداوم دارد و مناطق نامبرده پس از چند بار دست به دست شدن، همچنان در کنترل انصارالله قرار دارد.

الحدیده:
در تاریخ ۲۱ آبان، فرماندهی ائتلاف سعودی دستور عقب نشینی از شهر الحدیده و ساحل غربی یمن را صادر کرد. طی این عقب نشینی نیروهای مقاومت وطنی شامل نیروهای تحت امر طارق صالح، تهامه، العمالقه و نیروهای مشترک، مناطق شمالی و شرقی شهر الحدیده و مناطق غربی شهرک الدریهمی، شهرک الجاح و التحیتا را تخلیه کردند.
از سوی دیگر در تاریخ ۲۷ آبان، نیروهای طارق صالح با هدف تامین امنیت مواضع ائتلاف سعودی در ساحل غربی عملیاتی را تحت عنوان “قوس طلایی” در جنوب استان الحدیده و غرب استان تعز آغاز کردند که تاکنون دستاورد قابل توجهی نداشته است. انصارالله تاکنون با اجرای عملیات توازن بازدارندگی هشتم و چندین عملیات موشکی و پهپادی دیگر موفق به دفع اکثر حملات زمینی طارق صالح شده است.

درگیری در سایر جبهات یمن مانند استان‌های الضالع و حجه به صورت پراکنده میان ائتلاف سعودی و انصارالله ادامه دارد و تغییر مهمی در خطوط نبرد در این مناطق ایجاد نشده است.

برای نمایش در اندازه اصلی کلیک کنید

بیشتر بخوانید: آخرین تغییرات جبهات یمن در سال ۹۸ + نقشه میدانی

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات در تحولات جهان اسلام