آخرین اخبار از جنگ روسیه و اوکراین – روز هشتادم جنگ، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

شنبه 24 اردیبهشت 1 - 10:14
https://iswnews.com/?p=70161

– لحظه اصابت راکت‌های توپخانه ارتش روسیه به محل استقرار نیروها و تجهیزات ارتش اوکراین در جبهه شمالی استان دونتسک.

در ویدیوی اول یکی از سامانه‌های پدافندی S-300 ارتش اوکراین در اثر حمله توپخانه‌ای راکت انداز چندگانه Smerch متعلق به ارتش روسیه در منطقه لیمان منهدم می‌شود.
در ویدیوی دوم توپخانه ارتش روسیه مناطق تمرکز نیروی انسانی و تجهیزات نیروهای ارتش اوکراین در منطقه لیمان را پس از رصد پهپادی مورد حمله قرار می‌دهد.
مختصات منطقه لیمان: 48.986075,37.816854

– ایرینا ورشچوک معاون نخست وزیر اوکراین: مذاکرات برای تخلیه ۶۰ نفر از محاصره شدگان آزوفستال در ماریوپل در جریان است. به دلیل اینکه روسیه با تخلیه کامل آزوفستال موافقت نمی‌کند، بنابراین مذاکرات در مورد تخلیه ۶۰ زخمی و پزشک از این منطقه در حال انجام است.

مختصات کارخانه آزوفستال: 47.099644,37.602423

– نیروهای ارتش روسیه و LPR کنترل روستای اولکساندروپیلیا در شمال پوپاسنایا‎ را بدست گرفتند. مشاهده نقشه آنلاین

– درگیریها بین نیروهای ارتش اوکراین و ارتش روسیه/نیروی DPR در روستاهای نواباخموتیوکا، نوادلیوکا دروگا و نواسلیوکا در غرب گورلیوکا ادامه دارد. ارتش روسیه از دو روز گذشته عملیات برای تصرف این منطقه را مجددا آغاز کرده است اما تاکنون دستاورد خاصی حاصل نشده است. مشاهده نقشه آنلاین

– علیرغم ادعای روسیه مبنی بر تصرف روستای دوگنکه در جنوب ایزیوم، بمباران این مناطق ادامه دارد. بنابراین وضعیت این منطقه تاکنون بطور دقیق مشخص نیست. همچنین روستای کرولکا زیر آتش توپخانه روسیه قرار دارد.
در حال حاضر، بیشتر تمرکز و عملیات های نیروهای روسیه و متحدانش معطوف به این منطقه و مناطق اطراف لیمان است. به نظر می‌رسد ارتش روسیه قصد دارد یک پاکت محاصره دیگر در منطقه ایزیوم-اسلویانسک-لیمان ایجاد کند. مشاهده نقشه آنلاین

– قدیروف نظامیان چچنی دیگری را به اوکراین فرستاده است!

بر اساس اظهارات منابع محلی در چچن، دولت چچن اعزام اجباری مردان چچنی به جبهات جنگ در اوکراین را افزایش داده است. در این راستا انجمن حقوق بشر “وایفوند” مستقر در چچن مدعی است که ده‌ها نفر از ساکنان چچن با ارسال پیامی خواستار کمک برای ترک روسیه شده‌اند تا از شرکت در جنگ اوکراین فرار کنند. این انجمن اعلام کرد: «متاسفانه ما توانایی و صلاحیت کمک به مهاجرت مردم را نداریم. این وحشتناک است و ما هنوز نمی‌دانیم چگونه می‌توانیم به این افراد کمک کنیم.»
پیش از این “رمضان قدیروف” رئیس‌جمهور چچن، در ۵ می (۱۵ اردیبهشت ماه) از اعزام یک گروه دیگر از نظامیان چچنی متشکل از ۲۰۰ نیروی داوطلب به اوکراین خبر داده بود. ویدیوی بالا نیز آخرین تصاویر از اعزام هوایی نظامیان چچنی به جبهات جنگ در اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته است.

آموزش یگان ویژه ارتش اوکراین توسط نظامیان اسرائیلی! + ویدیو

– حمله موشکی ارتش روسیه به پالایشگاه نفت کرمنچوگ

ارتش روسیه در ۲۲ اردیبهشت ماه، با چند فروند موشک کروز پالایشگاه نفت کرمنچوگ در استان پولتاوا را مورد حمله قرار داد. طبق اظهارات “دیمیتری لونین” فرماندار پولتاوا، روسیه در این حمله بین ۸ الی ۱۲ فروند موشک به سمت کرمنچوگ شلیک کرده است، اما ۴ فروند به پالایشگاه اصابت کرده است. در این راستا منابع محلی در کرمنچوگ، با انتشار تصاویری از کشف لاشه‌ی یکی از موشک‌های روسی خبر داده‌اند.

همچنین برخی منابع دیگر نوع موشک‌های استفاده شده در این حمله را موشک مافوق صوت Kh-22 عنوان کرده‌ و مدعی شده‌اند که پدافند ارتش اوکراین دو فروند از این موشک‌ها را در آسمان استان پولتاوا سرنگون کرده است.

ویدیوها و تصاویر مربوط به لحظه شلیک، پرواز و اصابت موشک‌های کروز روسیه به پالایشگاه نفت کرمنچوگ است. مشاهده پالایشگاه نفت کرمنچوگ در نقشه آنلاین

– وقتی روسها پهپاد Orlan-10 را مسلح می‌کنند…

در این ویدیو یکی از خبرنگاران راشاتودی، تصاویری از مسلح کردن یک فروند پهپاد شناسایی اورلان ۱۰ (Orlan-10) با نارنجک ‌های GOV و به کارگیری آن در جبهه خارکیف را نمایش می‌دهد.
خبرنگار در بخشی از این ویدیو می‌گوید: «برد پرواز پهپاد اورلان ۱۰ بیش از ۱۰۰ کیلومتر است و با این نوآوری، این پهپاد قادر است خودروها و تجمعات نیروی انسانی دشمن را هدف قرار دهد. به گفته کارشناسان نظامی، “اورلان ۱۰” بهترین پهپاد در کلاس خود در جهان محسوب می‌شود.»

پی‌نوشت: این اظهارات اغراق‌آمیز خبرنگار روس جای تعجب ندارد. چرا که پهپادهای روسیه نسبت به سایر کشورهای پیشتاز در عرصه ساخت پهپاد، توان چندان بالایی ندارند و یک تغییر ساده آنها را ذوق زده می‌کند! علاوه بر این، عملکرد نه چندان خوب پهپادهای روسی در جریان جنگ اوکراین برجسته‌تر شده و نیازی به تعریف بیشتر ندارد.
با توجه به این دیدگاه که “اورلان را بهترین پهپاد در کلاس خود است”، آشنایی کارشناسان نظامی و خبرنگاران روس با پهپادهای ایرانی به شدت ضروری است! بی‌شک تصورات آنها دگرگون خواهد شد…

– وزارت دفاع روسیه با انتشار ویدیویی، مدعی انهدام پل پانتون (پل شناور) احداث شده بر روی رودخانه سوروسکی دونیتس توسط ارتش اوکراین در جریان درگیری‌های شرق منطقه پتریوسکه شد.
در انتهای ویدیو، لحظه انهدام پل پانتون توسط پهپاد روسی ضبط شده است.
موقعیت محل درگیری: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1M-_ymjR9xwOK7KMikOcUFSAE1ac&ll=49.175994579304735%2C36.92660166045684&z=15

– نظامیان اوکراینی یک عراده تانک ارتش روسیه در یکی از جبهات منطقه دونباس را با استفاده از موشک هدایت شونده ضدزره جاولین هدف قرار دادند.
موشک FGM-148 جاولین ساخت آمریکا است و برد آن بین ۷۵ تا ٢۵٠٠ متر است. قدرت نفوذ این موشک ۶٠٠ تا ٨٠٠ میلیمتر است.
بیشتر بخوانید: نیروهای اوکراینی از چه سامانه‌های دوش پرتابی برای مقابله با روسیه استفاده می‌کنند؟

– کوادکوپتر اوکراینی که درحال رهاسازی یک گلوله نارنجک انداز ۴۰ میلیمتری تغییر کاربری داده شده بر سر موضع تدافعی ارتش روسیه می‌باشد.
معمولا این نوع رها سازی پرتابه‌ها با خطا همراه است اما در این ویدیو پرتابه با درصد خطای کم به محل حضور نیروهای روسی برخورد می‌کند.

اخبار جنگ اوکراین در روزهای گذشته:

روز ۱روز ۲روز ۳روز ۴روز ۵روز ۶روز ۷روز ۸روز ۹روز ۱۰روز ۱۱روز ۱۲روز ۱۳روز ۱۴روز ۱۵روز ۱۶روز ۱۷روز ۱۸روز ۱۹روز ۲۰روز ۲۱روز ۲۲روز ۲۳روز ۲۴روز ۲۵روز ۲۶روز ۲۷روز ۲۸روز ۲۹روز ۳۰روز ۳۱روز ۳۲روز ۳۳روز ۳۴روز ۳۵روز ۳۶روز ۳۷روز ۳۸روز ۳۹روز ۴۰روز ۴۱روز ۴۲ روز ۴۳روز ۴۴روز ۴۵روز ۴۶روز ۴۷روز ۴۸روز ۴۹روز ۵۰روز ۵۱روز ۵۲روز ۵۳روز ۵۴روز ۵۵روز ۵۶روز ۵۷روز ۵۸روز ۵۹روز ۶۰روز ۶۱ روز ۶۲ روز ۶۳روز ۶۴روز ۶۵ و ۶۶روز ۶۷روز ۶۸روز ۶۹روز ۷۰روز ۷۱روز ۷۲روز ۷۳روز ۷۴روز ۷۵روز ۷۶روز ۷۷روز ۷۸

به اشتراک بگذارید:
دیدگاه
  • دیدگاه های شما پس از تایید مجموعه تحلیلی خبری تحــولات جهــان اســلام در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشند منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در تحولات جهان اسلام